Aplikacje mobilne na Wielki Post - Mediaphilia.pl

Aplikacje mobilne na Wielki Post

Dziś jest Środa Popielcowa, dlatego publikujemy dla tej części z Czytelników, którzy rozpoczynają Wielki Post, subiektywny wybór aplikacji religijnych. Wierzącym mogą one przez kolejne 40 dni w przygotowaniach do Wielkanocy, wszystkim zaś mogą pokazać, jak zmieniają się rytuały religijne pod wpływem upowszechnienia nowych technologii. Zapraszamy do przeglądu!

Modlitwa w drodze

Modlitwa w drodze to aplikacja przygotowana przez Jezuitów. Program dostępny jest w wersji na urządzenia z systemem iOS i Android i służy do codziennej modlitwy w liturgii Słowa dostępnej w formacie audio. W ostatnich latach została w znaczący sposób rozbudowana – jej użytkownicy mogą teraz znaleźć w Modlitwie w drodze także nagrania pomagające modlić się m.in. na różańcu, a także przygotować się do spowiedzi.

Jak opowiadają twórcy aplikacji w rozmowie z nami, Modlitwa w drodze funkcjonuje dzięki współpracy jezuitów ze świeckimi. Aplikacja ma służyć człowiekowi, który jest w drodze, w tramwaju, w korku, w drodze do pracy. Łapiemy więc ludzi w codziennym zabieganiu i pomagamy im się wyciszyć, a reszta to sprawa między nimi i Bogiem – mówią i deklarują, że gdy chodzi o komunikację ze swoimi użytkownikami, stawiają na szczerość, bezpośredniość i prostotę.

W ostatnim tygodni odnotowaliśmy naprawdę dużą słuchalność – deklaruje Elwira Ginalska z biura redakcji Modlitwy w drodzeGeneralnie w czasie Wielkiego Postu ludzie bardziej szukają modlitwy. Dostajemy bardzo dużo wyrazów wdzięczności i wsparcia modlitewnego – twierdzi.

Magnificat – wersja polskojęzyczna

Magnificat to aplikacja zbudowana wokół miesięcznika religijnego o tym samym tytule. W wersji polskojęzycznej na systemy mobilne iOS i Android dostępna jest od ubiegłego roku. Oprócz polskiego można korzystać z niej w kilku innych językach, m.in. po francusku, angielsku, hiszpańsku i niemiecku.

Aplikacja umożliwia modlitwę brewiarzową, zapoznanie się z treścią czytań właściwych na dany dzień roku liturgicznego, a także dostęp do tekstów kilku popularnych modlitw i tekstów z miesięcznika Magnificat. Nie zawiera treści specjalnie sprofilowanych pod okres Wielkiego Postu.

Aplikacja Pismo Święte

To prawdopodobnie najbardziej popularna bezpłatna wersja Pisma Świętego na smartfony. Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemami iOS i Android, a także na telefony z systemem Windows Phone. Nie zawiera dedykowanych treści wielkopostnych, ale jest bardzo wart Waszej uwagi. Dlaczego? Krótko poniżej.

Program jest bardzo rozbudowany i starannie wykonany. Jego zawartość na przestrzeni lat jest uzupełniana o kolejne sekcje; obecnie oprócz lektury Słowa można korzystać z brewiarza i bogatego modlitewnika, czytać wpisy papieża na Twitterze, a także czytać teksty z liturgii dnia. Dostępne są również wspomnienia liturgiczne na dany dzień. Od siebie dodamy, że chcielibyśmy, aby każda aplikacja mobilna była tak zadbana, jak właśnie Pismo Święte stworzone przez Przemysława Bieruta.

Biblia Audio Superprodukcja

Biblia Audio Superprodukcja jest istotnie tym, czym chce się jawić – superprodukcją. To Pismo Święte do słuchania, które stworzyli koncepcyjnie Maciej Budzich i Krzysztof Czeczot. W nagraniach wzięli udział znani i mniej znani polscy aktorzy i wokaliści. Projekt uzyskał wsparcie m.in. od Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Narodowego Centrum Kultury. Partnerem nagrań był również Program Pierwszy Polskiego Radia.

Biblia Audio jest usługą płatną. Na stronie internetowej projektu można jednak posłuchać bezpłatnych fragmentów, w aplikacji zaś – nieodpłatnie wysłuchać Słowa na dany dzień.

Bez wątpienia Biblia Audio jest jednym z najbardziej wybijających się projektów związanych z chrześcijaństwem, jakie pojawiły się w Polsce w ostatnich latach.