Zmarła Ann Mitchell z Bletchley Park - mediaphilia.pl

Zmarła Ann Mitchell, matematyczka i kryptolożka z Bletchley Park

W wieku 97 lat zmarła matematyczka i kryptolożka Ann Mitchell, jedna z ostatnich żyjących osób pracujących podczas II wojny światowej nad łamaniem niemieckich szyfrów w brytyjskiej tajnej placówce Bletchley Park. Kilka dni przed śmiercią w domu opieki w szkockim Edynburgu, Mitchell otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Mitchell zaczęła służbę w Bletchley Park we wrześniu 1943 roku, gdzie przez 9 godzin dziennie, sześć, a czasami siedem dni w tygodniu wraz z koleżankami i kolegami pracowała nad złamaniem kodów niemieckiej maszyny szyfrującej, Enigmy.

W książce „Dziewczyny z Bletchley” (ang. „The Bletchley Girls”) autorka Tessa Dunlop stwierdza, że tym, co wyróżniało Mitchell spośród innych pracownic tajnego ośrodka była „żywa inteligencja”. James Turing – krewny słynnego matematyka Alana Turinga, który kierował pracami zespołu, w rozmowach z brytyjskimi mediami stwierdził, że Mitchell wywierała ogromny wpływ na pracę jego przodka i jeszcze „wiele lat po zakończeniu II wojny światowej była dla innych inspiracją”.

Jak brytyjskie kryptolożki walczyły z nazizmem…

W szkockim dzienniku „The Scotsman” czytamy, że w szczytowej fazie operacji w Bletchley Park pracowało około 10 tys. osób, a niemal trzy czwarte spośród nich stanowiły kobiety.

Mitchell w ciągu swojego życia nie chwaliła się tym, że pracowała przy łamaniu szyfrów Enigmy – wprost przeciwnie, przez wiele lat utrzymywała, że do jej zadań należały obowiązki sekretarki, które były oficjalną „przykrywką” dla prawdziwej roli matematyczki.

Prawda o Bletchley zaczęła być podawana do publicznej wiadomości w latach 70-tych – wówczas również Mitchell zaczęła głośno mówić o tym, jaką pełniła rolę w zmaganiach Aliantów z nazizmem.

Wykorzystywany do szyfrowania wiadomości kod był zmieniany przez Niemców każdego dnia – każdego dnia zatem zespół Mitchell zaczynał swoją pracę od nowa. W jednym z wywiadów, którego udzieliła w 2013 roku, kryptolożka opisała swoją pracę jako podobną do „rozwiązywania krzyżówki, które polega na łączeniu poszczególnych ogniw, a następnie łańcuchów ze słów”.

Mitchell w czasie ukończenia studiów, źródło: BBC

… i z uprzedzeniami we własnym kraju

James Turing mówił o Mitchell, że jedną z jej wyróżniających się cech była zdolność do „pomocy innym w pokonywaniu uprzedzeń i ograniczeń, które w tamtych czasach były bardzo powszechne i które powstrzymywały ludzi przed realizowaniem ich pełnego potencjału”. Urodzona i wychowana w Oksfordzie Ann poszła do słynącej z dyscypliny Headington School, gdzie, jak opowiadała wiele lat później, „dyrektorka placówki powiedziała rodzicom, że matematyka to nie przedmiot, którym powinny zajmować się dziewczęta”. Rodzice Mitchell wzięli jednak górę nad głosem pedagożki i wspierali córkę w realizowaniu jej zamiłowania do królowej nauk.

W 1940 roku młoda Mitchell stała się jedną z pięciu studentek, którym pozwolono na podjęcie nauki na kierunku matematyki w Oksfordzie. Kiedy kończyła studia, skontaktowało się z nią brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – i tak zaczęła się jej przygoda z pracą na rzecz Wielkiej Brytanii.

Po wojnie

Mitchell zdecydowała się podjąć drugie, niezwiązane z pierwotnym kierunkiem i wcześniejszą pracą studia. Po tym, jak osiadła w Edynburgu, skupiła się na badaniu wpływu rozwodów na psychikę dzieci pod egidą tamtejszego uniwersytetu.

Krótko po osiemdziesiątych urodzinach, Ann Mitchell skupiła się natomiast na pisaniu książek na temat historii Edynburga oraz zredagowała biografię swojej matki, Winifred Williamson.

Ann Mitchell, 1970, źródło: BBC