Indie chcą cenzurować treści o covid - mediaphilia.pl

Indie chcą, aby firmy internetowe kasowały wpisy mówiące o „indyjskim wariancie koronawirusa”

Ministerstwo technologii w Indiach przesłało firmom technologicznym świadczącym wiodące usługi społecznościowe notatkę, w której domaga się cenzurowania wpisów mówiących o „indyjskim wariancie koronawirusa” – poinformowała agencja Reutera.

Dziennikarze powiązali informacje na ten temat z faktem, że indyjska administracja wcześniej zwróciła się z prośbą o cenzurowanie postów krytycznych względem jej reakcji na kryzys wywołany pandemią COVID-19 w kraju do Twittera, Facebooka, a także należącego do koncernu Marka Zuckerberga Instagrama.

Zdaniem Indii twierdzenia o „indyjskim wariancie” koronawirusa są „kompletnie fałszywe”, a rozpowszechnianie informacji o wirusie w wariancie B.1.617 w taki sposób bije w dobry image kraju na arenie międzynarodowej i dezinformuje.

Wspomniany wariant został jednak wykryty w ubiegłym roku właśnie w Indiach i najprawdopodobniej to on właśnie jest odpowiedzialny za ostatnie wzrosty liczby chorych i zakażonych w Azji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała w związku z nim komunikat ostrzegający przed jego możliwą, większą zjadliwością i zakaźnością.

Warto jednak podkreślić, że sama WHO nigdy nie użyła określenia „indyjski wariant” i w swoich oficjalnych zaleceniach nie zachęca przy nazywaniu nowych mutacji koronawirusa pochodnymi nazw geograficznych związanych z ich wykrywaniem, co może prowadzić do utrwalania negatywnych stereotypów i stygmatyzacji pewnych grup narodowych lub etnicznych.