Jedyny w Polsce serwis o internecie, prywatności i mediach społecznościowych pisany z perspektywy technologicznej, humanistycznej i społecznej

Z badań firmy McKinsey przeprowadzonych w 2018 roku wynika, że firmy, w których środowisko pracownicze jest zróżnicowane (pod względem różnorodności etnicznej i płciowej) osiągają pozytywne wyniki finansowe. Tymczasem, w zawodach związanych z nowymi technologiami wciąż pracuje bardzo mało kobiet. Warto o tym mówić, zwłaszcza 8 marca.

Analitycy z McKinsey wykazali, że firmy mogące pochwalić się dużą różnorodnością w środowisku pracowniczym mają o 35 proc. większe szanse na zyski niż inne podmioty w tym samym sektorze. Cieszą się także o 15 proc. większym prawdopodobieństwem, że ich dochód przewyższy średnią krajową dla danej branży.

Według przedstawicieli Unii Europejskiej natomiast zwiększenie liczby kobiet w sektorze nowych technologii na cyfrowym rynku pracy może zwiększyć roczny wzrost PKB dla całej gospodarki europejskiej nawet o 16 mld euro.

Mało kobiet w nowych technologiach

Badanie Kobiety w IT Fundacji Carrots przeprowadzone w ubiegłym roku wykazało, że w zespołach, w których pracują kobiety, jest obecnie statystycznie trzy razy więcej mężczyzn (3,4 kobiety na 10 mężczyzn).

76 proc. ankietowanych przez Karotki kobiet uważa, że kobiety samodzielnie wykluczają możliwość pracy w sektorze IT ze względu na bardzo popularne stereotypy i utrwalenie tradycyjnie postrzeganych ról społecznych.

Sytuacja kobiet na rynku nowych technologii wygląda gorzej niż jeszcze kilka lat temu. Firma powołuje się przy tym na dane unijne, które mówią, że w sektorze cyfrowym obecnie uczestniczy aktywnie mniej kobiet – nie tylko na rynku pracy (obejmującym pracę na etacie jak i prowadzenie własnej działalności gospodarczej), ale i w szkolnictwie wyższym. Jedynie 6 na 1000 absolwentek uczelni wyższych podejmuje obecnie pracę w sektorze cyfrowym – to znaczący spadek od 2011 roku.

Jak otworzyć sektor technologii na obecność kobiet?

Eksperci z Cisco wskazują, że kluczem do zwiększenia obecności kobiet na cyfrowym rynku pracy może być komunikacja odpowiednich wartości – równości kobiet i mężczyzn w tym sektorze, która powinna stać się jedyną akceptowalną postawą. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, równość powinna być utrwalana wewnętrznie w ramach struktury organizacji i egzekwowana w przypadku napotkania jakichkolwiek trudności.

Kobiety powinny być także bardziej doceniane na stanowiskach kierowniczych związanych z branżą nowych technologii.

Pięć z jedenastu osób w globalnym zarządzie Cisco to kobiety i mamy nadzieję, że jest to źródło inspiracji dla pozostałych organizacji. Poprzez inicjatywy takie jak „Women Rock IT” dajemy kobietom w każdym wieku dostęp do bezpośredniej interakcji z liderkami technologii, gdzie przedstawiamy wzorce do naśladowania – mówi dyrektor generalny Cisco w Polsce Przemysław Kania. Nasz program DARE pomaga kobietom już na samym początku ich kariery zawodowej. Wspieramy je, aby się wyróżniały, rozwijały własną markę i pogłębiały umiejętności negocjacyjne, zwiększając tym samym szanse na budowanie swojej pozycji – dodaje.

Zdaniem Kani zapewnienie równości perspektyw dla wszystkich płci jest kwestią, która ma duże znaczenie również w kontekście cyfrowego skoku Polski. Jestem przekonany, że Polska byłaby wtedy w stanie wykorzystać pełniej potencjał drzemiący w możliwościach technologii, także w perspektywie bezpieczeństwa cybernetycznego – mówi Kania.

// Gosia Fraser Więcej wpisów

Analityczka prywatności i cyberbezpieczeństwa, dziennikarka technologiczna. Interesuje się problematyką przemian społecznych w dziedzinie nowych technologii i psychologią mediów.

Jedna odpowiedź do “W zawodach technologicznych wciąż pracuje bardzo mało kobiet”

  1. Altis pisze:

    A może jest to naturalne, że mało kobiet pociąga taka praca? Dlaczego na siłę to zmieniać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *