Ostrzeżenia przed brutalnymi treściami nie działają

Ostrzeżenia przed brutalnymi treściami nie działają - mediaphilia.pl

Komunikaty ostrzegające nas przed brutalnymi treściami w internecie lub telewizji nie mają praktycznie żadnego wpływu na nasze reakcje stresowe – wynika z najnowszego badania naukowców z USA i Nowej Zelandii.

Ostrzeżenia – remedium na stres?

Chyba każdy z nas zetknął się w internecie z treściami, które poprzedzone były ostrzeżeniem, że dany materiał zawiera drastyczne sceny i/lub może być nieodpowiedni dla niektórych osób. W serwisie YouTube, przed niektórymi filmami wideo, możemy zostać poproszeni, aby zalogować się na swoje konto w celu potwierdzenia wieku, gdyż – jak uważa firma Google – niektóre treści mogą być nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.

Ostrzeżenia przed brutalnymi treściami nie działają - mediaphilia.pl

Podobne ostrzeżenia wprowadziły również w październiku 2016 r. uniwersytety w Wielkiej Brytanii, aby ostrzec swoich studentów przed  potencjalnie “niepokojącymi” treściami, których mogą doświadczyć podczas zajęć. Wyświetlane komunikaty miały się przyczynić do zwiększenia komfortu psychicznego i zminimalizowania sytuacji stresowych.

Jednakże, według najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie Clinical Psychological Science, ostrzeżenia przed brutalnymi treściami mogą mieć niewielki lub nie mieć żadnego wpływu na stan emocjonalny osób, pomimo tego, że zostały one umieszczone w celu złagodzenia stresu.

Naukowcy z Uniwersytetu Waikato w Nowej Zelandii i City University w Nowym Jorku przeprowadzili badanie, którego celem było ustalenie w jaki sposób ostrzeżenia przed negatywnymi treściami w internecie wpłyną na emocjonalną reakcję konkretnych osób.

W tym celu przeprowadzono serię sześciu eksperymentów na grupie 1394 uczestników. W skład grupy badawczej wchodzili studenci uniwersytetów oraz ochotnicy, którzy swoją chęć udziału w badaniu zgłosili przez internet.

W trakcie badania niektórzy z uczestników otrzymali (przed odtworzeniem materiału wideo na swoim ekranie) wiadomość o następującej treści: OSTRZEŻENIE PRZED TREŚCIĄ: Poniższy film wideo może zawierać materiał graficzny ze śmiertelnego wypadku samochodowego. Możesz uznać (te treści -red.) za niepokojące.

Z kolei inna część badanych osób nie otrzymała żadnego ostrzeżenia przed obejrzeniem podobnego materiału filmowego. Następnie po zakończeniu serii testów uczestnicy zostali ocenieni przez badaczy pod kątem wystąpienia reakcji stresowych.

Ani korzystne, ani szkodliwe

Naukowcy odkryli, że we wszystkich sześciu eksperymentach odnotowano u osób objawy stresu, niezależnie od tego, czy wcześniej otrzymali oni komunikat ostrzegawczy, czy też nie.

Badanie ujawniło również fakt, że osoby, które w przeszłości doświadczyły traumatycznych wydarzeń w swoim życiu zareagowały na film w podobny sposób, jak osoby, które nie miały wcześniej żadnych negatywnych bodźców emocjonalnych.

Dla Mevagh Sanson, która kierowała badaniami, uzyskane wyniki dowodzą, że ostrzeżenia przed szkodliwymi treściami nie są ani korzystne, ani szkodliwe. Według badaczki pozwalają one niektórym osobom uniknąć kontaktu z obraźliwymi lub drastycznymi treściami, ale mogą również doprowadzić innych do uznania się za bardziej “kruchych” niż są w rzeczywistości. Ostrzeżenia mogą doprowadzić niektórych ludzi do interpretowania normalnych reakcji emocjonalnych jako sytuacji zagrożenia – podkreśliła badaczka.

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że potrzeba więcej badań, aby ocenić, w jaki sposób ostrzeżenia przed brutalnymi treściami wpływają na osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, takie jak lęk, depresja czy zespół stresu pourazowego (posttraumatic stress disorder – PTSD).

Total
3
Shares
Powiązane tematy
ministerstwo cyfryzacji likwidacja
Czytaj dalej

Znika Ministerstwo Cyfryzacji – resort straconych złudzeń

O likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji mówiło się już niejednokrotnie w różnych środowiskach co najmniej od 2018 r. W ciągu ostatnich dwóch lat działania resortu niejednokrotnie można było odnieść wrażenie, że jego funkcjonowanie w rzeczywistości polega na czekaniu, aż w końcu MC formalnie zostanie rozwiązane, a jego kompetencje - przekazane gdzie indziej. Czy oznacza to, że Ministerstwo Cyfryzacji niczego nie zrealizowało, a jego istnienie było całkowicie pozbawione sensu? Nie do końca - resort posiada wymierne osiągnięcia na polu m.in. wdrażania e-administracji. To jednak zdecydowanie za mało, aby nad jego likwidacją ubolewać. Ważne decyzje w kwestiach cyfrowych od dawna zapadają gdzie indziej.
Total
3
Share