Sztuczna inteligencja ujawnia, co kryją w sobie polityki prywatności popularnych usług

Instagram niszczy naszą psychikę - Mediaphilia
Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images

Sztuczna inteligencja, na której opiera swoje działanie aplikacja Guard, to narzędzie, które ma przyjść z pomocą użytkownikom usług cyfrowych gubiącym się w gąszczu zawiłości tekstów polityk prywatności. Doświadczenie wskazuje, że rzadko kiedy poświęcamy czas na ich lekturę. Zazwyczaj przewijamy ich treść i klikamy “akceptuj” – nie bacząc na to, na co tak naprawdę zgadzamy się, jeśli chodzi o ochronę naszej prywatności przez aplikacje, z których korzystamy.

Guard działa w oparciu o sieci neuronalne, które “odczytują” i analizują treść dokumentów zawierających polityki prywatności. Obecnie aplikacja nie oferuje możliwości analizy zapisów na zlecenie użytkownika, ale na jej stronie można zapoznać się z efektami pracy Guarda w odniesieniu do polityk prywatności popularnych usług cyfrowych takich jak Netflix, Instagram, Twitter czy Tinder.

Guard umożliwia nie tylko zapoznanie się z ogolną analizą zapisów, ale też “rozkłada” polityki prywatności na czynniki pierwsze – tłumacząc użytkownikom poszczególne zawiłości treści. Aplikacja wylicza również zagrożenia, które wiążą się z korzystaniem z danego programu czy usługi, ostrzegając przed ryzykiem dla prywatności, jakie niesie z sobą dany zapis. Ponadto, Guard informuje o problemach i skandalach związanych z praktykami względem ochrony prywatności użytkowników, w jakich uczestniczyła firma oferująca konkretną usługę.

Jak Instagram dba o prywatność swoich użytkowników?

Dla pokazania w tym artykule jak działa Guard postanowiliśmy zamieścić zrzuty ekranów analizy prywatności aplikacji, z której korzystają zapewne niemal wszyscy nasi Czytelnicy. Instagram, którego właścicielem jest Facebook, w analizie polityki prywatności nie wypadł najlepiej. Przyjrzyjmy się jednak szczegółom:

aplikacja guard analiza polityki prywatności instagram - mediaphilia.pl
Źródło: useguard.com

Powyższy zapis – będący wyimkiem z polityki prywatności Instagrama – informuje użytkowników, że aplikacja nie daje im żadnej gwarancji bezpieczeństwa danych, które przekazują Instagramowi. Platforma nie gwarantuje również, że dane te będą chronione przed dostępem zewnętrznym, ujawnieniem, zmianą bądź zniszczeniem. 

Guard analiza polityki prywatności instagrama - mediaphilia.pl
Źródło: useguard.com

Tutaj Guard informuje użytkowników, że Instagram we wrzesniu 2017 roku zawierał błąd, który pozwolił na ujawnienie informacji kontaktowych użytkowników. Hakerzy zdobyli dane dotyczące 6 mln kont. Wcześniej platforma podawała, że problem dotyczy jedynie kont zweryfikowanych.

Guard analiza polityki prywatności instagram - mediaphilia.pl
Źródło: useguard.com

Guard wyróżnia dwa zapisy z polityki prywatności Instagrama, które pozostawia ocenie użytkowników – w widocznej po lewej opcji A platforma informuje, że pliki flash cookies (ciasteczka zapisywane na urządzeniu użytkownika po wejściu na stronę, gdzie znajduje się obiekt Flasha) mogą odnawiać pliki ciasteczek HTTP, które wcześniej użytkownik samodzielnie wykasował. Oznacza to znaczne utrudnienie ochrony przed śledzeniem osób korzystających z Instagrama.

W opcji B widocznej po prawej stronie aplikacja informuje użytkowników, że dane kart płatniczych używane w transakcjach na Instagramie są przetwarzane przez zewnętrznego operatora i transmitowane przez szyfrowane, zabezpieczone połączenie. Pozwolimy sobie retorycznie powtórzyć pytanie zadane przez aplikację Guard: która opcja jest bardziej przyjazna prywatności użytkowników?

Źródło: useguard.com

Aplikacja wyszczególnia główne zagrożenia dla prywatności, z jakimi spotykają się użytkownicy Instagrama. To przede wszystkim sprzedaż danych stronom trzecim, dostępność danych z Instagrama dla reklamodawców, nieograniczony okres przechowywania danych przez Instagram, możliwość nadużyć wobec danych użytkowników i umożliwienie organom ścigania bądź władzom dostęp do informacji prywatnych osób bez ich wiedzy i zgody, jak i bez nakazu.

Źródło: useguard.com

Tylko 1,49 proc. zapisów w polityce prywatności Instagrama świadczy o tym, że platforma troszczy się o ochronę prywatności swoich użytkowników – wynika z analizy Guarda. Sztuczna inteligencja oceniła, że całość zapisów zawiera 5 bardzo poważnych zagrożeń, które stanowią ryzyko dla osób korzystających z popularnej aplikacji Facebooka, a także 16 zagrożeń, które powinny martwić użytkowników, jednak nie zostały ocenione jako krytyczne.

Czy po zapoznaniu się z tymi treściami – stanowiącymi jedynie wycinek analizy – warto Waszym zdaniem nadal korzystać z Instagrama?

Total
8
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
Czytaj dalej

Niemcy: policja ma dostęp do danych niezgodnie z konstytucją

Niedawno informowaliśmy, że Niemcy przymierzają się do wprowadzenie zapisów umożliwiających instalację oprogramowania szpiegującego na każdym urządzeniu elektronicznym aktywnym w kraju. Na szczęście nie wszystko idzie w złym kierunku: niemiecki Trybunał Konstytucyjny w połowie lipca orzekł, że obecny dostęp policji do danych osobowych użytkowników telefonów i internetu jest niezgodny z konstytucją.
Total
8
Share