Elektryczne hulajnogi – inwigilacja na własne życzenie?

Hulajnogi elektryczne prywatność użytkowników - mediaphilia.pl

Hulajnogi elektryczne w ostatnim czasie zawojowały miejskie ulice. Czy prywatność użytkowników hulajnóg jest dobrze chroniona? Każdy przejechany metr na elektrycznej hulajnodze jest rejestrowany przez firmy wynajmujące tego typu pojazdy i może być wykorzystany na potrzeby profilowania konkretnej osoby – ostrzega hamburski komisarz ds. ochrony danych osobowych Johannes Caspar.

Użytkownicy elektrycznych hulajnóg tracą swoją prywatność

Elementarną częścią prywatności jest możliwość poruszania się w przestrzeni publicznej bez śledzenia. Jednak każdy, kto korzysta z nowych hulajnóg elektrycznych, traci tę ochronę – podkreśla Caspar.

Pojawienie się elektrycznych hulajnóg w wielu europejskich miastach stworzyło nie tylko nowy i cieszący się sporą popularnością sposób poruszania się po zatłoczonym mieście, ale również doprowadziło do pojawienia się problemów. Należy do nich w szczególności rosnąca liczba wypadków, jak i wątpliwości związane z dobroczynnym wpływem na środowisko tego typu pojazdów.

Kwestia ochrony danych osobowych pozostawała do tej pory nieco w cieniu; okazuje się jednak, że firmy wynajmujące elektryczne hulajnogi zbierają znacznie więcej informacji o użytkownikach pojazdów, niż byłoby to konieczne dla świadczenia usługi. Działalność związana z wynajmem hulajnóg elektrycznych obejmuje w ocenie Johannesa Caspara “ubiznesowienie danych klientów”. Oprócz podstawowych danych kontaktowych, firmy gromadzą również informacje o ruchu i lokalizacji na dużą skalę, chociaż nie jest to potrzebne w celu realizacji konkretnej usługi – argumentuje organ.

Przypomina to nieco sytuację, kiedy chcemy kupić bilet na przejazd transportem publicznym przez aplikację mobilną, która domaga się zbyt dużych uprawnień na dostęp do danych w naszym telefonie. Chcąc odbyć podróż z jednego miasta do drugiego musimy wówczas spełnić wymóg programu i udostępnić aplikacji możliwość np. odczytu naszych kontaktów – co w ogóle nie jest potrzebne do realizacji sprzedaży biletu.

Kupując natomiast ten sam bilet w formie papierowej w kasie nie musimy przecież dzielić się swoimi współrzędnymi GPS, historią podróży, a kasjer w okienku nie prosi nas o podanie numerów telefonów z prywatnego notesu, ani nie chce mieć dostępu do naszych SMS-ów.

Profile ruchowe

Każdy przebyty metr jest rejestrowany i może być łączony w profile ruchowe. Wiele osób, których ten problem dotyczy nie będzie miało wystarczającej wiedzy na temat tego, w jaki sposób ich dane są gromadzone, łączone (z innymi danymi – red.) oraz wykorzystywane przez które podmioty i do jakich celów – ostrzega Caspar.

Według hamburskiego organu ochrony danych osobowych, szczególną ostrożność należy zachować, gdy firmy świadczące usługi wynajmu opisują przekazywanie danych użytkowników nieokreślonym stronom trzecim, bez wyraźnego celu.

Jakie informacje zdradzają nasze profile ruchowe?

Profile ruchowe są cennym źródłem informacji nie tylko dla samych przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem elektrycznych pojazdów, ale również dla ich partnerów biznesowych, reklamodawców oraz lokalnych sprzedawców towarów i usług. W opinii Caspara tego typu dane są paliwem dla napędzanych cyfrowo procesów biznesowych.

Elektryczne hulajnogi zaparkowane są najczęściej w okolicy miejsca zamieszkania wynajmującego, koło sklepu bądź przy innych miejscach użyteczności publicznej. Na podstawie tych informacji można stworzyć profil danej osoby dotyczący jej indywidualnych preferencji, jak i codziennych czynności. Z pewnością także organy administracji publicznej byłyby zainteresowane tymi danymi, które mogłyby wykorzystać na potrzeby lepszego planowania ruchu na drogach, jak również wyjaśnianiem i ściganiem wykroczeń i przestępstw.

W przypadku podejrzenia naruszenia danych, hamburski komisarz zaleca skierowanie skargi do odpowiedniego organu powołanego do ochrony danych osobowych. W Niemczech tego typu skargę można skierować zarówno na poziomie lokalnym (Landesbeauftragter für den Datenschutz – LfD dla 16 niemieckich krajów związkowych) jak i ogólnokrajowym (organem odpowiedzialnym jest wówczas Federalny Komisarz ds. Ochrony Danych i Swobody Informacyjnej – BfDI). W Polsce adresatem naruszenia ochrony danych osobowych jest Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO), do którego można wnieść skargę w formie pisemnej i elektronicznej.

Total
15
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
aplikacja koronawirus wyciek danych - mediaphilia.pl
Czytaj dalej

Pierwszy wyciek danych z aplikacji do monitorowania kontaktów podczas pandemii

Z aplikacji Covid19 Alert! wyprodukowanej w Belgii wyciekły dane (imiona i nazwiska, zaszyfrowane hasła oraz adresy e-mail) od 100 do 200 osób. Według twórców aplikacji, dane pochodzą z innego produkowanego przez nich oprogramowania, a wyciek jest wynikiem błędu ludzkiego, do którego doszło ze względu na pośpiech w pracach nad aplikacją do monitorowania kontaktów społecznych w obliczu pandemii koronawirusa. Na wdrożenie działającego kodu do użytku programiści mieli podobno jedynie pół godziny.
Total
15
Share