Francja: CNIL udziela zgody na aplikację StopCovid “pod pewnymi warunkami”

W swojej opinii Francuska Krajowa Komisja ds. Informatyki oraz Wolności (CNIL) udzieliła rządowi Emmanuela Macrona zgodę na wdrożenie aplikacji do walki z pandemią koronawiursa StopCovid, wskazując jednocześnie na ryzyko związane z jej implementacją.
francja cnil wytyczne koronawirus - mediaphilia.pl

W swojej opinii Francuska Krajowa Komisja ds. Informatyki oraz Wolności (CNIL) udzieliła rządowi Emmanuela Macrona zgodę na wdrożenie aplikacji do walki z pandemią koronawiursa StopCovid, wskazując jednocześnie na ryzyko związane z jej implementacją.

Komisja uważa, że “aplikacja może zostać wdrożona zgodnie z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych (RODO), jeśli jej przydatność w zarządzaniu kryzysowym zostanie dostatecznie udowodniona i jeżeli zostaną udzielone pewne gwarancje”.

Czym jest StopCovid? Francuska aplikacja ostrzega osoby, które ją zainstalowały o tym, że znajdowały się w bliskiej odległości od osób, który pozytywnie przeszły testy na COVID-19 i mają tę aplikację na smartfonie. Oprogramowanie wykorzystuje technologię Bluetooth, tym samym nie ma konieczności geolokalizacji osób i korzystania z funkcji GPS.

Komisja wzywa jednak do “czujności i podkreśla, że aplikacja może zostać wdrożona tylko wtedy, gdy jej przydatność zostanie dostatecznie udowodniona i gdy zostanie włączona do ogólnej strategii ochrony zdrowia”.

CNIL dopomina się również o dodatkowe gwarancje i chce mieć możliwość ponownego podjęcia decyzji w przedmiotowej sprawie po debacie w parlamencie francuskim “w celu zbadania ostatecznych ustaleń dotyczących wdrożenia systemu, jeżeli zostanie podjęta decyzja o jej wykorzystaniu”. Debata w parlamencie ma odbyć się w dniach 27 oraz 28 kwietnia.

Według CNIL korzystanie z aplikacji powinno być w pełni dobrowolne. “Oznacza to, że nie powinno być żadnych negatywnych konsekwencji w przypadku jej niewykorzystania, w szczególności w odniesieniu do testów i opieki, ale również dostępu do niektórych usług, po zniesieniu ograniczeń, takich jak transport publiczny”. Komisja zwraca przy tym uwagę na “szczególne ryzyko” związane z użytkowaniem aplikacji związane z opracowaniem oprogramowania śledzącego, które rejestruje napotkane osoby “przez pewien okres czasu”.

Jednakże CNIL uważa, że aplikacja “respektuje koncepcję ochrony danych osobowych już na etapie jej projektowania, ponieważ w aplikacji użyto pseudonimizacji i nie pozwolono na odnalezienie listy osób zakażonych”.

Komisja przypomina, że wdrażanie aplikacji “musi być częścią ogólnej strategii zdrowotnej” państwa, do której zaliczyć można np. politykę testowania i monitorowania pacjentów. Zakres możliwych środków w walce z koronawirusem jest bardzo szeroki, a StopCovid jest tylko jednym z nich. Wreszcie CNIL podkreśla, że jej skuteczność “zależeć będzie w szczególności od jej dostępności w sklepach z aplikacjami, szerokiego przyjęcia przez społeczeństwo i odpowiednio dobranych ustawień”.

Jednym z warunków wstępnych, który może zadecydować o sukcesie aplikacji jest jej popularność. Dotychczasowe badania pokazują, że co najmniej 60% populacji musi mieć zainstalowaną aplikację, aby cały system był skuteczny. Oprogramowanie powinno być również łatwe w instalacji i proste w obsłudze, tak aby jak najwięcej osób mogło ją bez trudu uruchomić.

Total
4
Shares
Powiązane tematy
Czytaj dalej

Niemcy: policja ma dostęp do danych niezgodnie z konstytucją

Niedawno informowaliśmy, że Niemcy przymierzają się do wprowadzenie zapisów umożliwiających instalację oprogramowania szpiegującego na każdym urządzeniu elektronicznym aktywnym w kraju. Na szczęście nie wszystko idzie w złym kierunku: niemiecki Trybunał Konstytucyjny w połowie lipca orzekł, że obecny dostęp policji do danych osobowych użytkowników telefonów i internetu jest niezgodny z konstytucją.
Total
4
Share