google zaawansowana ochrona konta wzmocniona - mediaphilia.pl

Google wzmacnia program ochrony użytkowników szczególnego ryzyka

Osoby, które są szczególnie narażone na ukierunkowane ataki hakerskie – m.in. dziennikarze, politycy, aktywiści działający na rzecz praw człowieka i dysydenci polityczni, już wkrótce będą mogli skorzystać z nowych funkcji programu zaawansowanej ochrony oferowanego przez Google. Zostanie on poszerzony m.in. o mechanizmy zabezpieczające przed złośliwym oprogramowaniem – zapowiedział koncern.

Obecnie program zaawansowanej ochrony kont Google obejmuje m.in. ograniczenie dostępu do danych korzystających z niego użytkowników, a także blokowanie nieuprawnionych prób dostępu do konta i możliwość korzystania z fizycznych kluczy bezpieczeństwa (takich jak np. Yubikey).

Po zmianach program będzie uzupełniony o mechanizm Google Play Protect, który będzie aktywowany automatycznie (nie będzie go można wyłączyć!) i obecnie wykorzystywany jest do ochrony użytkowników systemu Android przed złośliwym oprogramowaniem. Według jego twórców, Play Protect skanuje i weryfikuje 100 mld aplikacji dziennie wykorzystując do tego uczenie maszynowe, które automatycznie „przegląda” smartfony użytkowników Androida i zainstalowane na nich oprogramowanie w poszukiwaniu nieprawidłowości i możliwych zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Program zaawansowanej ochrony kont użytkowników Google’a będzie również ograniczać możliwość instalacji oprogramowania z zewnętrznych źródeł, to jest spoza platformy Play Store, która jest oficjalnym kanałem dystrybucji oprogramowania na urządzenia z Androidem. Instalowanie aplikacji spoza Play Store stwarza większe ryzyko dla bezpieczeństwa, gdyż dystrybuowane w ten sposób oprogramowanie nie jest skanowane w poszukiwaniu złośliwego kodu. Jedyną możliwością instalacji aplikacji spoza oficjalnego sklepu Google’a będzie korzystanie z platform dystrybucji programów, które są preinstalowane na urządzeniach z Androidem przez ich producentów. Koncern zaznacza, że te aplikacje, które użytkownicy programu zaawansowanej ochrony już zainstalowali na swoich telefonach, nie będą z nich usuwane i będą mogły być w dalszym ciągu aktualizowane.

Czym jest program zaawansowanej ochrony Google?

Firma z Mountain View uruchomiła go w 2017 roku jako dodatkową możliwość ochrony dla osób objętych szczególnie wysokim ryzykiem cyberataków o charakterze ukierunkowanym, takich jak phishing. Program koncentruje się na walce z cyberprzestępczością wymierzoną w aktywistów działających na rzecz praw człowieka, dziennikarzy, polityków i biznesmenów – wszystkie te osoby bowiem są narażone na próby wykradania danych z ich urządzeń, inwigilacji i wzmożonego nadzoru elektronicznego.

Program ochrony zaawansowanej jest darmowy – jedynym „kosztem”, jaki ponoszą jego użytkownicy, jest odrobina niewygody w postaci konieczności wykonania dodatkowych kroków przy logowaniu się do usług cyfrowych Google’a.

Według koncernu nowe funkcjonalności programu będą trafiały do jego użytkowników stopniowo w ciągu tego roku, kiedy to dodatkowe mechanizmy ochrony przed złośliwym oprogramowaniem mają trafić również do przeglądarki Chrome. Premiera nowej wersji tego programu została opóźniona jednak przez epidemię koronawirusa.