23 mln Chińczyków nie może wyjechać z kraju przez system oceny obywateli

Mediaphilia.pl system oceny obywateli 23 mln chińczyków nie może wyjechać

System oceny obywateli w Chinach zyskał sobie złą sławę właściwie już w chwili, kiedy usłyszała o nim reszta świata. Wdrożony w końcu 2016 roku system oceny wiarygodności obywateli Chińskiej Republiki Ludowej każdemu mieszkańcowi Państwa Środka przyporządkowuje ocenę na podstawie wielu czynników, m.in. finansowych, społecznych i politycznych. Według najnowszych danych, przez złe oceny nadane z użyciem algorytmu 23 mln Chińczyków nie może kupić biletu kolejowego ani lotniczego i tym samym przekroczyć granic państwa.

Według chińskich władz system ma służyć wzmacnianiu pożądanych społecznie postaw wśród obywateli. Brytyjski dziennik The Guardian przytacza treść rządowego dokumentu z 2014 roku (a więc z fazy projektowej systemu), w której jego funkcję określono jako zezwalanie wiarygodnym osobom na przemieszczanie się w dowolne miejsce pod niebem i utrudnianie zdyskredytowanym postawienia jednego nawet kroku.

Punkty w systemie można stracić za wykroczenia, takie jak np. uchylanie się od płacenia podatków czy mandatów, zażywanie narkotyków czy rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji. Na ocenę negatywnie wpłynąć mogą także jazda komunikacją publiczną bez ważnego biletu, wyprowadzanie psa na spacer bez smyczy oraz palenie tytoniu na pokładzie pociągu.

System oceny obywateli w Chinach działa doskonale – twierdzą władze

Pekin twierdzi, że dzięki działaniu systemu już ponad 3,5 mln osób fizycznych i firm zapłaciło zaległe państwu podatki i grzywny.

Sąd najwyższy w Chinach w 2017 roku, czyli już niecały rok po wdrożeniu systemu poinformował, że ze względu na niską pozycję w rankingu społecznym 6,15 mln obywateli zostało pozbawionych możliwości zakupu biletów lotniczych.

W 2018 roku natomiast chińska narodowa komisja ds. rozwoju i reform podała, że planuje wprowadzić roczny zakaz korzystania ze środków transportu publicznego dla osób, które mają niską ocenę w systemie.

Guardian donosi, że w ubiegłym roku 128 osób nie mogło opuścić granic kraju z powodu niezapłaconych podatków. To jednak nie wszystko – za niską pozycję w rankingu w Chinach można zostać również pozbawionym możliwości zakupu ubezpieczenia zdrowotnego, nieruchomości bądź produktów inwestycyjnych w bankach.

Według najnowszych informacji władze w Pekinie dzięki działaniu systemu zebrały ponad 14 mln rekordów na temat niepożądanych społecznie zachowań obywateli Chin, które zawierają m.in. informacje na temat zajęcia cudzego miejsca w pociągu przez pasażera bez rezerwacji, opóźnienie w spłacie raty pożyczki czy zamieszczanie w mediach fałszywych reklam.

Total
2
Shares
1 komentarz
  1. Słysząc o chińskim rozwiązaniu, kojarzy mi się anime Psycho Pass. Całkiem podobny motyw.
    Trudno o jakikolwiek inny niż negatywny komentarz do sprawy. Mimo, że pozornie system rozwiązuje problemy wykrywania przestępstw, to doprowadza do ograniczenia wolności obywateli na skalę jakiej dotąd nie widzieliśmy.
    Zastanawiam się co z obcokrajowcami, którzy przybędą do Państwa Środka – czy oni także będą otrzymywać swój rating?

Komentarze wyłączone.

Powiązane tematy
Czytaj dalej

Kanada w 2022 r. opodatkuje cyfrowych gigantów

Ministerstwo finansów Kanady poinformowało, że kraj planuje wprowadzić w 2022 r. podatek, którym obłożone zostaną wielkie korporacje świadczące usługi cyfrowe, takie jak Google czy Facebook. Nowa danina ma obowiązywać do chwili, kiedy w sprawie opodatkowania gigantów technologicznych zostanie wypracowane spójne stanowisko na poziomie międzynarodowym.
Total
2
Share