Jedyny w Polsce serwis o internecie, prywatności i mediach społecznościowych pisany z perspektywy technologicznej, humanistycznej i społecznej

Gdzie powstają wiodące funkcje z zakresu ochrony prywatności danych Google’a, takie jak panel zarządzania Kontem Google (Google Account)? W Monachium, a uściślając – w Centrum Inżynierii Bezpieczeństwa (Google Safety Engineering Center, GSEC), którego oficjalne otwarcie odbyło się we wtorek i w którym mieliśmy okazję uczestniczyć.

W placówce Google’a w Monachium obecnie pracuje ponad 750 osób z kilkudziesięciu krajów świata. Do końca tego roku koncern planuje zwiększyć zatrudnienie w zespole odpowiedzialnym za inżynierię bezpieczeństwa swoich produktów o ponad 200 pracowników. Monachijskie biuro ma od tej pory stać się dla firmy globalnym centrum pracy i badań nad bezpieczeństwem danych i ochroną prywatności we wszystkich produktach Google’a.

Według szefa Google’a Sundara Pichaiego z panelu Konta Google dziennie korzysta obecnie więcej niż 20 mln osób na całym świecie. W specjalnej wideo-wiadomości skierowanej do uczestników oficjalnej inauguracji działalności GSEC Pichai powiedział, że monachijscy inżynierowie są również twórcami wielu usprawnień już działających produktów firmy, takich jak kontrolki zarządzania danymi z poziomu poszczególnych usług. Dzięki nim istnieją także funkcje bezpieczeństwa przeglądarki Chrome, która obecnie zajmuje pozycję lidera w swoim segmencie rynkowym i oferuje swoim użytkownikom m.in. możliwość zaawansowanego zarządzania zapamiętanymi przez program hasłami, a także daje kontrolę nad ciasteczkami śledzącymi ich ruch w internecie.

Google GSEC Google Safety Engineering Center Opening - Muenchen - 14.05.2019 - FOTO: Markus Mielek / Google - Nutzung nur mit Namensnennung / Kostenfrei im Rahmen der redaktionellen Berichterstattung uber das Event

Fot. Google Munich / Wnętrze monachijskiej siedziby Google’a

Google zwiększa inwestycje w badania i rozwój w dziedzinie bezpieczeństwa

Sundar Pichai poinformował też o utworzeniu specjalnego programu grantowego Google Impact Challenge on Safety, który ma stanowić wsparcie dla różnorodnych organizacji zajmujących się badaniami nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem cyfrowym. Uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe i inne instytucje badawcze oraz firmy działające w tym zakresie będą mogły w ramach nowego programu ubiegać się o wsparcie w wysokości 10 mln euro.

Internet to szanse, ale i nowe wyzwania

Podczas wizyty w monachijskim biurze Google’a wysłuchaliśmy wielu interesujących głosów na temat teraźniejszości i przyszłości, jakiej możemy spodziewać się w kolejnych latach użytkowania wspólnej przestrzeni, jaką stanowi globalna sieć.

Odpowiedzialna za bezpieczeństwo przeglądarki Chrome Parisa Tabriz, wiceprezes Google’a ds. polityki globalnej Kent Walker, a także odpowiedzialny za zarządzanie produktami i przeciwdziałanie nadużyciom Mark Risher dyskutowali na tematy takie, jak popularne wektory cyberataków, dezinformacja, kwestie dostępu rządów państw i organów ścigania do danych o użytkownikach, a także bezpieczeństwo eurowyborów.

Fot. Google Munich / Dyskusja panelowa z udziałem m.in. Parisy Tabriz, Kenta Walkera i Marka Rishera

Globalna moc wielkich firm

Ogromna siła, jaką posiadają dziś globalne firmy technologiczne takie jak Google czy Facebook, to fakt, z którym trudno polemizować. Choć meandry ich działalności często budzą w opinii publicznej wiele wątpliwości, to decyzje takie, jak rozbudowa monachijskiej placówki są niewątpliwie krokiem w stronę budowy większego zaufania użytkowników i transparentności, na którą czekamy i która jest dziś niezbędna do budowy internetu będącego w miarę bezpiecznym miejscem dla wszystkich.

// Gosia Fraser Więcej wpisów

Analityczka prywatności i cyberbezpieczeństwa, dziennikarka technologiczna. Interesuje się problematyką przemian społecznych w dziedzinie nowych technologii i psychologią mediów.

Jedna odpowiedź do “Google tworzy globalne centrum prywatności i bezpieczeństwa w Monachium”

  1. […] mediaphilia.pl, 15 maja 2019 r. Gdzie powstają wiodące funkcje z zakresu ochrony prywatności danych Google’a, takie jak panel zarządzania Kontem Google (Google Account)? W Monachium, a uściślając – w Centrum Inżynierii Bezpieczeństwa (Google Safety Engineering Center, GSEC), którego oficjalne otwarcie odbyło się we wtorek i w którym mieliśmy okazję uczestniczyć. W placówce Google’a w Monachium obecnie pracuje ponad 750 osób z kilkudziesięciu krajów świata. Do końca tego roku koncern planuje zwiększyć zatrudnienie w zespole odpowiedzialnym za inżynierię bezpieczeństwa swoich produktów o ponad 200 pracowników. Monachijskie biuro ma od tej pory stać się dla firmy globalnym centrum pracy i badań nad bezpieczeństwem danych i ochroną prywatności we wszystkich produktach Google’a. Według szefa Google’a Sundara Pichaiego z panelu Konta Google dziennie korzysta obecnie więcej niż 20 mln osób na całym świecie. W specjalnej wideo-wiadomości skierowanej do uczestników oficjalnej inauguracji działalności GSEC Pichai powiedział, że monachijscy inżynierowie są również twórcami wielu usprawnień już działających produktów firmy, takich jak kontrolki zarządzania danymi z poziomu poszczególnych usług. Dzięki nim istnieją także funkcje bezpieczeństwa przeglądarki Chrome, która obecnie zajmuje pozycję lidera w swoim segmencie rynkowym i oferuje swoim użytkownikom m.in. możliwość zaawansowanego zarządzania zapamiętanymi przez program hasłami, a także daje kontrolę nad ciasteczkami śledzącymi ich ruch w internecie. Czytaj więcej… […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *