Twórcy aplikacji oskarżają Facebooka o tłumienie konkurencji

Facebook pozwany za tłumienie konkurencji - mediaphilia.pl

Trzy firmy zajmujące się tworzeniem aplikacji mobilnych w ramach pozwu zbiorowego oskarżyły Facebooka o tłumienie konkurencji i zarzucają koncernowi, że identyfikował zagrażające mu firmy pojawiające się na rynku, a potem podejmował zorganizowane strategicznie działania w celu ich wygaszenia.

Tłumienie konkurencji wobec Facebooka miało odbywać się m.in. poprzez odcinanie twórców oprogramowania od danych z platformy. Firma Marka Zuckerberga według powodów “w agresywny sposób wykluczała wszystkich bezpośrednich konkurentów”, takich jak np. aplikacja WeChat.

“Efektem antykonkurencyjnej strategii Facebooka jest powstanie jednego z największych nielegalnych monopoli jakie kiedykolwiek obserwowano USA, który jest chroniony przez w praktyce niepenetrowalną barierę wejścia zbudowaną z pętli zwrotnych i potężnych efektów sieciowych” – argumentują prawnicy reprezentujący firmy, które zdecydowały się pozwać giganta.

To nie pierwsze kłopoty koncernu wynikające z jego dominującej na rynku mediów społecznościowych pozycji. Nad rolą Facebooka zastanawiają się obecnie regulatorzy i politycy na całym świecie, głównie za sprawą skandalu z firmą Cambridge Analytica, która w nieuprawniony sposób pozyskała z serwisu Marka Zuckerberga dane 87 mln jego użytkowników i wykorzystała je do celów marketingu politycznego. Według obserwatorów i krytyków, Facebook zdobył za dużą władzę na rynku również poprzez pozyskiwanie firm, które uważał za konkurencję – takich jak Instagram czy komunikator WhatsApp.

W przesłanym mediom oświadczeniu rzecznik Facebooka oddalił zarzuty stawiane koncernowi w pozwie. “Działamy w konkurencyjnym środowisku, gdzie użytkownicy i reklamodawcy mają wiele możliwości wyboru” – stwierdził.

Total
4
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
Czytaj dalej

Instagram Reels – konkurent TikToka – dziś trafi do rąk użytkowników

O TikToku zrobiło się znów bardzo głośno, kiedy prezydent USA Donald Trump ogłosił w minionym tygodniu, że rozważa wprowadzenie blokady aplikacji na terenie całych Stanów Zjednoczonych. W niedzielę firma Microsoft zapowiedziała, że rozważa wykupienie TikToka od chińskiej firmy ByteDance, do której należy platforma i zaprosiła do współudziału w tym przedsięwzięciu innych amerykańskich inwestorów. Dziś natomiast konkurencyjny program wobec tej bijącej rekordy popularności aplikacji udostępnił Facebook. Instagram Reels to w pewnym sensie dla koncernu Marka Zuckerberga być albo nie być.
Czytaj dalej

Facebook zapłaci wydawcom w Wielkiej Brytanii. Zatem MOŻNA

Facebook zapłaci brytyjskim mediom mainstreamowym za licencjonowanie ich treści. Rocznie kwoty tantiem, które będzie musiał regulować koncern to rząd milionów funtów. Dlaczego Facebook się ugiął, choć w innych krajach zaciekle walczy, by za treści redakcji medialnych nie płacić ani grosza? Najpewniej dlatego, że Londyn zabrał się na poważnie za regulacje prawne branży reklamy internetowej, gdzie firma Zuckerberga dominuje.
Total
4
Share