Na Uniwersytecie Technologicznym w Monachium (TUM) powstał model szyfrowania, który ma pozwolić na lepszą ochronę danych użytkowników aplikacji do monitorowania kontaktów w obliczu pandemii koronawirusa. Jego działanie w skrócie ma umożliwiać taką wymianę informacji pomiędzy urządzeniami mijających się w przestrzeni publicznej osób, by w przypadku powiadomienia o potencjalnym kontakcie z zakażonym niemożliwe było odczytanie jego tymczasowego numeru kontaktowego (TCN) umożliwiającego odkrycie tożsamości danej osoby.

Proces opracowany przez monachijskich badaczy ma umożliwiać weryfikacji informacji o numerach TCN osób objętych ryzykiem zakażenia jedynie w zakresie danych zgromadzonych na telefonie poszczególnych osób, bez konieczności ich przesyłania na urządzenie innego użytkownika. Oznacza to, że nasz numer TCN nigdy nie zostanie przesłany na telefon kogoś, z kim przebywaliśmy np. w kolejce do sklepu czy w transporcie publicznym.

Według jednego z naukowców – Kiliana Holzapfela z TUM – w rezultacie wykorzystania zaprojektowanego przez zespół procesu, potencjalni atakujący chcący pozyskać dane o kontaktach osób objętych ryzykiem zakażenia napotkają na znaczące trudności. „Scenariusz ryzyka, w którym cyberprzestępcy mogą powiązać otrzymywane przez użytkownika dane o TCM innych osób z innymi informacjami, takimi jak data, czas oraz lokalizacja, w której zostały one przekazane, jest dzięki naszemu procesowi bardzo znacząco zminimalizowany” – uważa Holzapfel.

Zespół z TUM już zawnioskował o kwalifikację swojego zdecentralizowanego modelu opartego również – jak inne aplikacje do monitorowania kontaktów – o technologię Bluetooth jako standardu dopuszczonego do dalszych prac. Według zapowiedzi naukowców, prace nad aplikacją przy założeniu, że trafi ona do rąk użytkowników, musiały by potrwać jeszcze kilka kolejnych tygodni.