Kryptowaluta Libra, której powstanie zapowiedział w czerwcu Facebook, budzi obawy regulatorów na całym świecie, w tym – w państwach Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu minister finansów Francji Bruno Le Maire stwierdził, że planowana przez Facebooka globalna metoda płatności może zagrażać nie tylko konsumentom i stabilności finansowej, ale nawet suwerenności poszczególnych krajów.

W poniedziałek Facebook ma odpowiedzieć na pytania 26 światowych regulatorów – przede wszystkim przedstawicieli banków centralnych z krajów takich, jak m.in. USA i Wielka Brytania. Według informacji dziennika „Financial Times”, do spotkania przedstawicieli koncernu odpowiedzialnych za realizację projektu kryptowaluty Libra z instytucjami dojdzie w Bazylei.

Przewodniczącym spotkania ma być przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego, który – według londyńskiej gazety – zapowiedział, że wymagania regulacyjne, które będzie musiała spełnić Libra aby mogła działać w ramach Unii Europejskiej, plasują się bardzo wysoko.

Pytania, które chcą zadać Facebookowi regulatorzy, dotyczyć mają m.in. planowanego zasięgu oddziaływania Libry, a także szczegółów jej projektu technologicznego.

Libra budzi obawy

Kryptowaluta zaprojektowana przez Facebooka budzi również obawy o to, że może zostać wykorzystana do budowy przewagi konkurencyjnej przez koncern. Komisja Europejska skierowała do firmy w związku z tą sprawą kwestionariusz, który ma wyjaśnić wątpliwości.

Libra to także pytania o wpływ globalnej kryptowaluty na stabilność finansową całego bloku europejskiego, jak i poszczególnych państw. Według „Financial Times”, unijni politycy obawiają się, że nowa, cyfrowa metoda płatności zdobędzie szczególną popularność wśród tych konsumentów, którzy wciąż borykają się z trudnościami w dokonywaniu transakcji transgranicznych, a tym samym doprowadzi do osłabienia wspólnej waluty unijnej – euro.

Facebook w czerwcu ogłosił, że Libra trafi na rynek w 2020 roku jako globalna kryptowaluta wpisana w ekosystem aplikacji koncernu. Jej głównym celem jest według koncernu udostępnienie płatności cyfrowych tym osobom, które do tej pory były wykluczone finansowo. Libra obsługiwana ma być przez portfel cyfrowy Calibra.