Jak zmienia się nasz stosunek do randek online?

Jak zmienia się nasz stosunek do randek online? - mediaphilia.pl

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Pew Research Centre wskazuje, że nasz stosunek do randek online zmienia się – pierwszy zachwyt już przeminął i zaczynamy postrzegać je w sposób zdecydowanie bardziej zniuansowany, niż jeszcze kilka lat temu. Jak smakuje nam wirtualna miłość u progu drugiej dekady XXI wieku?

Korzysta z nich 30 proc. dorosłych Amerykanów. Większość użytkowników pozostaje zadowolona ze swoich doświadczeń z usługami randkowymi dostępnymi w sieci, w tym na platformach społecznościowych. Mimo to, wiele ankietowanych osób, a zwłaszcza młode kobiety, wskazało na nadużycia, jakie są częstym zjawiskiem w cyfrowych usługach randkowych, takie jak np. nękanie czy otrzymywanie niechcianych i niestosownych zdjęć.

12 proc. badanych zadeklarowało, że z poznaną przez platformę randkową partnerką lub partnerem wzięło ślub lub pozostaje w trwałym związku partnerskim. To więcej, niż podobna ankieta, którą Pew przeprowadził w roku 2013 – wówczas trwałe zaangażowanie emocjonalne w związek z osobą poznaną na randkach internetowych zadeklarowało jedynie 3 proc. ankietowanych, jedynie 11 proc. zaś przyznało, że korzysta z tego rodzaju usług.

Jak randki internetowe kształtują nasze związki?

Respondenci i respondentki Pew podkreślają, że aplikacje i platformy randkowe ułatwiają im poszukiwanie drugiej połówki a także sprawiają, że proces ten może być bardziej efektywny (?). Często docenianą właściwością cyfrowych usług randkowych jest to, że pozwalają na nawiązywanie znajomości poza stałym kręgiem znajomych użytkowników i użytkowniczek.

Wśród wad i problemów związanych z korzystaniem z randek internetowych najczęściej wymieniane są obawy o oszustwa i nadużycia, a także przekonanie, że platformy randkowe w internecie tak naprawdę ułatwiają nawiązywanie i upowszechnianie się bardzo powierzchownych relacji międzyludzkich i wcale nie pozwalają na te głębokie i prawdziwe. 22 proc. ankietowanych ocenia, że platformy randkowe wywarły przeważnie pozytywny wpływ na ich życie, jednakże osób, które oceniają go jako negatywny jest o cztery procent więcej (26 proc.).

Z aplikacji i platform randkowych korzystają szczególnie chętnie młodsi użytkownicy i użytkowniczki (48 proc. osób w grupie wiekowej od 18 do 29 lat), a także osoby identyfikujące się z mniejszościami seksualnymi i należące do społeczności LGBTQ+ (55 proc.). Większa jest również liczba użytkowników platform randkowych wśród osób lepiej wykształconych.

Co nas kusi, co nas pociąga

71 proc. osób ankietowanych ocenia, że podczas korzystania z randek online było im łatwo znaleźć kogoś, kto wydał im się pociągający lub atrakcyjny fizycznie. 64 proc. respondentów i respondentek zadeklarowało, że na internetowych platformach randkowych spotkało kogoś, z kim współdzieliło swoje fascynacje i zainteresowania, a 64 proc. – że poznało osobę, z którą chciałoby się umówić na spotkanie w świecie rzeczywistym.

Z badania Pew wynika, że kobietom trudniej jest znaleźć na randkach cyfrowych atrakcyjnego fizycznie partnera lub partnerkę. Mężczyźni deklarowali natomiast, iż trudność sprawiało im odnalezienie kogoś, z kim współdzieliliby swoje pasje i zainteresowania.

Czy wierzymy w to, co piszą o sobie randkowicze i randkowiczki?

71 proc. badanych uważa, że osoby korzystające z platform randkowych kłamią w opisach swoich profili, by przedstawić się w lepszym świetle i wydać się bardziej atrakcyjnym. 50 proc. ankietowanych zadeklarowało przekonanie, że częstą praktyką w usługach randkowych jest tworzenie fałszywych profili tylko po to, by oszukiwać innych użytkowników. 48 proc. uczestników i uczestniczek ankiety Pew poskarżyło się z kolei, iż częstą i niechcianą w ich oczach praktyką jest przesyłanie im niezamawianych, niestosownych zdjęć.

Na niestosowne zachowanie innych użytkowników, a zwłaszcza nękanie, szczególnie często skarżyły się w ankiecie młode kobiety z grupy wiekowej od 18 do 29 lat.

Troje na dziesięcioro ankietowanych stwierdziło, że osoba poznana na randkach w internecie przesyłała im wiadomości i podejmowała próby przyciągnięcia ich do siebie w czasie, w którym już sobie tego nie życzyli. 28 proc. użytkowników i użytkowniczek natomiast zadeklarowało, że spotkało się na platformach randkowych z wyzwiskami ze strony innych osób.

W poszukiwaniu rzeczywistej miłości w świecie cyfrowym

Randki online są z nami już bardzo długo. Krótko po roku 2000 hitem były specjalnie stworzone do tego serwisy, obecnie na rynku królują aplikacje takie jak Tinder i jego epigoni. Mam głębokie przekonanie, że poszukiwanie miłości w internecie, z którego jeszcze kilkanaście lat temu tak wiele osób się wyśmiewało i do którego nie wypadało się przyznawać, by nie zostać opatrzonym łatką dziwoląga i łatwowiernego naiwniaka, to w gruncie rzeczy idealne rozwiązanie dla tych z nas, które (i którzy) nie potrafią odnaleźć się w zbyt szybko pędzącej codzienności. Internet – paradoksalnie – jest dzisiaj miejscem pogłębionej rozmowy na temat swoich pasji i przekonań i dla wielu często jedyną okazją, by poznać drugą osobę bliżej i lepiej. Oczywiście pamiętając o tym, że nie wszystko jest takie, jakim się jawi.

Total
10
Shares
Powiązane tematy
Total
10
Share