W zawodach technologicznych wciąż pracuje bardzo mało kobiet

Mediaphilia.pl - w zawodach technologicznych wciąż pracuje bardzo mało kobiet

Z badań firmy McKinsey przeprowadzonych w 2018 roku wynika, że firmy, w których środowisko pracownicze jest zróżnicowane (pod względem różnorodności etnicznej i płciowej) osiągają pozytywne wyniki finansowe. Tymczasem, w zawodach związanych z nowymi technologiami wciąż pracuje bardzo mało kobiet. Warto o tym mówić, zwłaszcza 8 marca.

Analitycy z McKinsey wykazali, że firmy mogące pochwalić się dużą różnorodnością w środowisku pracowniczym mają o 35 proc. większe szanse na zyski niż inne podmioty w tym samym sektorze. Cieszą się także o 15 proc. większym prawdopodobieństwem, że ich dochód przewyższy średnią krajową dla danej branży.

Według przedstawicieli Unii Europejskiej natomiast zwiększenie liczby kobiet w sektorze nowych technologii na cyfrowym rynku pracy może zwiększyć roczny wzrost PKB dla całej gospodarki europejskiej nawet o 16 mld euro.

Mało kobiet w nowych technologiach

Badanie Kobiety w IT Fundacji Carrots przeprowadzone w ubiegłym roku wykazało, że w zespołach, w których pracują kobiety, jest obecnie statystycznie trzy razy więcej mężczyzn (3,4 kobiety na 10 mężczyzn).

76 proc. ankietowanych przez Karotki kobiet uważa, że kobiety samodzielnie wykluczają możliwość pracy w sektorze IT ze względu na bardzo popularne stereotypy i utrwalenie tradycyjnie postrzeganych ról społecznych.

Sytuacja kobiet na rynku nowych technologii wygląda gorzej niż jeszcze kilka lat temu. Firma powołuje się przy tym na dane unijne, które mówią, że w sektorze cyfrowym obecnie uczestniczy aktywnie mniej kobiet – nie tylko na rynku pracy (obejmującym pracę na etacie jak i prowadzenie własnej działalności gospodarczej), ale i w szkolnictwie wyższym. Jedynie 6 na 1000 absolwentek uczelni wyższych podejmuje obecnie pracę w sektorze cyfrowym – to znaczący spadek od 2011 roku.

Jak otworzyć sektor technologii na obecność kobiet?

Eksperci z Cisco wskazują, że kluczem do zwiększenia obecności kobiet na cyfrowym rynku pracy może być komunikacja odpowiednich wartości – równości kobiet i mężczyzn w tym sektorze, która powinna stać się jedyną akceptowalną postawą. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, równość powinna być utrwalana wewnętrznie w ramach struktury organizacji i egzekwowana w przypadku napotkania jakichkolwiek trudności.

Kobiety powinny być także bardziej doceniane na stanowiskach kierowniczych związanych z branżą nowych technologii.

Pięć z jedenastu osób w globalnym zarządzie Cisco to kobiety i mamy nadzieję, że jest to źródło inspiracji dla pozostałych organizacji. Poprzez inicjatywy takie jak “Women Rock IT” dajemy kobietom w każdym wieku dostęp do bezpośredniej interakcji z liderkami technologii, gdzie przedstawiamy wzorce do naśladowania – mówi dyrektor generalny Cisco w Polsce Przemysław Kania. Nasz program DARE pomaga kobietom już na samym początku ich kariery zawodowej. Wspieramy je, aby się wyróżniały, rozwijały własną markę i pogłębiały umiejętności negocjacyjne, zwiększając tym samym szanse na budowanie swojej pozycji – dodaje.

Zdaniem Kani zapewnienie równości perspektyw dla wszystkich płci jest kwestią, która ma duże znaczenie również w kontekście cyfrowego skoku Polski. Jestem przekonany, że Polska byłaby wtedy w stanie wykorzystać pełniej potencjał drzemiący w możliwościach technologii, także w perspektywie bezpieczeństwa cybernetycznego – mówi Kania.

Total
1
Shares
1 komentarz
  1. A może jest to naturalne, że mało kobiet pociąga taka praca? Dlaczego na siłę to zmieniać?

Komentarze wyłączone.

Powiązane tematy
Czytaj dalej

Aplikacja Flo do monitorowania miesiączki przekazywała wrażliwe dane Facebookowi i Google

Aplikacja Flo, która zdobyła całkiem pokaźne grono użytkowniczek na fali popularności platform do monitoringu własnej zdrowotności, przekazywała dane korzystających z niej osób Facebookowi i Google. Informacje o tym, kiedy mamy okres, kiedy owulację, to wbrew pozorom dane bardzo wrażliwe. Flo z pewnością o tym wiedziało - a jednak nie zawahało się oddać ich cyfrowym gigantom i choć twórcom platformy wytoczono w tej sprawie proces, to właśnie Flo zawarło ugodę z Federalną Komisją Handlu USA. A zatem - wszystko po staremu.
Total
1
Share