TikTok chce pozwać urzędników Trumpa

Chiński startup ByteDance, do którego należy bijąca rekordy popularności na całym świecie platforma do dzielenia się krótkimi formami wideo TikTok, zapowiedział że planuje złożyć w sądzie pozew przeciwko administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Ma on dotyczyć zaskarżenia rozporządzenia wykonawczego, które z dniem 15 września wprowadzi zakaz korzystania z TikToka na terenie całych Stanów Zjednoczonych, o ile aplikacji nie wykupi wcześniej amerykańska firma.

Chiński startup ByteDance, do którego należy bijąca rekordy popularności na całym świecie platforma do dzielenia się krótkimi formami wideo TikTok, zapowiedział że planuje złożyć w sądzie pozew przeciwko administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Ma on dotyczyć zaskarżenia rozporządzenia wykonawczego, które z dniem 15 września wprowadzi zakaz korzystania z TikToka na terenie całych Stanów Zjednoczonych, o ile aplikacji nie wykupi wcześniej amerykańska firma.

Wcześniej w tym miesiącu, a dokładniej 6 sierpnia, Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze, które w praktyce doprowadzi do blokady TikToka w USA po 15 września. W myśl przepisów rozporządzenia, żadna amerykańska firma nie będzie mogła zawierać ani z TikTokiem, ani z ByteDance transakcji – oznacza to, że jeśli do skutku ma dojść operacja wykupu TikToka przez podmiot amerykański, ostateczne postanowienia w tej sprawie będą musiały zapaść przed tą datą.

TikTok informując o swoich zamiarach nadmienił, że w ciągu ostatniego roku prowadził rozmowy z przedstawicielami Białego Domu, jednakże w ich trakcie przedstawiciele prezydenckiej administracji “nie byli zainteresowani faktami”. Rzecznik platformy w związku z zapowiedzią kroków prawnych przeciwko urzędnikom stwierdził, że mają one na celu “upewnienie się, że nasi użytkownicy traktowani są w sposób uczciwy i z poszanowaniem prawa”. W jego opinii, w związku z rozporządzeniem wykonawczym Trumpa “podjęcie działań prawnych było nieuniknione”.

TikTok nie jest bynajmniej samotnym Don Kichotem, który zdecydował się rzucić wyzwanie decyzjom administracji USA. Pozew przeciwko niej skierowała już grupa użytkowników komunikatora WeChat należącego do chińskiego giganta Tencent. Grupa, która – jak deklaruje – w żaden sposób nie jest związana z firmą, ocenia, iż zakaz korzystania z WeChatu, który również ma wejść w życie z dniem 15 września, narusza przepisy pierwszej poprawki do konstytucji USA i uderza w zdolność chińskiej diaspory do komunikowania się. Z komunikatora korzysta około miliarda osób na świecie, w samych Stanach Zjednoczonych zaś do aplikacji codziennie loguje się ok. 19 mln użytkowników.

Total
1
Shares
Powiązane tematy
PEPP-PT - wspólna europejska aplikacja koronawirus
Czytaj dalej

PEPP-PT. Czy powstanie wspólne, europejskie rozwiązanie technologiczne do monitorowania koronawirusa?

W piątek Google i Apple ogłosiły, że nowe wersje systemów operacyjnych Android i iOS będą wspierać nową usługę mającą pomóc monitorować rozprzestrzenianie się koronawirusa w oparciu o protokół Bluetooth. Wcześniej jednak do stworzenia wspólnego rozwiązania wezwał Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski, którego, jak się zdaje, zaniepokoiła duża liczba inicjatyw poszczególnych państw w opracowywaniu własnych aplikacji mających „śledzić” kontakty międzyludzkie obywateli i tym samym mapować możliwy rozwój epidemii, jednakże z wykorzystaniem różnych środków technicznych i sposobów przetwarzania bardzo prywatnych danych.
Polska Akcja Humanitarna współpraca Kwadratowa Masakra Pajacyk Bez Przerwy - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

#PajacykBezPrzerwy: Polska Akcja Humanitarna współpracuje z gamerami z Kwadratowej Masakry

#PajacykBezPrzerwy to hasztag, który towarzyszy kampanii dobroczynnej mającej na celu dystrybucję paczek żywnościowych dla dzieci, dla których posiłki w szkole - wyłączonej z działania na czas pandemii koronawirusa - były często jedyną szansą na zjedzenie ciepłego posiłku. Polska Akcja Humanitarna w ramach akcji prowadzi zbiórkę charytatywną, która może pomóc jej dotrzeć do najbardziej potrzebujących z żywnością. W akcji PAH wspiera środowisko gamerów, streamerów i youtuberów.
Czytaj dalej

Czy amerykańscy inwestorzy wykupią TikToka?

Czy amerykańscy inwestorzy wykupią TikToka, aby uniknąć wprowadzenia oficjalnego zakazu korzystania z tej aplikacji w USA przez adminsitrację prezydenta Donalda Trumpa? Scenariusz taki kreśli na swoich łamach brytyjski dziennik "Guardian", według którego istnieje w Stanach Zjednoczonych grupa inwestorów zainteresowana wykupem aplikacji od chińskiego startupu ByteDance, do którego TikTok obecnie należy.
Biblioteka Kongresu archiwizuje wszystkie memy - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

Biblioteka Kongresu USA archiwizuje wszystkie memy

Jeśli w odpowiedzi na tweet lub wpis na Facebooku znajomego umieściliście kiedykolwiek jeden ze swoich ulubionych memów, jest duża szansa, że trafi on do bazy danych Biblioteki Kongresu USA. W tej największej na świecie bibliotece można znaleźć zarówno jeden z trzech kompletnych pergaminowych egzemplarzy Biblii Gutenberga jak i memy z Grumpy Cat czy “Dziwnym Panem ze Stocka”.
Total
1
Share