Łotwa uruchomi aplikację do monitorowania koronawirusa opartą o rozwiązanie Google i Apple

Łotwa chce być jednym z pierwszych krajów, które udostępnią swoim mieszkankom i mieszkańcom aplikację do monitorowania kontaktów społecznych podczas pandemii koronawirusa opartą o rozwiązanie oferowane przez firmy Google i Apple (Exposure Notification).
Łotwa aplikacja koronawirus - mediaphilia.pl

Łotwa chce być jednym z pierwszych krajów, które udostępnią swoim mieszkankom i mieszkańcom aplikację do monitorowania kontaktów społecznych podczas pandemii koronawirusa opartą o rozwiązanie oferowane przez firmy Google i Apple (Exposure Notification).

Wspólny interfejs zaprojektowany przez oba koncerny został oddany do użytku w środę, 20 maja. Zdaniem obu firm technologia pomoże służbom sanitarnym państw rozwijać własne aplikacje powiadamiające o narażeniu na potencjalny kontakt z koronawirusem. Mogą z niego skorzystać aplikacje mobilne tworzone przez instytucje zdrowia publicznego na urządzenia z systemem Android i iOS. Firmy prowadziły rozmowy ze służbami sanitarnymi, organizacjami pozarządowymi, naukowcami, urzędnikami, ekspertami ds. prywatności w dziesiątkach krajów na pięciu kontynentach aby wypracować rozwiązanie, które pomoże w walce z epidemią jednocześnie stawiając na pierwszym miejscu prywatność użytkowników.

Jak obiecują koncerny, każdy użytkownik będzie mógł sam zdecydować, czy włączyć na swoim urządzeniu technologię powiadamiania. System według Google’a i Apple’a nie zapisuje ani nie wykorzystuje danych o lokalizacji urządzenia, a w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem, to dana osoba decyduje o zgłoszeniu tego faktu w aplikacji mobilnej stworzonej przez służby sanitarne.

Giganci rynku smartfonów podkreślają, że technologia powiadamiania o narażeniu na kontakt wspiera, a nie zastępuje tradycyjne sposoby ustalania kontaktów z osobami zakażonymi. Obie firmy podkreślają rolę tej technologii jako kolejnego narzędzia do dyspozycji służb sanitarnych, a nie jedynego rozwiązania.

Aplikacja Apturi Covid (Stop Covid) ma działać na 99 proc. smartfonów w kraju, a jej twórcy wierzą, iż powszechność Androida i iOS stanie się czynnikiem umożliwiającym instalację programu przez szerokie kręgi użytkowników.

Łotwa to kraj, którego populacja wynosi około 2 mln osób. Twórcy wdrażanego tam rozwiązania chcą, aby – podobnie jak w Estonii, Szwajcarii, czy w Niemczech – ich aplikacja współpracowała z programami działającymi w innych krajach.

Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
TrustedNews dodatek do Chrome Mediaphilia.pl
Czytaj dalej

TrustedNews – dodatek do Chrome, który ma pomóc w walce z dezinformacją

TrustedNews to wtyczka, która powstała dzięki firmie Eyeo stojącej m.in. za popularnym rozszerzeniem AdBlock Plus. Obecnie narzędzie dostępne jest jedynie dla przeglądarki Chrome, ale firma zapowiedziała już, że planuje stworzenie wersji dla innych popularnych przeglądarek internetowych, takich jak Firefox i Safari w niedalekiej przyszłości.
Czytaj dalej

Kontakt przez media społecznościowe nie chroni przed depresją i traumą

Kontakty twarzą w twarz z drugim człowiekiem wspierają osoby dotknięte depresją i objawami zespołu stresu pourazowego (PTSD), podczas gdy rozmowy na Facebooku czy z użyciem innych aplikacji społecznościowych nie przynoszą takich samych rezultatów - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z ośrodka medycznego ds. weteranów  i Uniwersytetu w Oregonie.
Total
1
Share