Instagram ograniczy komunikację dzieci z dorosłymi użytkownikami

Serwis zapowiedział wprowadzenie ograniczeń w komunikacji pomiędzy nastoletnimi użytkownikami serwisu o osobami dorosłymi. Zapowiedziane zmiany mają ograniczyć przemoc seksualną, z jaką spotykają się młodzi użytkownicy i użytkowniczki aplikacji.
Instagram testuje Stories grupowe - mediaphilia.pl

Serwis zapowiedział wprowadzenie ograniczeń w komunikacji pomiędzy nastoletnimi użytkownikami serwisu o osobami dorosłymi. Zapowiedziane zmiany mają ograniczyć przemoc seksualną, z jaką spotykają się młodzi użytkownicy i użytkowniczki aplikacji.

Już w 2017 roku dzieci stanowiły jedną trzecią użytkowników internetu – podaje UNICEF w przygotowanym raporcie The State of the World’s Children 2017: Children in a digital world. Wśród osób niepełnoletnich również odsetek osób online jest znacznie wyższy (71 proc.) niż w porównaniu do całego społeczeństwa (48 proc.). Natomiast w Polsce ten odsetek wg badania CBOS z 2018 roku wynosił aż 87 proc. Aż 76,5 proc. młodych osób korzystających z internetu w naszym kraju natknęła się na przejawy cyfrowej przemocy.

Ograniczenia w komunikacji pomiędzy dorosłymi użytkownikami Instagrama a dziećmi i nastolatkami

Mając na uwadze również ciemną stronę internetu, Instagram zapowiedział, że nie pozwoli już wysyłać osobom dorosłym wiadomości do niepełnoletnich użytkowników i użytkowniczek aplikacji, gdy nie śledzą oni profilu nadawcy. Dodatkowo nastolatkom zostaną wyświetlone wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas wysyłania wiadomości do osób, których intencje nie są jasne. Instagram wykorzysta w tym celu sztuczną inteligencję, która będzie analizowała treść wiadomości oraz zachowanie użytkowników w serwisie. Gdy algorytm uzna, że dorosły rozmówca wykazuje potencjalnie podejrzane zachowanie, młodsza osoba zobaczy w aplikacji wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z Instagrama. Dodatkowo, nastoletni użytkownik będzie mógł zgłosić rozmówcę do moderacji serwisu oraz zablokować nadawcę niechcianych wiadomości, tym samym potencjalnie zabezpieczając się przed dostawaniem kolejnych od tego samego adresata.

Instagram podejmie również szersze działania edukacyjne, których celem ma być zbudowanie wśród najmłodszych użytkowników świadomości tego, że nie powinni czuć się pod presją aby odpowiadać na wiadomości, jeśli nie chcą tego robić. W ramach działań edukacyjnych platforma ma również uczyć o ostrożności przy udostępnianiu swoich zdjęć w internecie w myśl zasady, że to, co raz trafi do sieci, to już na zawsze w niej zostanie.

Facebook wykorzysta AI oraz ML do rozpoznawania wieku swoich użytkowników

Kolejną nowością nad którą pracuje należący do Facebooka Instagram, to wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) oraz uczenia maszynowego (machine learning, ML) do określenia wieku osoby zakładającej konto w serwisach społecznościowych. Obecnieu usługi Facebooka są przeznaczone dla osób powyżej 13 roku życia. Po zmianach osoby niepełnoletnie domyślnie będą tworzyły konto prywatne podczas rejestracji, a gdy zdecydują się je zmienić na publiczne, to będą później informowane o zaletach konta prywatnego oraz otrzymają przypomnienia o sprawdzaniu ustawień aplikacji.

Nowości mają zostać wprowadzone w niektórych krajach jeszcze w tym miesiącu, a na całym świecie – wkrótce.

Total
1
Shares
Powiązane tematy
Czytaj dalej

Twitter zbanował Trumpa jako ostatni. Jako pierwszy wyniósł go wcześniej do władzy

W piątek na swoim blogu firmowym Twitter poinformował, że zdecydował się permanentnie zablokować konto ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa. Profil @realDonaldTrump zgromadził rzeszę ponad 88 mln obserwujących i przez wiele ostatnich lat był dla swojego autora nie tylko tubą propagandową, ale i narzędziem uprawiania specyficznej, twitterowej dyplomacji.
Total
1
Share