Facebook pozew FTC - mediaphilia.pl

Facebook twierdzi, że „nigdy nie szkodził użytkownikom”

Facebook domaga się oddalenia pozwu amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC) i twierdzi, że „nigdy nie szkodził użytkownikom”. Wcześniej, w grudniu 2020 r. koncern Marka Zuckerberga otrzymał pozew od FTC i 46 prokuratorów stanowych, w którym oskarżono go o dławienie konkurencji i działania o charakterze monopolistycznym.

Federalna Komisja Handlu według Facebooka „ignoruje rzeczywistość dynamicznego, naznaczonego silną konkurencją sektora wysokich technologii, w którym firma operuje”.

Ponadto, zdaniem koncernu, prokuratorzy stanowi nie mają prawa zakładać, że „ich obywatele płacili wyższe ceny, rezultaty finansowe (ich firm – red.) były zmniejszone, podobnie jak jakiekolwiek inne obiektywnie mierzalne wskaźniki wzrostu w wyniku działań Facebooka będących przedmiotem pozwu”.

Dziennik „Wall Street Journal” zauważa, że to pierwszy ruch prawny Facebooka od chwili otrzymania pozwu w grudniu. Oddalenie zarzutów może być dla koncernu sporym wyzwaniem – firma będzie musiała bowiem udowodnić, że oskarżenia wobec niej są bezpodstawne i nie znajdują uzasadnienia prawnego.

W sprawie chodzi m.in. o przejęcia innych firm, których Facebook dokonał wcześniej za zezwoleniem Federalnej Komisji Handlu. W ten sposób firma pozyskała m.in. platformę Instagram i komunikator WhatsApp. FTC argumentuje, że wówczas nie spodziewano się, iż koncern Zuckerberga wykorzysta przejęcie tych firm do budowy monopolu.

Zdaniem prokuratorów stanowych z kolei dominująca pozycja Facebooka na rynku usług internetowych z kolei przełożyła się na szkodę konsumentów, m.in. poprzez obniżenie standardów ochrony prywatności.

Firma odpiera stawiane jej zarzuty, argumentując m.in. że FTC nie zdefiniowała jasno rynku, który Facebook według niej zdominował. Według koncernu niemal całość jego przychodu pochodzi z branży reklamy internetowej, a to silnie konkurencyjny segment. Ponadto, zdaniem firmy, amerykańska administracja nie potrafi wykazać działania monopolistycznego Facebooka i udowodnić mu np. podniesienia cen, bo usługi świadczone użytkownikom przez koncern są darmowe.