TikTok pierwszy raz w historii pochwalił się dokładnymi statystykami wzrostu popularności swojej platformy. Tylko w USA aplikacja cieszy się grupą 100 mln aktywnych w ciągu miesiąca użytkowników, co stanowi wzrost od stycznia 2018 r. o około 800 proc. Na całym świecie TikToka pobrano ponad 2 mld razy.

Codziennie w USA ma z aplikacji korzystać nawet 50 mln osób. Najsilniejszym czynnikiem wzrostu dla TikToka ma być według platformy pandemia koronawirusa, w czasie której użytkownicy aplikacji mobilncyh zwrócili się w stronę poszukiwania rozrywki online.

W grudniu ubiegłego roku platforma na całym świecie miała 507.552.660 użytkowników. Dla porównania w lipcu tego roku z aplikacji na całym świecie według firmy korzystało już 689.174.209 osób.

Ujawnienie danych przez TikToka nie nastąpiło bynajmniej przypadkiem – obecnie chińska platforma walczy o życie w Stanach Zjednoczonych, gdzie administracja prezydenta USA Donalda Trumpa grozi całkowitym zakazem korzystania z tej platformy, o ile do 15 września nie zostanie ona wykupiona przez amerykański podmiot.

Zdaniem Białego Domu TikTok stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Popularny program stanowi również potężną konkurencję dla amerykańskich firm z segmentu mediów społecznościowych, takich jak np. Facebook.

Firma rozważa pozew przeciwko amerykańskiej administracji, argumentując, iż nie ma dowodów na to, jakoby ByteDance (startup, do którego TikTok należy) gromadził dane o użytkownikach z USA i przesyłał je do ChRL w celach wsparcia tamtejszych służb wywiadowczych.

Z Facebooka w drugim kwartale tego roku korzystało 2,7 mld aktywnych w ciągu miesiąca użytkowników.