Privacy International Google apel o prywatność Android - mediaphilia.pl

Organizacje pozarządowe wzywają Google do wzmocnienia ochrony danych użytkowników Androida

Ponad 50 organizacji pozarządowych z całego świata wezwało Google’a do wywarcia nacisku na producentów smartfonów z Androidem, którzy – zdaniem NGOsów – wykorzystują fakt, iż wielu osób nie stać na zakup najnowszego iPhone’a i ustawicznie naruszają ich prywatność.

Jak oceniają sygnatariusze skierowanego do Google’a apelu, wielu producentów telefonów umieszcza na swoich urządzeniach preinstalowane aplikacje, których użytkownicy nie mogą samodzielnie usunąć bez naruszania gwarancji urządzenia. Preinstalowane aplikacje mogą samodzielnie definiować poziom uprawnień dostępu do danych użytkowników smartfonów, a nawet do danych rejestrowanych przez wbudowane w nie czujniki, kamerę oraz mikrofon. Oprogramowanie to nie informuje również osób korzystających z telefonów z Androidem na temat procesu gromadzenia danych na ich temat, przez co użytkownicy pozostają bez podstawowych możliwości ochrony własnej prywatności – twierdzą przedstawiciele organizacji.

Reprezentujący organizację Privacy International Christopher Weatherhead ocenia, że „niezdolność Google’a do kontroli nad ekosystemem preinstalowanych aplikacji umożliwiła powstanie Dzikiego Zachodu nadużyć, które stanowią ryzyko dla ochrony bezpieczeństwa i prywatności użytkowników”. Jak podkreśla specjalista, „Google musi podjąć odpowiednie działania już teraz, by zatrzymać wpychanie złośliwych i dokonujących nadużyć aplikacji na urządzenia użytkowników”.

Sygnatariusze wezwania do Google’a uważają, że użytkownicy urządzeń mobilnych powinni mieć możliwość dowolnego odinstalowywania aplikacji umieszczanych na nowych telefonach przez producentów, jak i usuwania dowolnych usług działających w tle według własnego uznania. Preinstalowane aplikacje ich zdaniem powinny być poddawane tym samym wymogom bezpieczeństwa co oprogramowanie umieszczane w oficjalnym sklepie z oprogramowaniem Google Play, a także posiadać mechanizmy aktualizacji, które nie wymagają od użytkownika rejestracji nowego konta w usłudze. Google powinno ponadto odmawiać certyfikacji smartfonów od producentów, którzy próbowali nadużywać prywatności użytkowników z użyciem opisanych wcześniej praktyk.