TikTok czyści swoją platformę z dezinformacji na temat koronawirusa

TikTok poinformował o usunięciu kilkuset materiałów wideo ze swojej platformy w ramach obiecanej wcześniej walki z dezinformacją. Jaka tematyka przeważa wśród problematycznych nagrań? To oczywiście COVID-19, a wśród “fejków” pojawił się nawet materiał sugerujący, że szczepienie premiera Australii przeciwko tej chorobie to mistyfikacja.
Tiktok cenzura - mediaphilia.pl

TikTok poinformował o usunięciu kilkuset materiałów wideo ze swojej platformy w ramach obiecanej wcześniej walki z dezinformacją. Jaka tematyka przeważa wśród problematycznych nagrań? To oczywiście COVID-19, a wśród “fejków” pojawił się nawet materiał sugerujący, że szczepienie premiera Australii przeciwko tej chorobie to mistyfikacja.

W lutym tego roku TikTok wraz z innymi firmami internetowymi – m.in. Facebookiem, Twitterem, Google’em, Microsoftem i Apple’em sygnował kodeks dobrych praktyk, nakazujący wzmożone działania w ramach zapobiegania pojawianiu się i szerzeniu dezinformacji w usługach firm.

W minioną sobotę organizacja Digi zrzeszająca sygnatariuszy kodeksu opublikowała pierwszy zbiór raportów, które mają ukazywać się co roku, zawierający informacje odnośnie postępów firm w ramach deklarowanych działań.

Z raportu dotyczącego TikToka wynika, że firma usunęła od października 2020 r. do marca 2021 r. 651 materiałów wideo, których tematem był koronawirus bądź pandemia. Wszystkie te nagrania naruszały regulamin TikToka. Kolejne 222 materiały zostały z platformy usunięte za zamieszczanie dezinformacji medycznej.

Co mówiły usunięte z TikToka posty?

Według niektórych usuniętych filmów przyjęcie szczepionki AstraZeneca owocowało u 80 proc. zaszczepionych nią wojskowych z australijskiej marynarki ciężkimi NOP-ami (niepożądanymi odczynami poszczepiennymi). Inne filmiki z kolei głosiły, że szczepienie przeciwko COVID-19, któremu poddał się premier Australii Scott Morrison to ustawka wyreżyserowana pod publiczkę.

TikTok przy moderacji współpracuje z francuską agencją prasową AFP.

Jak poinformowała platforma, w zaraportowanym okresie plakietka informacyjna na temat COVID-19 odsyłająca do wiarygodnych źródeł informacji na temat pandemii została umieszczona przy ponad 20 tys. materiałów wideo na platformie.

Total
0
Shares
Powiązane tematy
Czy sankcje USA są odczuwalne dla Huawei - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

Czy sankcje USA stały się dotkliwie odczuwalne dla Huaweia?

Amerykańskie sankcje, które dwa lata temu zostały nałożone na chiński koncern Huawei, najprawdopodobniej zaczęły być przez tę firmę dotkliwie odczuwane - taki wniosek można wysnuć z analizy ostatnich wyników finansowych giganta z ChRL. W pierwszym kwartale 2021 roku przychody Huaweia ze sprzedaży zamknęły się na poziomie 23,5 mld dol., co oznacza spadek aż o 16,5 proc. wobec analogicznego okresu w roku ubiegłym.
ministerstwo cyfryzacji likwidacja
Czytaj dalej

Znika Ministerstwo Cyfryzacji – resort straconych złudzeń

O likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji mówiło się już niejednokrotnie w różnych środowiskach co najmniej od 2018 r. W ciągu ostatnich dwóch lat działania resortu niejednokrotnie można było odnieść wrażenie, że jego funkcjonowanie w rzeczywistości polega na czekaniu, aż w końcu MC formalnie zostanie rozwiązane, a jego kompetencje - przekazane gdzie indziej. Czy oznacza to, że Ministerstwo Cyfryzacji niczego nie zrealizowało, a jego istnienie było całkowicie pozbawione sensu? Nie do końca - resort posiada wymierne osiągnięcia na polu m.in. wdrażania e-administracji. To jednak zdecydowanie za mało, aby nad jego likwidacją ubolewać. Ważne decyzje w kwestiach cyfrowych od dawna zapadają gdzie indziej.
Total
0
Share