Facebook odpowie na pytania banków ws. Libry

Facebook libra kryptowaluta pytania regulatorów - mediaphilia.pl

Kryptowaluta Libra, której powstanie zapowiedział w czerwcu Facebook, budzi obawy regulatorów na całym świecie, w tym – w państwach Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu minister finansów Francji Bruno Le Maire stwierdził, że planowana przez Facebooka globalna metoda płatności może zagrażać nie tylko konsumentom i stabilności finansowej, ale nawet suwerenności poszczególnych krajów.

W poniedziałek Facebook ma odpowiedzieć na pytania 26 światowych regulatorów – przede wszystkim przedstawicieli banków centralnych z krajów takich, jak m.in. USA i Wielka Brytania. Według informacji dziennika “Financial Times”, do spotkania przedstawicieli koncernu odpowiedzialnych za realizację projektu kryptowaluty Libra z instytucjami dojdzie w Bazylei.

Przewodniczącym spotkania ma być przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego, który – według londyńskiej gazety – zapowiedział, że wymagania regulacyjne, które będzie musiała spełnić Libra aby mogła działać w ramach Unii Europejskiej, plasują się bardzo wysoko.

Pytania, które chcą zadać Facebookowi regulatorzy, dotyczyć mają m.in. planowanego zasięgu oddziaływania Libry, a także szczegółów jej projektu technologicznego.

Libra budzi obawy

Kryptowaluta zaprojektowana przez Facebooka budzi również obawy o to, że może zostać wykorzystana do budowy przewagi konkurencyjnej przez koncern. Komisja Europejska skierowała do firmy w związku z tą sprawą kwestionariusz, który ma wyjaśnić wątpliwości.

Libra to także pytania o wpływ globalnej kryptowaluty na stabilność finansową całego bloku europejskiego, jak i poszczególnych państw. Według “Financial Times”, unijni politycy obawiają się, że nowa, cyfrowa metoda płatności zdobędzie szczególną popularność wśród tych konsumentów, którzy wciąż borykają się z trudnościami w dokonywaniu transakcji transgranicznych, a tym samym doprowadzi do osłabienia wspólnej waluty unijnej – euro.

Facebook w czerwcu ogłosił, że Libra trafi na rynek w 2020 roku jako globalna kryptowaluta wpisana w ekosystem aplikacji koncernu. Jej głównym celem jest według koncernu udostępnienie płatności cyfrowych tym osobom, które do tej pory były wykluczone finansowo. Libra obsługiwana ma być przez portfel cyfrowy Calibra.

Total
6
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
Czytaj dalej

Facebook zapłaci wydawcom w Wielkiej Brytanii. Zatem MOŻNA

Facebook zapłaci brytyjskim mediom mainstreamowym za licencjonowanie ich treści. Rocznie kwoty tantiem, które będzie musiał regulować koncern to rząd milionów funtów. Dlaczego Facebook się ugiął, choć w innych krajach zaciekle walczy, by za treści redakcji medialnych nie płacić ani grosza? Najpewniej dlatego, że Londyn zabrał się na poważnie za regulacje prawne branży reklamy internetowej, gdzie firma Zuckerberga dominuje.
Total
6
Share