W Indiach wykorzystano złośliwe oprogramowanie, by sfabrykować dowody przeciwko aktywiście

22 dokumenty zostały zdalnie umieszczone na komputerze hinduskiego aktywisty – Rony Wilsona przez złośliwe oprogramowanie, które posłużyło do sfabrykowania dowodów przeciwko mężczyźnie – uważa firma Arsenal Consulting specjalizująca się w cyfrowej kryminialistyce. Obrońcy praw człowieka alarmują: sprawa Wilsona pokazuje, jak fasadowa jest demokracja w Indiach pod rządami Narendry Modiego.
W indiach złośliwe oprogramowanie posłużyło do fabrykowania dowodów - mediaphilia.pl

22 dokumenty zostały zdalnie umieszczone na komputerze hinduskiego aktywisty – Rony Wilsona przez złośliwe oprogramowanie, które posłużyło do sfabrykowania dowodów przeciwko mężczyźnie – uważa firma Arsenal Consulting specjalizująca się w cyfrowej kryminialistyce. Obrońcy praw człowieka alarmują: sprawa Wilsona pokazuje, jak fasadowa jest demokracja w Indiach pod rządami Narendry Modiego.

Do działań przeciw Wilsonowi i kilkorgu innych aktywistów wykorzystano m.in. system Pegasus produkowany przez izraelską firmę NSO Group.

Był on wykorzystywany w ataku na smartfony aktywistów, a ich inwigilacja doprowadziła do przeszukania policji, która z kolei zarekwirowała posiadany przez Wilsona i innych sprzęt komputerowy. Co się wówczas wydarzyło? Nie wiemy.

Wiemy jednak, że po zarekwirowaniu komputerów, zdalnie na jednym z nich umieszczono ukryty folder ze sfabrykowanymi dokumentami.

Z dokumentów umieszczonych przez hakerów na laptopie Wilsona wynika, że ten wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami komunistycznych, maoistycznych bojówek i przekazywał ich organizacji środki finansowe.

Według firmy Arsenal Consulting laptop nie był jedynym celem działań, których ofiarą padł Rona Wilson – atakowane były również należące do niego urządzenia przenośne, w tym – dyski i pendrive’y.

Rona Wilson, oskarżony o spiskowanie z komunistami i wszczynanie niepokojów społecznych w Indiach, nie jest jedynym, któremu postawiono podobne zarzuty – w ubiegłym miesiącu wymiar sprawiedliwości w Indiach oddalił wniosek innego aktywisty, 83-letniego Stana Swamy podtrzymując postawione mu zarzuty spiskowania z maoistyczną organizacją. 83-latek cierpi na chorobę Parkinsona i ze względu na drżenie rąk może pić tylko przez słomkę – przez kilka tygodni w areszcie odmawiano mu jednak prawa do tego, by z niej korzystać i przetrzymywano w nieludzkich warunkach.

W 2020 r. organizacja Amnesty International oskarżyła NSO Group o działania przeciwko aktywistom działającym w Indiach na rzecz obrony praw człowieka i demokracji. Sprawa dotyczy dziewięciu osób, które były atakowane z wykorzystaniem Pegasusa od stycznia do października 2019 r.

Według analityków, do umieszczenia dokumentów na komputerze posłużyło narzędzie Netwire.

Dodajmy – w Indiach hakowanie jest zakazane. Całkowicie. Rząd zaś nie dysponuje żadnymi specjalnymi uprawnieniami umocowanymi prawnie, które by go z tego zakazu zwalniały.

Total
3
Shares
Powiązane tematy
polacy przeciwni podatkowi od smartfonów
Czytaj dalej

Aż 75 proc. Polaków i Polek przeciwnych podatkowi od smartfonów

Podczas konferencji prasowej współorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Cyfrowa Polska zaprezentowano badanie przeprowadzone przez firmę Social Changes, według którego aż 75 proc. respondentów negatywnie postrzega pomysł wprowadzenia przez polski rząd opłaty reprograficznej w wysokości 6 proc. od urządzeń elektroniki użytkowej, takiej jak smartfony, tablety czy laptopy i telewizory.
Huawei oskarżany o szpiegostwo niderlandy - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

Huawei odpiera zarzuty o szpiegostwo w Niderlandach

Chiński koncern Huawei odpiera zarzuty stawiane mu w związku ze sprawą szpiegostwa na rzecz ChRL, w jakie miał być zaangażowany w Niderlandach. Według gazety "De Volkskrant" Huawei miał mieć nielimitowany dostęp do połączeń telefonicznych obsługiwanych przez jednego z czynnych na tamtejszych rynku operatorów telekomunikacyjnych - sieci KPN. Pokrzywdzony w sprawie ma być m.in. premier Jan Peter Balkenende i ministrowie rządu, a także chińscy dysydenci polityczni.
dlaczego wybory przez internet to zły pomysł - gosia fraser mediaphilia.pl
Czytaj dalej

[OPINIA] Dlaczego wybory przez internet to zły pomysł?

Pandemia koronawirusa w Polsce nie odsunęła na dalszy plan polityki. Wprost przeciwnie - liczba zachorowań szybko zeszła na dalszy plan, gdyż w połowie kwietnia w mediach wybuchła dyskusja na temat tego, jak powinny wyglądać wybory prezydenckie, pierwotnie zaplanowane na 10 maja. 19 kwietnia w niedzielę w programie "Kawa na Ławę" posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna stwierdziła, że najbezpieczniejszą formą głosowania będzie głosowanie przez internet. Tym samym puszka Pandory została ponownie otwarta - a dyskusja, która wraca w różnych formach z przerwami, czasami jako straszak a czasami jako obietnica wyborcza, rozgorzała z nową energią. Dlatego warto, byśmy wyjaśnili sobie pewne rzeczy i wyciągnęli jedyny obecnie racjonalny wniosek - wybory przez internet to nie jest dobry pomysł.
mediaphilia.pl - fact checking jak nie dać się oszukać w sieci
Czytaj dalej

Media w Polsce. Króluje internet i telewizja

Reuters Institute opublikował swój najnowszy raport Digital News dotyczący sytuacji mediów na świecie. Jak przewidują badacze, Instagram wkrótce może wyprzedzić Twittera jako platforma do pozyskiwania informacji w mediach społecznościowych, szczególnie wśród młodych odbiorców. W czasie epidemii koronawirusa 1/4 młodych ludzi w Wielkiej Brytanii to właśnie tam poszukiwała informacji w pierwszym rzędzie. A jak sytuacja kształtuje się w Polsce?
Total
3
Share