Indie zakaz kryptowalut - mediaphilia.pl

Indie chcą całkowitego zakazu obrotu prywatnymi kryptowalutami

Indie chcą całkowitego zakazu obrotu kryptowalutami – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera powołując się na źródła bliskie indyjskiej administracji rządowej. Powodem decyzji w Nowym Delhi może być przygotowanie rządu Modiego do wprowadzenia własnej, państwowej waluty cyfrowej.

W myśl planowanych przez Indie regulacji prawnych obrót kryptowalutami takimi jak Bitcoin ma być karany, podobnie jak ich posiadanie i pozyskiwanie. Osobom, które odważą się złamać przepisy, mają grozić wysokie kary grzywny.

Jeśli Indie zdecydują się wprowadzić prawo w takim kształcie, jak przedstawili je rozmówcy agencji Reutera, to będzie to najbardziej restrykcyjny styl regulacji rynku kryptowalutowego na świecie.

Tymczasem Bitcoin w weekend osiągnął rekordową wycenę za jeden token, oscylującą wokół 62 tys. dolarów. Poniedziałek przyniósł spadki – również ze względu na doniesienia z Indii.

Kryptowaluty są przez wiele rządów uważane za zagrożenie, bo pozwalają na obrót aktywami finansowymi poza kontrolą państwa i decentralizują kapitał. Decentralizacja to słowo-klucz do ich zrozumienia – i właśnie dlatego mimo regulacji, nawet najbardziej restrykcyjnych, zawsze znajdzie się droga do tego, by obrót był możliwy i trwał.

Kryptowaluty są niestabilne – to prawda, którą trzeba oddać krytykom tego rozwiązania. Są podatne na ogromne wahania kursu, ale i coraz częściej postrzegane jako ciekawy nośnik wartości, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia inflacyjnego, które w wielu krajach powstało w wyniku kryzysu covidowego.