Jedyny w Polsce serwis o internecie, prywatności i mediach społecznościowych pisany z perspektywy technologicznej, humanistycznej i społecznej

Jak informuje dziennik „Guardian”, chińska firma ByteDance – właściciel aplikacji TikTok stosuje po cichu zasady, które wprost cenzurują bądź mocno obniżają widoczność (shadowbanning) określonych treści w wybranych regionach geograficznych. Co ciekawe, reguły te stosowane są nie tylko do Chin, gdzie w mediach społecznościowych zakazane są wszystkie treści dotyczące np. wydarzeń na Placu Tiananmen – cenzura TikToka obecna jest również w innych krajach.

Zakazane chrześcijaństwo i treści LGBT

W Turcji cenzura obejmuje wszystkie treści, które dotyczą religii innych niż islam. Z TikToka usuwane są materiały przedstawiające bądź wzmiankujące postać Jezusa Chrystusa oraz jakiekolwiek treści przedstawiające anioły. Również w tym kraju zakazane na TikToku są wszystkie materiały poruszające tematykę związków osób tej samej płci bądź szerszą problematykę społeczności LGBT. W Turcji ocenzurowano na TikToku także zdjęcie przedstawiające Ghandiego oraz osoby dorosłe spożywające alkohol (co nie jest w tym kraju zabronione przez prawo, podobnie jak homoseksualizm).

Trump na cenzurowanym

Użytkownicy TikToka korzystający z tej aplikacji na terenie Turcji byli objęci według „Guardiana” również cenzurą treści na temat Donalda Trumpa i konfliktów religijnych, a także innych tematów popularnych w dyskursie na innych platformach społecznościowych, takich jak YouTube czy Twitter.

Media oceniają, że cenzura na TikToku obejmuje wszystkie tematy, które są problematyczne dla władz ChRL w Pekinie – niezależnie od tego, gdzie stosowany był mechanizm wycinania „nieprawomyślnych” treści z TikToka.

ByteDance zaprzecza cenzurze

Właściciel aplikacji TikTok odpowiadając na doniesienia medialne w tej sprawie stwierdził, że przedstawione przez „Guardiana” reguły dotyczące cenzury treści w aplikacji są już nieaktualne i pochodzą sprzed maja 2019 roku. Firma ByteDance poinformowała również, że po tym miesiącu wdrożono podejście do moderacji treści w większej mierze zależne od lokalizacji.

Program obecnie ma na całym świecie ponad miliard aktywnych użytkowników – w samych Stanach Zjednoczonych pobrano go ponad 100 mln razy, w Indiach zaś – 250 mln razy.

Firma ByteDance szczyci się tym, że TikTok to – jej zdaniem – platforma wolna od patologii, jakie występują w innych mediach społecznościowych. Społeczność twórców skupiona wokół tej aplikacji zazwyczaj charakteryzowana jest jako życzliwa i promująca radosne treści. Sukces TikToka to jednak nie tylko młodzi ludzie, którzy zamieszczają w nim krótkie nagrania wideo – to także wydatki na reklamę na Facebooku, które można liczyć obecnie do sumy niemal miliarda dolarów oraz silna kampania wizerunkowa w mediach.

Interesować może również fakt, że o cenzurze na TikToku poza regionem Chin dowiadujemy się teraz – użytkownicy nie zgłaszali tego problemu, wobec czego nie będzie nieuzasadnionym spostrzeżenie, iż zakaz umieszczania określonych treści w aplikacji im nie przeszkadzał.

Opublikowano w: Aktualności,Aplikacje
Więcej na podobne tematy: , , , ,
// Redakcja Więcej wpisów

Jedyny w Polsce serwis o internecie, prywatności, mediach społecznościowych i innowacjach pisany z perspektywy technologicznej, humanistycznej i społecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *