Chiński serwis stockowy przywłaszczył sobie zdjęcie czarnej dziury

Chiński serwis przywłaszczył sobie zdjęcie czarnej dziury - mediaphilia.pl

Największy chiński serwis ze zdjęciami stockowymi, Visual China Group (VCG), zamknął swoją stronę internetową w piątek, gdy wyszło na jaw, że przypisuje sobie prawa autorskie do pierwszego w historii zdjęcia czarnej dziury oraz godła i flagi Chin.

Czarna dziura – sprzedam tanio!

Sprawa wyszła na jaw, kiedy internauci odkryli, że serwis VCG sprzedaje zdjęcia stockowe flagi oraz godła Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL), co w Państwie Środka jest czynem zabronionym.

Krótko potem, na oficjalnym koncie Sina Weibo (chiński odpowiednik Twittera) młodzieżówki Komunistycznej Partii Chin pojawił się wpis, w którym autorzy umieścili zrzuty ekranu obrazujące nielegalne wykorzystanie zdjęć oraz zwrócili się z zapytaniem do VCG czy posiada ona wyłączne prawa do wizerunku flagi i godła narodowego.

Reakcja nastąpiła również ze strony Chińskiej Administracji Cyberprzestrzeni (Cyberspace Administration of China – CAC), która poinformowała, że spotkała się w czwartek wieczorem z przedstawicielami firmy VCG i poleciła im skorygować kontrowersyjne materiały na swojej stronie internetowej.

VCG wydała w piątek oświadczenie, przyznając się do błędu i braku nadzoru nad materiałami dostarczanymi przez zakontraktowanych współpracowników, którzy rzekomo umieścili niezgodne z prawem zdjęcia.

Usunęliśmy wszystkie niezgodne (z prawem – red.) zdjęcia i postanowiliśmy dobrowolnie zamknąć stronę w celu dokonania zmian zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – napisano w oświadczeniu przedsiębiorstwa, do którego dotarł serwis TechCrunch.

Materiały zdjęciowe umieszczone na stronach takich organizacji badawczych jak NASA czy Europejskie Obserwatorium Południowe (European Southern Observatory – ESO) są co do zasady dostępne dla wszystkich bezpłatnie, o ile użytkownik przed jego upublicznieniem wyraźnie wskaże na źródło pochodzenia materiału.

ESO w swoim oświadczeniu stwierdził, że Visual China Group nie skontaktowała się z nimi nigdy w sprawie publikacji zdjęcia czarnej dziury i z tego powodu nie może rościć sobie do niego żadnych praw.

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, znajdującej w centrum masywnej galaktyki Messier 87 (znanej również pod nazwą Panna A), zostało wykonane dzięki staraniom zespołu ponad 200 naukowców współdziałających w ramach projektu Event Horizon Telescope (ETH).

Déjà vu?

Chińskie firmy na przestrzeni lat zyskały złą sławę przypisując sobie prawo do wykorzystywania znaków towarowych wielu światowych marek, co doprowadziło w konsekwencji do złożenia przez międzynarodowe firmy wielu pozwów w celu ochrony ich własności intelektualnej.

Cytowany przez agencję Reutera szef działu prawa własności intelektualnej z kancelarii Clyde & Co. Elliot Papageorgiou ocenił, że wykorzystanie zdjęcia czarnej dziury było czymś żenującym, ze względu na skalę i rozgłos tego materiału.

To przyszło w niezbyt dogodnym momencie, ponieważ Chiny starają się zyskać uznanie z uwagi na podejmowane […] kroki w celu ochrony własności intelektualnej – dodał Papageorgiou.

Chińska Narodowa Administracja Prawami Autorskimi (National Copyright Administration – NCA) zapewniła z kolei, że w najbliższym czasie rozpocznie się ogólnokrajowa kampania mająca na celu uregulowanie prawnej ochrony wizerunku w ChRL.

 

Total
4
Shares
1 komentarz

Komentarze wyłączone.

Powiązane tematy
Total
4
Share