Izrael wstrzymuje uprawnienia policji do monitoringu telefonów osób na kwarantannie

W związku z szeregiem wątpliwości w związku z ochroną prywatności i danych, Izrael wstrzymuje uprawnienia policji do monitorowania telefonów osób skierowanych przez lokalną służbę zdrowia na kwarantannę w związku z ryzykiem dotyczącym zakażenia koronawirusem. To małe zwycięstwo dla aktywistów broniących praw człowieka, w tym – prawa do prywatności, jednak problem nadużyć związanych z szerokim wykorzystaniem technologii do walki z pandemią wcale w tym miejscu się nie kończy.
koronawirus izrael rezygnuje ze śledzenia komórek - mediaphilia.pl

W związku z szeregiem wątpliwości dotyczących prywatności i ochrony danych, Izrael wstrzymuje uprawnienia policji do monitorowania telefonów osób skierowanych przez lokalną służbę zdrowia na kwarantannę w związku z ryzykiem dotyczącym zakażenia koronawirusem. To małe zwycięstwo dla aktywistów broniących praw człowieka, w tym – prawa do prywatności, jednak problem nadużyć związanych z szerokim wykorzystaniem technologii do walki z pandemią wcale w tym miejscu się nie kończy.

Wcześniej, w marcu, zgodę na użycie tego rodzaju środków w związku z koniecznością walki z pandemią wyraził gabinet premiera Benjamina Netanjahu. Zezwolenie rządu na wykorzystanie monitoringu telefonów komórkowych na szeroką skalę miało być środkiem tymczasowym, mającym służyć nadzorowi nad osobami zobligowanymi do ścisłej samoizolacji.

Grupa parlamentarna odpowiedzialna za nadzór nad zgodnością decyzji rządu z prawem orzekła, że zezwolenie na monitoring nie może być przedłużone po upływie tego tygodnia, gdyż szkodliwość takiej decyzji dla prywatności mieszkańców Izraela znacząco wykracza poza ewentualne korzyści ze stosowania tych środków.

Za naruszanie zasad kwarantanny aresztowano 203 osoby zlokalizowane przez policję dzięki decyzji Netanjahu o użyciu nadzwyczajnych środków monitoringu.

Aplikacja do monitorowania kontaktów zostaje

Decyzja o cofnięciu uprawnień policji do monitoringu telefonów nie wpływa w żaden sposób na losy aplikacji do monitorowania kontaktów społecznych, która jest drugim rozwiązaniem z zakresu nowych technologii wdrożonym w Izraelu do walki z pandemią.

Dostęp do danych przetwarzanych przez ten program ma m.in. izraelska służba kontrwywiadu Szin Bet, która może lokalizować osoby kontaktujące się z innymi, objętymi ryzykiem zakażenia koronawirusem.

Total
4
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
Total
4
Share