Chiny cyfrowy juan - mediaphilia.pl

Wzrosty bitcoina zachęcają państwa do emisji własnych walut cyfrowych

Bitcoin w ostatnich miesiącach cieszy się doskonałą passą i bije kolejne rekordy wyceny. W piątek wartość jednego tokena oscylowała wokół 59,4 tys. dolarów. Choć obrót bitcoinem oficjalnie jest w Chinach zakazany, to bank centralny ChRL żywo interesuje się wdrożeniem cyfrowych walut w Państwie Środka.

Cyfrowy juan to projekt, który według ChRL ma pozwolić na wyeliminowanie z obiegu części tradycyjnej formy pieniądza, jaką jest gotówka. Prace nad nim trwają od 2014 roku i w zamyśle cyfrowy juan jest walutą, która będzie denominowana w oparciu o wartość chińskiego pieniądza oraz narzędziem w przyszłości pozwalającym na zwiększenie udziału transakcji bezgotówkowych w chińskiej gospodarce – jednak z pełną kontrolą rządu.

W 2017 roku Pekin zakazał obrotu nowymi kryptowalutami i wypowiedział wojnę firmom oferującym obsługę transakcji kryptowalutowych, argumentując to działaniami ekologicznymi – farmy bitcoinów i innych walut cyfrowych są bardzo energochłonne.

W ubiegłym miesiącu w części Chin zablokowano możliwość działania dla nowych podmiotów zajmujących się profesjonalnym pozyskiwaniem kryptowalut.

Emisją własnych walut cyfrowych interesują się nie tylko Chiny – podobne pomysły rozważane są w Wielkiej Brytanii, Japonii, Szwecji i Szwajcarii. W ChRL jednak prace jak do tej pory są najbardziej zaawansowane.

W odróżnieniu od bitcoina, cyfrowy juan nie będzie zdecentralizowany, a w pełni kontrolowany przez państwowe organy finansowe ChRL. Nie jest też jasne, czy będzie wykorzystywał technologię łańcucha bloków do rejestrowania informacji o transakcjach.

Cyfrowy juan nigdy nie został udostępniony obywatelom i obywatelkom Chin na szeroką skalę – bank centralny ChRL prowadził jednak kilka projektów lokalnych w miastach, gdzie mieszkańcy i mieszkanki mogli brać udział w loterii, w której nagrodą było otrzymanie części cyfrowych pieniędzy z wydanej puli wraz z możliwością ich wydania w biorących udział w pilotażu punktach usługowych czy sklepach.

W lutym tego roku, podczas obchodów Nowego Roku, w Pekinie rozdano w ten sposób 1,5 mln dolarów. Pilotaże były też prowadzone w Szenczen i Czengdu.