Rosja wycofuje się z zakazu korzystania z Telegrama, bo… nie potrafiła go skutecznie egzekwować

Od czwartku znów można legalnie korzystać z komunikatora Telegram na terenie Federacji Rosyjskiej, która przez dwa lata blokowała działanie aplikacji w całym kraju. Co się wydarzyło? Nic wielkiego – jedynie egzekucja zakazu korzystania z Telegrama i jego blokada okazały się zbyt trudne w realizacji.
telegram rosja blokada - mediaphilia.pl

Od czwartku znów można legalnie korzystać z komunikatora Telegram na terenie Federacji Rosyjskiej, która przez dwa lata blokowała działanie aplikacji w całym kraju. Co się wydarzyło? Nic wielkiego – jedynie egzekucja zakazu korzystania z Telegrama i jego blokada okazały się zbyt trudne w realizacji.

Roskomnadzor, który w Rosji odpowiada za regulacje sektora telekomunikacyjnego, poinformował media, że rzecz ma się nieco inaczej. Zdaniem urzędu twórca Telegrama Paweł Durow zgodził się na współpracę z rosyjskimi służbami “w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi i ekstremizmowi na jego platformie”. W praktyce oznaczałoby to przekazanie kluczy deszyfrujących Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. Czy tak się stało? Nie wiemy.

Pomimo wprowadzonej w kwietniu 2018 r. blokady Telegrama, popularność aplikacji w Rosji okazała się niesłabnąca. Co więcej, komunikator jest tam głównym medium do przekazywania sobie treści informacyjnych. Żeby było śmieszniej – pomimo oficjalnej blokady z Telegrama w czasie obowiązywania oficjalnego zakazu użycia komunikatora korzystały Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oraz specjalny zespół administracyjny powołany do walki z epidemią koronawirusa. Obie organizacje na Telegramie mają swoje oficjalne kanały komunikacyjne.

Total
3
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
PEPP-PT - wspólna europejska aplikacja koronawirus
Czytaj dalej

PEPP-PT. Czy powstanie wspólne, europejskie rozwiązanie technologiczne do monitorowania koronawirusa?

W piątek Google i Apple ogłosiły, że nowe wersje systemów operacyjnych Android i iOS będą wspierać nową usługę mającą pomóc monitorować rozprzestrzenianie się koronawirusa w oparciu o protokół Bluetooth. Wcześniej jednak do stworzenia wspólnego rozwiązania wezwał Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski, którego, jak się zdaje, zaniepokoiła duża liczba inicjatyw poszczególnych państw w opracowywaniu własnych aplikacji mających „śledzić” kontakty międzyludzkie obywateli i tym samym mapować możliwy rozwój epidemii, jednakże z wykorzystaniem różnych środków technicznych i sposobów przetwarzania bardzo prywatnych danych.
17 grudnia Tumblr zablokuje nagość - Mediaphilia
Czytaj dalej

Tumblr 17 grudnia zablokuje zdjęcia przedstawiające nagość

Tumblr poinformował, że 17 grudnia zablokuje możliwość dodawania zdjęć i obrazów przedstawiających nagość oraz komunikujących treści osadzone w kontekstach seksualnych. Ruch platformy to bezpośrednia konsekwencja problemów z dziecięcą pornografią, która niedawno przedostała się przez filtry zabezpieczające serwis przed zamieszczaniem w nim nielegalnych materiałów. W konsekwencji aplikacja mobilna Tumblra zniknęła na kilka dni ze sklepu z oprogramowaniem dla urządzeń Apple (App Store).
Total
3
Share