Jedyny w Polsce serwis o internecie, prywatności i mediach społecznościowych pisany z perspektywy technologicznej, humanistycznej i społecznej

Pracownicy wielkich koncernów technologicznych takich jak Amazon, Google, Facebook i Microsoft podejmą strajk klimatyczny, który ruszy 20 września i rozpocznie się od akcji Amazonu. Udział w proteście polegającym na odejściu od stanowisk pracy i wyjściu przed budynki biur ogłosiło kilka tysięcy osób. Według doniesień serwisu Vice, akcja protestacyjna ma objąć 120 krajów. Póki co nie ustosunkował się do niej ostatni koncern z wielkiej piątki – Apple.

20 września Apple zaplanowało bowiem wypuszczenie na rynek swojego najnowszego produktu – iPhone’a 11. Vice podkreśla, że stosunek koncernu Tima Cooka do ochrony środowiska jest niejednoznaczny. Z jednej strony w 2018 r. firma zadeklarowała, że wszystkie jej biura, sklepy oraz centra przetwarzania danych przejdą na działanie oparte o energię odnawialną. Z drugiej zaś Apple wymusza na podmiotach zajmujących się recyklingiem produktów firmy rozdrabnianie urządzeń elektronicznych, co nie ma zbyt wiele wspólnego z troską o ponowne wykorzystanie surowców i redukcję śladu węglowego.

Pracownicy wielkich firm technologicznych w ostatnich dwóch latach coraz częściej organizują się i protestują przeciwko różnym działaniom podejmowanym przez koncerny, które ich zatrudniają. Protesty dotyczyły m.in. spraw ukrywania nadużyć seksualnych kadry menedżerskiej w Google, sprzeciwu wobec prac nad tzw. Projektem Dragonfly obejmującym stworzenie ocenzurowanej wersji wyszukiwarki Google’a na rynek ChRL, a w przypadku firmy Microsoft – pracownicy sprzeciwili się współpracy koncernu z wojskiem USA w zakresie dostarczania technologii rozszerzonej rzeczywistości.

Opublikowano w: Aktualności
Więcej na podobne tematy: , , , , , ,
// Redakcja Więcej wpisów

Jedyny w Polsce serwis o internecie, prywatności, mediach społecznościowych i innowacjach pisany z perspektywy technologicznej, humanistycznej i społecznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *