Administracja USA ostrzega przed cyberatakami z Iranu

USA ostrzega przed cyberatakami z Iranu - mediaphilia.pl

Amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego wydało oficjalne ostrzeżenie przed cyberatakami ze strony Iranu, które mogą nasilić się po zabiciu w ubiegłym tygodniu w Bagdadzie generała Kasema Sulejmaniego. Światowe media oceniają, że napięcia pomiędzy Waszyngtonem a Teheranem od wielu lat nie były tak silne.

Resort w przekazie opublikowanym na jego stronach internetowych poinformował, że amerykańskie firmy oraz organizacje sektora publicznego powinny “rozważyć i ocenić” możliwy wpływ i zagrożenie ze strony ataków hakerskich indywidualnie, w odniesieniu do prowadzonej działalności.

Zdaniem ministerstwa wzrost napięcia między dwoma krajami może prowadzić do “ataków cybernetycznych oraz fizycznych na ojczyznę”, a także do “destrukcyjnych ataków hybrydowych dokonywanych przez pośredników przeciwko celom i interesom amerykańskim za granicą”. Zagrożone mają być przede wszystkim sektory strategiczne, takie jak energetyka, telekomunikacja, branża ochrony zdrowia, a także systemy wojskowe. Iran może prowadzić również działania cyberszpiegowskie, których celem ma być “lepsze zrozumienie celów amerykańskiej polityki zagranicznej”.

Według ekspertów cytowanych m.in. przez dziennik “Financial Times” i serwis Tech Crunch, Iran jest obecnie jednym z państw dysponujących najpotężniejszymi możliwościami działania w zakresie ofensywnych działań w cyberprzestrzeni. Teheran posiada różnorodne narzędzia hakerskie, które kupowane są przez irańskich hakerów na internetowym czarnym rynku, rzadziej zaś rozwijane samodzielnie. Mogą one pozwalać m.in. na infiltrację komputerów i wykradanie oraz niszczenie danych.

Total
4
Shares
Powiązane tematy
praca zdalna okazją dla cyberprzestępców - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

Zmiany modelu pracy szansą dla cyberprzestępców

Z analiz Boston Consulting Group wynika, że aż 65 proc. europejskich pracowników będzie kontynuować pracę w modelu hybrydowym po zakończeniu pandemii. W Polsce jednak, jak wykazały najnowsze badania firmy EY, żadna z firm po koronakryzysie nie planuje w pełni przejść na model pracy zdalnej. Tylko 15 proc. respondentów natomiast planuje wdrożyć ją w swoich firmach na dwa dni w tygodniu.
Czytaj dalej

Pierwsze unijne sankcje za cyberataki uderzają w szpiegów z GRU

Rada Unii Europejskiej 30 lipca nałożyła pierwsze w historii sankcje w związku z cyberatakami, które zagrażają całej Unii lub jej państwom członkowskim. Ten bezprecedensowy akt został wycelowany w kierunku kilku osób i podmiotów: domniemanych rosyjskich agentów, chińskich szpiegów oraz organizacji, które mają związek z ofensywnymi działaniami w cyberprzestrzeni stanowiącymi zagrożenie dla UE.
Czytaj dalej

Zamieszki na Kapitolu były streamowane w sieci i ktoś na nich zarobił

Twitter, Facebook i YouTube w ostatnich dniach na potęgę banują użytkowników powiązanych z ekstremistycznymi ruchami, które uczestniczyły w zamieszkach na Kapitolu, do których doszło w środę 6 stycznia. Na sytuacji korzysta platforma Dlive, o której najpewniej nikt z Was nie słyszał, a która pozwoliła streamować uczestnikom zamieszek całość zajść na żywo i jeszcze na tym zarobić.
Total
4
Share