O dacie szczepienia dowiesz się z rządowego SMS-a

Potwierdzenie rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 mamy otrzymywać w specjalnej wiadomości SMS. Będzie ona zawierała również informacje o dacie i miejscu szczepienia.

Jak czytamy w specjalnym serwisie Polskiej Agencji Prasowej, na szczepienia będzie można zarejestrować się z wykorzystaniem Internetowego Konta Pacjenta, przez specjalną infolinię, a także – podczas wizyty w przychodni POZ. Rejestracja na szczepienia ma być otwarta od 15 stycznia.

To nie pierwszy raz, kiedy polski rząd wykorzystuje SMS-y do koordynacji działań związanych z pandemią koronawirusa. Jak przypomina PR & Content Marketing Manager w firmie SMSAPI Maja Wiśniewska, “gdy wirus dotarł do Polski wprowadzono kwarantannę dla osób powracających z zagranicy. Zaraz po wylądowaniu otrzymywały one SMS-em informacje, o tym, co się dzieje wraz z linkiem do specjalnej strony z poradami. Aplikacja “Kwarantanna Domowa” działa w oparciu o SMS-owe instrukcje, a kolejne zmiany w obostrzeniach komunikowane były za pomocą Alertu RCB”.

Wykorzystanie wiadomości tekstowych SMS było zalecane również w ramach walki z pandemią przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która w ten sposób w komunikację dotyczącą np. obostrzeń obowiązujących w poszczególnych krajach chciała włączyć osoby wykluczone cyfrowo i pozbawione dostępu do internetu.

“Użycie SMS-ów jest bardziej uzasadnione, ponieważ szczepienia mają objąć seniorów, czyli grupę relatywnie najrzadziej będącą online. Ponad 90 proc. Polaków korzysta z telefonu komórkowego, ale tylko trzy czwarte z nich ma smartfona” – komentuje Wiśniewska. Tych kilkanaście procent z telefonami starszych generacji to głównie osoby starsze. Część z nich nie mogłaby odebrać e-maila ani powiadomienia w aplikacji, za to SMS na pewno do nich dotrze i go odczytają” – dodaje.

SMS o dacie i miejscu szczepienia powinny otrzymać jedynie osoby, które wcześniej zarejestrują się w kolejce do otrzymania szczepionki przeciw COVID-19. Wykorzystanie tego formatu wiadomości przez rząd brzmi jak świetna okazja dla cyberprzestępców, którzy z pewnością będą chcieli podszyć się pod oficjalne wiadomości i wykorzystać akcję informowania Polaków o szczepieniach do np. rozsyłania złośliwych linków, które mogą prowadzić nawet do kradzieży bardzo wrażliwych danych osobowych, a w konsekwencji – poważnych nadużyć finansowych i nie tylko.

Total
3
Shares
Powiązane tematy
mediaphilia.pl - wykluczenie 2mld ludzi stare smartfony koronawirus
Czytaj dalej

Nawet 2 mld telefonów niekompatybilnych z technologią Apple i Google do monitorowania kontaktów

Nawet 2 mld telefonów komórkowych na całym świecie nie będzie spełniało minimalnych wymagań technicznych do tego, by mogły na nich działać narzędzia Apple'a i Google'a do monitorowania kontaktów społecznych w obliczu pandemii, które obie firmy chcą udostępnić w ramach swoich systemów operacyjnych w maju. Wykluczeni z możliwości korzystania z nowych technologii mających pomóc w walce z problemem będą przede wszystkim ludzie ubożsi oraz starsi.
Total
3
Share