Czy państwowe spyware znajdzie się na każdym urządzeniu w Niemczech?

W Niemczech zapropono właśnie nowelizację prawa, z którego skorzysta 19 rodzajów służb działających w Niemczech na poziomie federalnym. Zobowiąże ono dostawców usług internetowych do instalacji oprogramowania szpiegującego na praktycznie każdym urządzeniu elektronicznym aktywnym w kraju.

W Niemczech zaproponowano właśnie nowelizację prawa, z którego skorzysta 19 rodzajów służb działających w Niemczech na poziomie federalnym. Zobowiąże ono dostawców usług internetowych do instalacji oprogramowania szpiegującego na praktycznie każdym urządzeniu elektronicznym aktywnym w kraju.


Chodzi tu o system FinFly ISP dostarczany przez firmę FinFisher. Celem zmian prawnych ma być oczywiście ułatwienie pracy organom ścigania, które coraz częściej narzekają na trudności dochodzeniowe spowodowane brakiem dostępu do danych z urządzeń elektronicznych.

W praktyce dostawcy internetu w Niemczech w myśl nowelizacji mieliby być zobowiązani do użycia w centrach przetwarzania danych rządowego sprzętu, który byłby wykorzystywany do przesyłania pozyskiwanych o komunikacji elektronicznej danych na serwery należące do zainteresowanych nimi służb, a dopiero później do właściwych odbiorców np. poczty elektronicznej czy wiadomości wysyłanych przez komunikatory.

Również dostawcy internetu byliby odpowiedzialni za dystrybucję FinFly ISP na urządzeniach końcowych użytkowników ich usług. System ten jest w Niemczech wykorzystywany przez organy ścigania co najmniej od 2011 roku. Służył do przechwytywania m.in. takich danych jak informacje służące do logowania się w usługach cyfrowych, z jego użyciem można było również zdalnie umieścić na określonych urządzeniach oprogramowanie szpiegujące. Szerzej możliwości tego systemu opisuje broszura, której treść ujawnił portal WikiLeaks.

Total
2
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
Czytaj dalej

Apple zmieniło się w to, z czym wiele lat temu walczyło

Do karcianego stolika, przy którym od lat grają Apple i Google, postanowił dosiąść się nowy gracz. Epic Games, wiedząc, że łamie obowiązujące zasady, postanowił rzucić rękawicę obecnym hegemonom cyfrowego świata. Stawka jest niespodziewanie wysoka i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pieniądze, ale o przyznanie się do pozycji monopolisty. Dobro użytkownika - jak to zazwyczaj ma miejsce - jest na szarym końcu.
Biblioteka Kongresu archiwizuje wszystkie memy - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

Biblioteka Kongresu USA archiwizuje wszystkie memy

Jeśli w odpowiedzi na tweet lub wpis na Facebooku znajomego umieściliście kiedykolwiek jeden ze swoich ulubionych memów, jest duża szansa, że trafi on do bazy danych Biblioteki Kongresu USA. W tej największej na świecie bibliotece można znaleźć zarówno jeden z trzech kompletnych pergaminowych egzemplarzy Biblii Gutenberga jak i memy z Grumpy Cat czy “Dziwnym Panem ze Stocka”.
TrustedNews dodatek do Chrome Mediaphilia.pl
Czytaj dalej

TrustedNews – dodatek do Chrome, który ma pomóc w walce z dezinformacją

TrustedNews to wtyczka, która powstała dzięki firmie Eyeo stojącej m.in. za popularnym rozszerzeniem AdBlock Plus. Obecnie narzędzie dostępne jest jedynie dla przeglądarki Chrome, ale firma zapowiedziała już, że planuje stworzenie wersji dla innych popularnych przeglądarek internetowych, takich jak Firefox i Safari w niedalekiej przyszłości.
Total
2
Share