godzina kodowania tydzień edukacji informatycznej 2019

Godzina Kodowania. Rusza Tydzień Edukacji Informatycznej 2019

Rusza Tydzień Edukacji Informatycznej, w ramach którego Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do udziału m.in. w Godzinie Kodowania. Wydarzenie potrwa w dniach od 9 do 15 grudnia 2019 r. Celem Godziny Kodowania, która jest jedną z największych akcji edukacyjnych tego rodzaju na świecie, jest przede wszystkim zachęcenie młodzieży szkolnej do poznania programowania, a potem – stopniowego rozwijania umiejętności w tym zakresie. W akcję włącza się wiele szkół, domów kultury i innych placówek w Polsce.

„Celem Godziny Kodowania jest odczarowanie kodu i pokazanie, że informatyka to nie jest wielka filozofia. Każdy może nauczyć się podstaw” – mówi Hadi Partovi, założyciel i szef organizacji pozarządowej Code.org. „Ponad 100 milionów uczniów na całym świecie spróbowało Godziny Kodowania. Zapotrzebowanie na odpowiednią edukację informatyczną XXI wieku przekracza wszelkie granice i nie zna ograniczeń” – dodaje.

Nie tylko Godzina Kodowania

„Jako Ministerstwo Cyfryzacji nie tylko wspieramy, angażujemy się, ale i tworzymy inicjatywy promujące naukę programowania” – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przez cały rok zapraszamy do naszych Klubów Młodego Programisty, które działają w 16 miastach średniej wielkości – dodaje szef MC.

Kluby zainaugurowały swoją działalność w październiku 2018 r. Są to miejsca, w których dzieci i ich rodzice mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach programowania. Kluby Młodego Programisty działają m.in. w Nysie, Stargardzie, Siedlcach, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Jaworznie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie. Podczas pierwszego roku działania placówek w zajęciach i programach przez nie organizowanych wzięło udział ponad 20 tys. osób.

Godzina Kodowania - NASK Ministerstwo Cyfryzacji - Mediaphilia.pl

 

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.