Google broni Huawei. Co dalej z Androidem na popularnych smartfonach?

Google i sprawa Huawei - mediaphilia.pl

Google ostrzegło administrację prezydenta USA Donalda Trumpa, że dalsze sankcje wobec chińskiego koncernu Huawei mogą nie poprawić wcale stanu bezpieczeństwa narodowego, ale wręcz przyczynić się do jego obniżenia. Według źródeł dziennika “Financial Times” Google nadal chce współpracować z chińskim gigantem i uważa, że fragmentacja systemu Android nikomu nie pomoże.

W końcu maja, po nałożeniu przez prezydencką administrację sankcji na producenta popularnych smartfonów, pisaliśmy o tym, jak prawdopodobnie potoczą się dalsze losy użytkowników telefonów Huaweia.

Przypominamy krótko całą sprawę: amerykańskie ministerstwo handlu zdecydowało się wpisać Huawei na tzw. “czarną listę” firm, które muszą prosić Waszyngton o zgodę na kupowanie amerykańskich komponentów i technologii. Wraz z Huaweiem na liście znalazło się ponad 70 innych podmiotów, które są z tą firmą związane. Krótko później – w końcu tego samego tygodnia – w mediach pojawiły się informacje, iż współpracę z koncernem Huawei zdecydowało się częściowo zawiesić Google.

Fragmentacja Androida to zagrożenie

Źródła dziennika “Financial Times” donoszą, że Google obawia się, iż zmodyfikowana przez Huawei wersja Androida nie będzie tak bezpieczna jak system dostarczany przez firmę z Mountain View. Plany stworzenia przez Huawei własnego systemu operacyjnego opartego na Androidzie potwierdzono w mediach kilka dni po informacjach dotyczących restrykcji nałożonych przez amerykańskie ministerstwo. Chińczycy zapowiedzieli też, że nie pozostawią użytkowników swoich telefonów bez wsparcia w zakresie aktualizacji bezpieczeństwa.

Według “FT” Google obawia się, że jeśli administracja USA będzie dalej tak zdeterminowana, jeśli chodzi o sankcje względem Huaweia, dojdzie do powstania dwóch wersji Androida – oficjalnej, dystrybuowanej przez Google’a do firm, z którymi współpracuje, i hybrydowej – modyfikowanej na własną rękę przez chińskiego potentata. Ta druga wersja zdaniem źródeł może być o wiele bardziej podatna na ataki hakerów (nie tylko chińskich).

Sektor technologiczny niezadowolony z decyzji Trumpa

W ciągu ostatnich dwóch tygodni wielu przedstawicieli amerykańskich firm technologicznych wyraziło zaniepokojenie w związku z działaniami prezydenckiej administracji. “FT” podaje, że reprezentanci Google’a wielokrotnie zwracali się do władz USA z prośbą o przedłużenie terminu dozwolonej współpracy z Huaweiem, bądź też o wyłączenie z zakazu, o którym zdecydował resort handlu. Niezadowolenie z powodu rozwoju wypadków wyraził również amerykański producent podzespołów komputerowych Qualcomm, którego działalność biznesowa może znacząco ucierpieć z powodu napięć na linii Waszyngton-Pekin.

Google podkreśliło, że będzie stosować się do wszystkich wytycznych amerykańskiej administracji, jednakże priorytetem dla firmy pozostaje ochrona użytkowników usług Google’a na milionach urządzeń wyprodukowanych przez Huawei, które działają nie tylko w USA, ale i na całym świecie.

Smartfony Huawei bez Facebooka i Instagrama?

W piątek agencja Reutera poinformowała, że Facebook zdecydował o zablokowaniu Huaweiowi możliwości preinstalowania jego aplikacji na nowych smartfonach. Oznacza to, że użytkownicy chińskich telefonów nadal będą mogli pobierać programy takie jak Facebook, Messenger, WhatsApp czy Instagram na swoje urządzenia, ale za pośrednictwem sklepu z oprogramowaniem. Nie będą one dostępne domyślnie po pierwszym uruchomieniu urządzenia, jak to miało miejsce do tej pory.

Total
20
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
Total
20
Share