ONZ wzywa do międzynarodowych regulacji ws. mediów społecznościowych

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do stworzenia globalnych reguł, które ustanowią ramy dla działania wielkich firm internetowych i mediów społecznościowych.
ONZ wzywa do regulacji platform cyfrowych - mediaphilia.pl

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do stworzenia globalnych reguł, które ustanowią ramy dla działania wielkich firm internetowych i mediów społecznościowych.

Jak podaje agencja Associated Press, Guterres powiedział iż jest przekonany, że to nie w gestii prywatnych firm powinna leżeć blokada konta urzędującego do niedawna prezydenta USA Donalda Trumpa. Jak wskazał, do rozstrzygania tego typu spraw potrzebny jest “mechanizm”, oparty na “ramach regulacyjnych, w obrębie których istnieją wytyczne pozwalające przeprowadzić takie działanie w zgodzie z prawem”.

Podczas konferencji prasowej Guterres ocenił, że “nie wydaje mu się, abyśmy mogli żyć w świecie, w którym zbyt duża władza jest skupiona w rękach bardzo ograniczonej liczby firm”.

Wcześniej w tym roku wiodące platformy społecznościowe, takie jak m.in. Facebook, Twitter i YouTube zablokowały konto urzędującego wówczas prezydenta Donalda Trumpa w związku z zamieszkami, do których doszło 6 stycznia na Kapitolu w Waszyngtonie. Tłum zwolenników Trumpa, którzy nie akceptują wyników wyborów z ubiegłego roku i zwycięstwa Joe Bidena, wtargnął wówczas do budynków administracji federalnej. W wyniku zajść zginęło 5 osób. Firmy internetowe uznały, że wpisy Donalda Trumpa mogły podżegać jego zwolenników do dalszej przemocy.

Sekretarz Generalny ONZ wyraził jednak zaniepokojenie nie tylko możliwością podejmowania przez firmy internetowe arbitralnych decyzji takich jak ta dotycząca kont Trumpa. Według Guterresa internetowi giganci zbierają na temat użytkowników zbyt dużo danych, nad którymi później w praktyce nie mają oni kontroli. Podkreślił, że dane gromadzone są obecnie nie tylko do celów marketingowych, ale mogą być również wykorzysytwane do wpływania na postawy, przekonania, światopogląd oraz wybory obywateli i obywatelek wielu krajów, a nawet do ich kontroli.

W ubiegłym roku Sekretarz Generalny ONZ zaproponował “Mapę Drogową dla Cyfrowej Współpracy”, która stanowi wezwanie dla państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych do działania w ośmiu obszarach. “Mapa Drogowa…” zakłada m.in. działania na rzecz powszechnej łączności z internetem do 2030 roku, “promocję zaufania i bezpieczeństwa w środowisku cyfrowym”, a także “budowę bardziej efektywnej infrastruktury dla cyfrowej współpracy”. W myśl dokumentu “sprawy cyfrowe zbyt często są na niskich pozycjach w agendzie politycznej”, co Guterres podkreślił w swoim wystąpieniu.

Total
0
Shares
Powiązane tematy
Czy sankcje USA są odczuwalne dla Huawei - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

Czy sankcje USA stały się dotkliwie odczuwalne dla Huaweia?

Amerykańskie sankcje, które dwa lata temu zostały nałożone na chiński koncern Huawei, najprawdopodobniej zaczęły być przez tę firmę dotkliwie odczuwane - taki wniosek można wysnuć z analizy ostatnich wyników finansowych giganta z ChRL. W pierwszym kwartale 2021 roku przychody Huaweia ze sprzedaży zamknęły się na poziomie 23,5 mld dol., co oznacza spadek aż o 16,5 proc. wobec analogicznego okresu w roku ubiegłym.
Total
0
Share