Wydatki Chin na badania i rozwój osiągnęły rekord 378 mld dolarów

Według chińskiego Narodowego Biura Statystyki notujące wzrost o 10,3 proc. rok do roku wydatki ChRL na badania i rozwój obecnie przekładają się na 2,4 proc. PKB i mają służyć przede wszystkim opracowywaniu nowych usług i produktów.
chiny wydatki na badania i rozwój 2020 - mediaphilia.pl

Według chińskiego Narodowego Biura Statystyki notujące wzrost o 10,3 proc. rok do roku wydatki ChRL na badania i rozwój obecnie przekładają się na 2,4 proc. PKB i mają służyć przede wszystkim opracowywaniu nowych usług i produktów.

Do końca 2020 roku według NBS w Chinach powstało 522 “kluczowych laboratoriów” i 350 aktywnie działających “narodowych centrów badawczo-inżynieryjnych”. Dodatkowo, około 457 tys. projektów badawczych zostało ufundowanych przez Chińską Narodową Fundację Nauk Przyrodniczych, a w całym 2020 r. przyznano 3,6 mln patentów, czyli o 40 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Dane o wydatkach Chin na badania i rozwój w ubiegłym roku pokazują, że Państwo Środka osiągnęło w tym wymiarze nowy rekord. Jednocześnie to najwolniejszy wzrost wydatków na R&D od pięciu lat, a od 2019 r. – wzrost wolniejszy o ponad 12 proc.

Jak Chiny wypadają w porównaniu z USA?

Stany Zjednoczone na badania i rozwój w 2020 roku planowały przeznaczyć około 134 mld dolarów.

Dużo mniejszy kraj, jakim jest Wielka Brytania, na badania i rozwój w 2020 r. przeznaczył 15,9 mld dol., ale planuje podwoić tę kwotę w ciągu najbliższych pięciu lat.

USA zdają sobie sprawę z tego, że Chiny są poważnym rywalem – dlatego wojna handlowa z ChRL, którą obserwujemy m.in. w konflikcie wokół firmy Huawei, ma również szerszy wymiar.

Na czarną listę ministerstwa handlu i ministerstwa obrony narodowej USA trafił szereg firm, które zajmują się w Chinach produkcją półprzewodników, procesorów oraz komponentów do budowy nowoczesnych komputerów.

Technologie czipowe to dziś istotny element suwerenności gospodarczej – Chiny i USA doskonale o tym wiedzą. Podobnie rzecz ma się w przypadku wdrożenia technologii 5G, która pozwoli krajom najszybciej wysuwającym się na prowadzenie na trwałe zbudowanie dominacji w wielu dziedzinach gospodarki i nie tylko.

Total
2
Shares
Powiązane tematy
Czytaj dalej

Czy amerykańscy inwestorzy wykupią TikToka?

Czy amerykańscy inwestorzy wykupią TikToka, aby uniknąć wprowadzenia oficjalnego zakazu korzystania z tej aplikacji w USA przez adminsitrację prezydenta Donalda Trumpa? Scenariusz taki kreśli na swoich łamach brytyjski dziennik "Guardian", według którego istnieje w Stanach Zjednoczonych grupa inwestorów zainteresowana wykupem aplikacji od chińskiego startupu ByteDance, do którego TikTok obecnie należy.
Total
2
Share