Administracja USA ostrzega przed cyberatakami z Iranu

USA ostrzega przed cyberatakami z Iranu - mediaphilia.pl

Amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego wydało oficjalne ostrzeżenie przed cyberatakami ze strony Iranu, które mogą nasilić się po zabiciu w ubiegłym tygodniu w Bagdadzie generała Kasema Sulejmaniego. Światowe media oceniają, że napięcia pomiędzy Waszyngtonem a Teheranem od wielu lat nie były tak silne.

Resort w przekazie opublikowanym na jego stronach internetowych poinformował, że amerykańskie firmy oraz organizacje sektora publicznego powinny “rozważyć i ocenić” możliwy wpływ i zagrożenie ze strony ataków hakerskich indywidualnie, w odniesieniu do prowadzonej działalności.

Zdaniem ministerstwa wzrost napięcia między dwoma krajami może prowadzić do “ataków cybernetycznych oraz fizycznych na ojczyznę”, a także do “destrukcyjnych ataków hybrydowych dokonywanych przez pośredników przeciwko celom i interesom amerykańskim za granicą”. Zagrożone mają być przede wszystkim sektory strategiczne, takie jak energetyka, telekomunikacja, branża ochrony zdrowia, a także systemy wojskowe. Iran może prowadzić również działania cyberszpiegowskie, których celem ma być “lepsze zrozumienie celów amerykańskiej polityki zagranicznej”.

Według ekspertów cytowanych m.in. przez dziennik “Financial Times” i serwis Tech Crunch, Iran jest obecnie jednym z państw dysponujących najpotężniejszymi możliwościami działania w zakresie ofensywnych działań w cyberprzestrzeni. Teheran posiada różnorodne narzędzia hakerskie, które kupowane są przez irańskich hakerów na internetowym czarnym rynku, rzadziej zaś rozwijane samodzielnie. Mogą one pozwalać m.in. na infiltrację komputerów i wykradanie oraz niszczenie danych.

Total
4
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
xiaomi prywatność śledzenie użytkowników - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

Czy smartfony Xiaomi są tak tanie, bo śledzą swoich użytkowników?

Smartfony chińskiej firmy Xiaomi w Polsce cieszą się ogromną popularnością przede wszystkim ze względu na swoją dostępność cenową. Dziennikarze magazynu "Forbes" przeprowadzili jednak śledztwo, z którego płynie jeden wniosek - korzystna cena łączy się z inwigilacją użytkowników, a nie z chęcią przypodobania się przez młodą markę konsumentom na zachodnich rynkach. Cytując klasyka: "nie ma darmowych obiadów".
Czytaj dalej

Nowe technologie w służbie Polskiej Akcji Humanitarnej

Świat wciąż zmaga się z kryzysami humanitarnymi, mieszkańcy Ziemi cierpią z powodu konfliktów zbrojnych, problemów klimatycznych, klęsk i zwyczajnej biedy. Organizacje humanitarne starają się znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązania w takich sytuacjach, w ostatnich czasach korzystając z nowych rozwiązań oferowanych przez technologię. 
Total
4
Share