Indie zablokowały 59 chińskich aplikacji. Również TikToka

Indie w poniedziałek zablokowały 59 chińskich aplikacji, w tym – bijącą rekordy popularności platformę społecznościową TikTok należącą do startupu ByteDance. Administracja premiera Narendry Modiego uzasadnia swoją decyzję obawami o suwerenność i bezpieczeństwo narodowe oraz obronność.

Działania podejmowane przez Indie mają związek z narastającym konfliktem wokół granicy w Himalajach, o którym pisaliśmy już wcześniej w kontekście powstania aplikacji do usuwania chińskiego oprogramowania ze smartfonów. Konflikt eskaluje – 15 czerwca strona indyjska straciła w nim 20 żołnierzy.

Oprócz TikToka w Indiach zablokowano aplikacje takie jak UC Browser, WeChat i Bigo Live, a także platformy e-commerce takie jak Club Factory i Shein.

Władze w Nowym Delhi twierdzą, że blokada ma na celu ochronę danych mieszkańców kraju, które są coraz bardziej zagrożone, podobnie jak prywatność użytkowników aplikacji mobilnych w Indiach. Ministerstwo ds. technologii informacyjnych powołało się przy tym na liczne skargi, które ma otrzymywać w związku z nadużyciami, jakie miałyby powstawać w przypadkach użycia chińskich aplikacji zarówno w systemie Android, jak i iOS.

W kilku przypadkach miało dochodzić do nieuprawnionego pozyskiwania i transferowania danych użytkowników na zagraniczne serwery. Rząd Indii ocenia, że kompilowanie tych danych, ich przetwarzanie i zestawianie w celach analitycznych może stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa kraju i stanowi działanie, które „wymaga podjęcia natychmiastowych kroków”.

One Comment

Comments are closed.