Jedyny w Polsce serwis o internecie, prywatności i mediach społecznościowych pisany z perspektywy technologicznej, humanistycznej i społecznej

Amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego wydało oficjalne ostrzeżenie przed cyberatakami ze strony Iranu, które mogą nasilić się po zabiciu w ubiegłym tygodniu w Bagdadzie generała Kasema Sulejmaniego. Światowe media oceniają, że napięcia pomiędzy Waszyngtonem a Teheranem od wielu lat nie były tak silne.

Resort w przekazie opublikowanym na jego stronach internetowych poinformował, że amerykańskie firmy oraz organizacje sektora publicznego powinny „rozważyć i ocenić” możliwy wpływ i zagrożenie ze strony ataków hakerskich indywidualnie, w odniesieniu do prowadzonej działalności.

Zdaniem ministerstwa wzrost napięcia między dwoma krajami może prowadzić do „ataków cybernetycznych oraz fizycznych na ojczyznę”, a także do „destrukcyjnych ataków hybrydowych dokonywanych przez pośredników przeciwko celom i interesom amerykańskim za granicą”. Zagrożone mają być przede wszystkim sektory strategiczne, takie jak energetyka, telekomunikacja, branża ochrony zdrowia, a także systemy wojskowe. Iran może prowadzić również działania cyberszpiegowskie, których celem ma być „lepsze zrozumienie celów amerykańskiej polityki zagranicznej”.

Według ekspertów cytowanych m.in. przez dziennik „Financial Times” i serwis Tech Crunch, Iran jest obecnie jednym z państw dysponujących najpotężniejszymi możliwościami działania w zakresie ofensywnych działań w cyberprzestrzeni. Teheran posiada różnorodne narzędzia hakerskie, które kupowane są przez irańskich hakerów na internetowym czarnym rynku, rzadziej zaś rozwijane samodzielnie. Mogą one pozwalać m.in. na infiltrację komputerów i wykradanie oraz niszczenie danych.

Opublikowano w: Aktualności
Więcej na podobne tematy: , , ,
// Redakcja Więcej wpisów

Jedyny w Polsce serwis o internecie, prywatności, mediach społecznościowych i innowacjach pisany z perspektywy technologicznej, humanistycznej i społecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *