Wzrosty bitcoina zachęcają państwa do emisji własnych walut cyfrowych

Bitcoin w ostatnich miesiącach cieszy się doskonałą passą i bije kolejne rekordy wyceny. W piątek wartość jednego tokena oscylowała wokół 59,4 tys. dolarów. Choć obrót bitcoinem oficjalnie jest w Chinach zakazany, to bank centralny ChRL żywo interesuje się wdrożeniem cyfrowych walut w Państwie Środka.
Chiny cyfrowy juan - mediaphilia.pl

Bitcoin w ostatnich miesiącach cieszy się doskonałą passą i bije kolejne rekordy wyceny. W piątek wartość jednego tokena oscylowała wokół 59,4 tys. dolarów. Choć obrót bitcoinem oficjalnie jest w Chinach zakazany, to bank centralny ChRL żywo interesuje się wdrożeniem cyfrowych walut w Państwie Środka.

Cyfrowy juan to projekt, który według ChRL ma pozwolić na wyeliminowanie z obiegu części tradycyjnej formy pieniądza, jaką jest gotówka. Prace nad nim trwają od 2014 roku i w zamyśle cyfrowy juan jest walutą, która będzie denominowana w oparciu o wartość chińskiego pieniądza oraz narzędziem w przyszłości pozwalającym na zwiększenie udziału transakcji bezgotówkowych w chińskiej gospodarce – jednak z pełną kontrolą rządu.

W 2017 roku Pekin zakazał obrotu nowymi kryptowalutami i wypowiedział wojnę firmom oferującym obsługę transakcji kryptowalutowych, argumentując to działaniami ekologicznymi – farmy bitcoinów i innych walut cyfrowych są bardzo energochłonne.

W ubiegłym miesiącu w części Chin zablokowano możliwość działania dla nowych podmiotów zajmujących się profesjonalnym pozyskiwaniem kryptowalut.

Emisją własnych walut cyfrowych interesują się nie tylko Chiny – podobne pomysły rozważane są w Wielkiej Brytanii, Japonii, Szwecji i Szwajcarii. W ChRL jednak prace jak do tej pory są najbardziej zaawansowane.

W odróżnieniu od bitcoina, cyfrowy juan nie będzie zdecentralizowany, a w pełni kontrolowany przez państwowe organy finansowe ChRL. Nie jest też jasne, czy będzie wykorzystywał technologię łańcucha bloków do rejestrowania informacji o transakcjach.

Cyfrowy juan nigdy nie został udostępniony obywatelom i obywatelkom Chin na szeroką skalę – bank centralny ChRL prowadził jednak kilka projektów lokalnych w miastach, gdzie mieszkańcy i mieszkanki mogli brać udział w loterii, w której nagrodą było otrzymanie części cyfrowych pieniędzy z wydanej puli wraz z możliwością ich wydania w biorących udział w pilotażu punktach usługowych czy sklepach.

W lutym tego roku, podczas obchodów Nowego Roku, w Pekinie rozdano w ten sposób 1,5 mln dolarów. Pilotaże były też prowadzone w Szenczen i Czengdu.

Total
1
Shares
Powiązane tematy
Czytaj dalej

Google Maps podgryza Instagrama i Facebooka

Mapy Google już dawno przestały być tylko i wyłącznie elektroniczną wersją atlasu geograficznego. Google sukcesywnie poszerza paletę możliwości usługi, która bez wątpienia dokonała rewolucji w naszym codziennym przemieszczaniu się oraz podróżowaniu w najdalsze zakątki świata. Mapy Google z bycia nawigacją GPS coraz to bardziej ewoluują w kierunku portalu społecznościowego. Doskonale o tym świadczą właśnie zapowiedziane nowości wprowadzane w sekcji Odkrywaj - Zobacz w pobliżu. Może właśnie Mapy Google to upragniony portal społecznościowy, który od lat firma z Mountain View próbuje z sukcesem stworzyć?
Czytaj dalej

Google nie chce płacić australijskim wydawcom za treści

Według Google'a nowe prawo w Australii, które zobowiązuje wielkie firmy technologiczne do płacenia wydawcom medialnym za treści jest niepraktyczne, a mechanizm arbitrażu mającego prowadzić do porozumienia pomiędzy koncernami a redakcjami jest obciążony uprzedzeniami i zaprojektowany tak, by działał wyłącznie na korzyść mediów. Australia to pierwszy na świecie kraj, który postanowił zmusić cyfrowych gigantów do płacenia za treści medialne, które są powielane na platformach internetowych.
Total
1
Share