TrustedNews dodatek do Chrome Mediaphilia.pl

TrustedNews – dodatek do Chrome, który ma pomóc w walce z dezinformacją

TrustedNews to wtyczka, która powstała dzięki firmie Eyeo stojącej m.in. za popularnym rozszerzeniem AdBlock Plus. Obecnie narzędzie dostępne jest jedynie dla przeglądarki Chrome, ale firma zapowiedziała już, że planuje stworzenie wersji dla innych popularnych przeglądarek internetowych, takich jak Firefox i Safari w niedalekiej przyszłości.

Jak to działa?

TrustedNews działa w oparciu o Protokół MetaCert i wykorzystuje źródła takie, jak Snopes i PolitiFact. Głównym zadaniem wtyczki jest ocenianie stron internetowych, jakie odwiedzamy podczas przeglądania sieci. Kiedy strona zawierająca informacje na jakiś temat okaże się wiarygodna, na ikonce rozszerzenia w oknie przeglądarki wyświetli się zielony haczyk komunikujący jej wiarygodność.

Wtyczka ma również powiadamiać użytkowników, kiedy odwiedzą stronę o charakterze satyrycznym, bądź też znajdą się w miejscu, gdzie nie można znaleźć wiarygodnych informacji, lub są one w znaczący sposób jednostronne. Rozszerzenie będzie ostrzegało również przed złośliwymi stronami internetowymi, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców do rozpowszechniania szkodliwego oprogramowania. TrustedNews według twórców ma być także zdolne do rozpoznawania clickbaitów, czyli artykułów wyłudzających kliknięcia (i znajdujących się na stronach, które monetyzują duży ruch). Wreszcie, wtyczka będzie indeksowała treści generowane przez użytkowników, które należy odróżniać od informacji zamieszczanych w internecie przez dużych wydawców.

Firma Eyeo w swoim rozszerzeniu zamieściła również specjalną sekcję, pozwalającą użytkownikom dodawać samodzielnie informacje o profilu odwiedzanych stron do bazy danych wtyczki. Obecnie wiele stron internetowych nie może zostać całkowicie ocenionych przez TrustedNews, bo nie są indeksowane przez partnerów udostępniających swoje dane firmie, która stworzyła wtyczkę.

Jak zapowiedzieli twórcy dodatku, w przyszłości baza danych rozszerzenia ma być oparta na technologii łańcucha bloków (blockchain), z której korzysta m.in. kryptowaluta ethereum, co pozwoli zaimplementować mechanizm chroniący narzędzie przed fałszowaniem danych.

Dlaczego warto dać szansę TrustedNews?

To pierwsza tego rodzaju wtyczka, która dzięki łatwości użytkowania (nie wymaga żadnych czynności ze strony użytkownika poza instalacją) pozwoli wszystkim osobom korzystającym z internetu na bezpieczniejszą konsumpcję informacji.

Dezinformacja, upowszechnienie fałszywych wiadomości (tzw. fake news) i szerzej, operacje informacyjne – m.in. generowana komputerowo propaganda oraz kampanie wpływu z użyciem mediów społecznościowych – to problemy, na które nie ma dziś niestety technologicznego lekarstwa. O konieczności walki z nimi przypominają obecne problemy Facebooka, któremu wielokrotnie zarzucano już, że jest wylęgarnią dla fałszywych „serwisów informacyjnych” będących w istocie narzędziami w rękach wrogich krajów.

Rozszerzenie można pobrać ze sklepu z dodatkami dla przeglądarki Google Chrome.