Po opublikowaniu przez dwóch badaczy cyberbezpieczeństwa dowodów na to, że sprzęt i oprogramowanie firmy Xiaomi gromadzi na szeroką skalę dane o użytkownikach, które następnie trafiają bez ich wiedzy i zgody na serwery firmy, chiński producent elektroniki zdecydował się wydać aktualizację przeglądarki internetowej, która umożliwia… wyłączenie gromadzenia danych przez użytkownika.

Xiaomi poinformowało na swoim blogu firmowym, że aktualizacja umożliwi wyłączanie gromadzenia zagregowanych danych o użytkownikach w przeglądarkach Mi Browser, Mi Browser Pro i Mint Browser. Nową wersję oprogramowania można pobrać z oficjalnego kanału dystrybucji aplikacji na Androida – sklepu Google Play.

„Mamy nadzieję, że ta aktualizacja w połączeniu z naszym podejściem do przetwarzania zagregowanych danych uniemożliwiających identyfikację poszczególnych osób wykracza poza wypełnianie wszystkich zobowiązań prawnych i stanowi demonstrację naszego zaangażowania w kwestie prywatności użytkowników” – czytamy.

W głośnym artykule opublikowanym w serwisie internetowym magazynu „Forbes” cytuje się analizę wykonaną przez ekspertów z branży cyberbezpieczeństwa, którzy utrzymują, iż firma na szeroką skalę gromadzi dane o użytkownikach – w tym o przeglądanych przez nich stronach internetowych, wykonywanych na smartfonach czynnościach  i aktywności w aplikacjach, które następnie przesyłane są na zewnętrzne serwery m.in. w Rosji i Singapurze bez wiedzy i zgody osób korzystających z urządzeń tego producenta.

Analiza uwypukliła przede wszystkim problemy z modelem Xiaomi Redmi Note 8, który jest jednym z najlepiej sprzedających się telefonów tej chińskiej firmy. Koncern spostponował materiał „Forbesa” informując, iż „działa w zgodzie z prawem” i szanuje prywatność użytkowników swoich produktów.