Strajk klimatyczny pracowników gigantów technologicznych

strajk klimatyczny pracowników google microsoft facebook amazon - mediaphilia.pl

Pracownicy wielkich koncernów technologicznych takich jak Amazon, Google, Facebook i Microsoft podejmą strajk klimatyczny, który ruszy 20 września i rozpocznie się od akcji Amazonu. Udział w proteście polegającym na odejściu od stanowisk pracy i wyjściu przed budynki biur ogłosiło kilka tysięcy osób. Według doniesień serwisu Vice, akcja protestacyjna ma objąć 120 krajów. Póki co nie ustosunkował się do niej ostatni koncern z wielkiej piątki – Apple.

20 września Apple zaplanowało bowiem wypuszczenie na rynek swojego najnowszego produktu – iPhone’a 11. Vice podkreśla, że stosunek koncernu Tima Cooka do ochrony środowiska jest niejednoznaczny. Z jednej strony w 2018 r. firma zadeklarowała, że wszystkie jej biura, sklepy oraz centra przetwarzania danych przejdą na działanie oparte o energię odnawialną. Z drugiej zaś Apple wymusza na podmiotach zajmujących się recyklingiem produktów firmy rozdrabnianie urządzeń elektronicznych, co nie ma zbyt wiele wspólnego z troską o ponowne wykorzystanie surowców i redukcję śladu węglowego.

Pracownicy wielkich firm technologicznych w ostatnich dwóch latach coraz częściej organizują się i protestują przeciwko różnym działaniom podejmowanym przez koncerny, które ich zatrudniają. Protesty dotyczyły m.in. spraw ukrywania nadużyć seksualnych kadry menedżerskiej w Google, sprzeciwu wobec prac nad tzw. Projektem Dragonfly obejmującym stworzenie ocenzurowanej wersji wyszukiwarki Google’a na rynek ChRL, a w przypadku firmy Microsoft – pracownicy sprzeciwili się współpracy koncernu z wojskiem USA w zakresie dostarczania technologii rozszerzonej rzeczywistości.

Total
10
Shares
Powiązane tematy
praca zdalna okazją dla cyberprzestępców - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

Zmiany modelu pracy szansą dla cyberprzestępców

Z analiz Boston Consulting Group wynika, że aż 65 proc. europejskich pracowników będzie kontynuować pracę w modelu hybrydowym po zakończeniu pandemii. W Polsce jednak, jak wykazały najnowsze badania firmy EY, żadna z firm po koronakryzysie nie planuje w pełni przejść na model pracy zdalnej. Tylko 15 proc. respondentów natomiast planuje wdrożyć ją w swoich firmach na dwa dni w tygodniu.
xiaomi prywatność śledzenie użytkowników - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

Czy smartfony Xiaomi są tak tanie, bo śledzą swoich użytkowników?

Smartfony chińskiej firmy Xiaomi w Polsce cieszą się ogromną popularnością przede wszystkim ze względu na swoją dostępność cenową. Dziennikarze magazynu "Forbes" przeprowadzili jednak śledztwo, z którego płynie jeden wniosek - korzystna cena łączy się z inwigilacją użytkowników, a nie z chęcią przypodobania się przez młodą markę konsumentom na zachodnich rynkach. Cytując klasyka: "nie ma darmowych obiadów".
Total
10
Share