Internetowi archiwiści na odsiecz w walce z dezinformacją

internet archive dezinformacja walka mediaphilia.pl

Internet Archive to organizacja pozarządowa, która powstała w 1996 roku. Dzięki jej stronie internetowej można cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak kiedyś wyglądały odwiedzane przez nas codziennie strony internetowe. Dziś IA dostrzega problem, jaki stanowią dezinformacja i szerzenie się fałszywych wiadomości. Organizacja postanowiła wyruszyć na odsiecz w tej – jak się zdaje – nierównej walce.

W rozmowie z dziennikiem “Financial Times” założyciel Internet Archive Brewster Kahle stwierdził, że Internet Archive chce stworzenia nowej warstwy odpowiedzialności w świecie, gdzie pełne skrajności treści w internecie rozpowszechniane są w mgnieniu oka, a media społecznościowe aktualizowane niemalże nieustannie. Prowadzone przez jego organizację “archiwum internetu” może posłużyć jako narzędzie służące do odtwarzania prawdy i przypominania tego, jak np. brzmiały oryginalne wypowiedzi polityków – bez medialnych manipulacji i partyjnych uwypukleń przekazu.

Jak działa “archiwum internetu”?

Organizacja Internet Archive obecnie zatrudnia ponad 100 osób, a jej roczna działalność kosztuje ponad 18 mln dolarów. Jak powiedział “FT”, “archiwum internetu” powstało przez jego strach dotyczący tego, że treści, które trafiają do sieci nie są należycie katalogowane i archiwizowane w taki sam sposób, jak to ma miejsce w przypadku gazet czy książek.

Obecnie “archiwum” skatalogowało 330 miliardów stron internetowych, 20 milionów książek oraz tekstów, 8,5 miliona nagrań audio i wideo, 3 miliony obrazów oraz 200 tysięcy programów komputerowych. W swojej działalności największy priorytet nadaje stronom internetowym, które są często odwiedzane przez wielu użytkowników, oraz do których linki często znajdują się w innych witrynach w sieci. Niektóre zarchiwizowane treści dostępne są jedynie dla celów badań naukowych.

Organizacja korzysta z około 3 tys. różnych “crawlerów” – algorytmów, które skanują internet i robią kopie dostępncyh w nim publicznie stron.

Walka z dezinformacją – wyzwanie cyfrowych pokoleń

Według twórcy Internet Archive pokolenia obecnie młodych ludzi korzystają celem zdobywania informacji przede wszystkim z ekranów, jednakże ekrany te nie udostępniają im możliwości stosownego weryfikowania pozyskiwanej wiedzy. Niektórzy wykorzystali ten <<nowy system informacyjny>> do swoich celów. W rezultacie mamy Trumpa i Brexit – powiedział brytyjskiemu dziennikowi Kahle.

Po nauczcem jaką świat wyciągnął w 2016 roku po wyborach prezydenckich w USA i ujawnieniu rosyjskich operacji wpływu, Internet Archive rozpoczęło pracę nad nowymi projektami. Jednym z nich jest archiwum wpisów prezydenta Trumpa, które publikowane są na jego profilu na Twitterze.

Media społecznościowe to droga, dzięki której coraz więcej osób pozyskuje wiedzę o świecie. W niektórych krajach, gdzie media tradycyjne nie spełniają swojej roli informowania społeczeństwa o bieżących wydarzeniach, zastępuje je Facebook (jak to ma miejsce np. w Birmie). Media społecznościowe w ubiegłym roku wyprzedziły prasę drukowaną jako źródło informacji.

Bańki informacyjne w mediach społecznościowych wielu z nas służą również jako punkt odniesienia względem budowy tożsamości światopoglądowej. Popularne portale społecznościowe pomagają również podmiotom zainteresowanym szerzeniem dezinformacji prowadzić swoje działania. Problem z tzw. fake newsami jest bardzo duży, każdorazowo nasila się też przed wyborami.

Total
9
Shares
1 komentarz

Komentarze wyłączone.

Powiązane tematy
TrustedNews dodatek do Chrome Mediaphilia.pl
Czytaj dalej

TrustedNews – dodatek do Chrome, który ma pomóc w walce z dezinformacją

TrustedNews to wtyczka, która powstała dzięki firmie Eyeo stojącej m.in. za popularnym rozszerzeniem AdBlock Plus. Obecnie narzędzie dostępne jest jedynie dla przeglądarki Chrome, ale firma zapowiedziała już, że planuje stworzenie wersji dla innych popularnych przeglądarek internetowych, takich jak Firefox i Safari w niedalekiej przyszłości.
Total
9
Share