„Mark Zuckerberg powinien zapłacić cenę za to, co robi demokracji” – stwierdziła była kandydatka Demokratów do urzędu prezydenta USA, rywalizująca w 2016 roku z Donaldem Trumpem Hillary Clinton. Wypowiedź została zacytowana przez serwis Indiewire w ramach relacji z organizowanego przez Clinton wydarzenia, które poświęcone było filmowi dokumentalnemu nt. działalności kontrowersyjnej firmy Cambridge Analytica.

„Częścią problemu, który mają ci z nas odczuwający obrzydzenie trwającą wojną z prawdą i fałszywymi wiadomościami, które otaczają nas w tych dniach, jest to że nie radzimy sobie zbyt dobrze w walce z tymi zjawiskami” – powiedziała Clinton. „Ta walka jest trudna, bo skierowana jest przeciwko algorytmom i wszystkim pozostałym, potężnym siłom” – dodała.

Podczas swojego wystąpienia na wydarzeniu poświęconym filmowi „The Great Hack” Clinton stwierdziła, że dyskusyjna rola technologii, w tym – platform społecznościowych takich jak Facebook nie ogranicza się wyłącznie do „kwestii jednych wyborów”, ale „wielu decyzji, z którymi obecnie stykamy się na poziomie zbiorowości”.

Demokratka zwróciła uwagę na wykorzystanie danych do manipulacji decyzjami konsumenckimi użytkowników, a także na kwestię ich monetyzacji, co według niej jest „jednym z kardynalnych wyzwań”, przed którymi obecnie stoją społeczeństwa w USA i poza ich granicami. „To są nasze dane, ale ludzie zdają się zapominać, że powinni dochodzić swojego prawa własności wobec nich” – podkreśliła.

Firma Cambridge Analytica w nieuprawniony sposób pozyskała dane 87 mln użytkowników Facebooka, głównie z USA. Osoby, których informacje zgromadziła firma, nie zdawały sobie z tego sprawy ani nie wyrażały na to zgody. Dane następnie zostały wykorzystane do tworzenia złożonych profili psychologicznych, które posłużyły w kampaniach marketingu politycznego, m. in. w wyborach prezydenckich w 2016 roku, w promocji Donalda Trumpa.