Hillary Clinton: Zuckerberg powinien zapłacić cenę za “krzywdę dla demokracji”

Clinton: Zuckerberg musi zapłacić cenę za krzywdy dla demokracji - mediaphilia.pl

“Mark Zuckerberg powinien zapłacić cenę za to, co robi demokracji” – stwierdziła była kandydatka Demokratów do urzędu prezydenta USA, rywalizująca w 2016 roku z Donaldem Trumpem Hillary Clinton. Wypowiedź została zacytowana przez serwis Indiewire w ramach relacji z organizowanego przez Clinton wydarzenia, które poświęcone było filmowi dokumentalnemu nt. działalności kontrowersyjnej firmy Cambridge Analytica.

“Częścią problemu, który mają ci z nas odczuwający obrzydzenie trwającą wojną z prawdą i fałszywymi wiadomościami, które otaczają nas w tych dniach, jest to że nie radzimy sobie zbyt dobrze w walce z tymi zjawiskami” – powiedziała Clinton. “Ta walka jest trudna, bo skierowana jest przeciwko algorytmom i wszystkim pozostałym, potężnym siłom” – dodała.

Podczas swojego wystąpienia na wydarzeniu poświęconym filmowi “The Great Hack” Clinton stwierdziła, że dyskusyjna rola technologii, w tym – platform społecznościowych takich jak Facebook nie ogranicza się wyłącznie do “kwestii jednych wyborów”, ale “wielu decyzji, z którymi obecnie stykamy się na poziomie zbiorowości”.

Demokratka zwróciła uwagę na wykorzystanie danych do manipulacji decyzjami konsumenckimi użytkowników, a także na kwestię ich monetyzacji, co według niej jest “jednym z kardynalnych wyzwań”, przed którymi obecnie stoją społeczeństwa w USA i poza ich granicami. “To są nasze dane, ale ludzie zdają się zapominać, że powinni dochodzić swojego prawa własności wobec nich” – podkreśliła.

Firma Cambridge Analytica w nieuprawniony sposób pozyskała dane 87 mln użytkowników Facebooka, głównie z USA. Osoby, których informacje zgromadziła firma, nie zdawały sobie z tego sprawy ani nie wyrażały na to zgody. Dane następnie zostały wykorzystane do tworzenia złożonych profili psychologicznych, które posłużyły w kampaniach marketingu politycznego, m. in. w wyborach prezydenckich w 2016 roku, w promocji Donalda Trumpa.

Total
13
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
Czytaj dalej

Google Maps podgryza Instagrama i Facebooka

Mapy Google już dawno przestały być tylko i wyłącznie elektroniczną wersją atlasu geograficznego. Google sukcesywnie poszerza paletę możliwości usługi, która bez wątpienia dokonała rewolucji w naszym codziennym przemieszczaniu się oraz podróżowaniu w najdalsze zakątki świata. Mapy Google z bycia nawigacją GPS coraz to bardziej ewoluują w kierunku portalu społecznościowego. Doskonale o tym świadczą właśnie zapowiedziane nowości wprowadzane w sekcji Odkrywaj - Zobacz w pobliżu. Może właśnie Mapy Google to upragniony portal społecznościowy, który od lat firma z Mountain View próbuje z sukcesem stworzyć?
Czytaj dalej

Pierwsze unijne sankcje za cyberataki uderzają w szpiegów z GRU

Rada Unii Europejskiej 30 lipca nałożyła pierwsze w historii sankcje w związku z cyberatakami, które zagrażają całej Unii lub jej państwom członkowskim. Ten bezprecedensowy akt został wycelowany w kierunku kilku osób i podmiotów: domniemanych rosyjskich agentów, chińskich szpiegów oraz organizacji, które mają związek z ofensywnymi działaniami w cyberprzestrzeni stanowiącymi zagrożenie dla UE.
Czytaj dalej

Facebook zapłaci wydawcom w Wielkiej Brytanii. Zatem MOŻNA

Facebook zapłaci brytyjskim mediom mainstreamowym za licencjonowanie ich treści. Rocznie kwoty tantiem, które będzie musiał regulować koncern to rząd milionów funtów. Dlaczego Facebook się ugiął, choć w innych krajach zaciekle walczy, by za treści redakcji medialnych nie płacić ani grosza? Najpewniej dlatego, że Londyn zabrał się na poważnie za regulacje prawne branży reklamy internetowej, gdzie firma Zuckerberga dominuje.
Total
13
Share