FOMO: jak zareagujesz, gdy internet przestanie działać?

Czy frustrujesz się i jesteś zły, kiedy nagle stracisz połączenie z internetem? Może to być ściśle związane z typem Twojej osobowości. Jak wynika z najnowszego badania, kiedy technologia cyfrowa zawiedzie, osoby uzależnione od internetu będą reagowały najbardziej ekstremalnie.
Jak zareagujesz gdy internet przestanie działać - FOMO - Mediaphilia

Czy frustrujesz się i jesteś zły, kiedy nagle stracisz połączenie z internetem? Może to być ściśle związane z typem Twojej osobowości. Jak wynika z najnowszego badania, kiedy technologia cyfrowa zawiedzie, osoby uzależnione od internetu będą reagowały najbardziej ekstremalnie.

Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie – dr Lee Hadlington i dr Mark Scase z Uniwersytetu De Montfort w Wielkiej Brytanii uważają, że pewne cechy osobowości wpływają bezpośrednio na reakcje ludzi, które ujawniają się podczas niepowodzenia w korzystaniu technologii cyfrowych (czy też braku takiej możliwości).

Jak zauważają badacze, z zagadnieniem frustracji bardzo wiele osób mierzy się na co dzień.

Wiele z istniejących badań na ten temat pochodzi z lat ’40 ubiegłego wieku – można więc powiedzieć, że to pierwsze tego rodzaju badanie, które faktycznie bada w jaki sposób ludzie reagują na niepowodzenia w świecie technologii cyfrowej – stwierdził dr Lee Hadlington.

W badaniu uczestniczyło 630 osób w wieku od 18 do 68 lat. Zostały one poproszone o wypełnienie kwestionariusza internetowego, w którym trzeba było określić swoje reakcje na niepowodzenia w używaniu technologii cyfrowej. Uzyskane odpowiedzi pozwoliły naukowcom na przyporządkowanie ich do modelu osobowości definiowanego na podstawie pięciu składników, czyli tzw. Wielkiej Piątki: neurotyczności, ekstrawersji, otwartości na doświadczenie, ugodowości i sumienności.

Jak wpływa na nas odłączenie od internetu? Nie tylko FOMO

Badania wykazały, że FOMO (ang. Fear Of Missing Out) – lęk przed tym, że ominie nas coś ważnego w internecie, uzależnienie od internetu, ekstrawertyczność i neurotyczność mają istotny wpływ na występowanie tzw. reakcji dezadaptacyjnych, czyli sytuacji, w których stres występuje w formie ciężkiej lub przewlekłej i utrudnia funkcjonowanie społeczne.

W wyniku eksperymentu okazało się, że jeśli pewnego dnia coś pójdzie nie tak i nie dostęp do internetu zostanie nagle odcięty, ludzie mogą reagować w bardzo zróżnicowany i trudny do przewidzenia sposób.

Do odpowiedzi, które kwalifikowały się na “dezadaptacyjne” naukowcy zaliczyli m.in. złość, panikę lub przygnębienie, gdyż mają one szkodliwy wpływ na jakość życia oraz wydajność w pracy. Jednym z celów badaczy było zrozumienie reakcji oraz wypracowanie odpowiedniego modelu działania, w przypadku wystąpienia np. zmasowanego ataku cybernetycznego, który doprowadzi do wyłączenia internetu.

Jeśli możemy zrozumieć, co powoduje, że osoby reagują w określony sposób i dlaczego te różnice występują (…) to możemy mieć pewność, gdy technologia cyfrowa zawiedzie, ludzie będą lepiej wspierani – podkreślił Hadlington.

FOMO gaśnie z wiekiem

Wyniki pozwoliły naukowcom zaobserwować również związek między wiekiem a stopniem reakcji na niepowodzenia. Według naukowców wraz z wiekiem człowieka zmniejsza się poziom frustracji, której doświadcza dana osoba.

Im więcej używamy naszych urządzeń, tym bardziej się do nich przywiązujemy (…) kiedy one przestają działać, mamy tendencję do tego, aby po prostu trochę “zwariować” lub wyłączyć je i przestać pracować – zauważają naukowcy, dodając, że najważniejsze to znaleźć odpowiednie metody radzenia sobie w sytuacjach, które mogą wywołać najbardziej ekstremalne reakcje w erze cyfrowej.

 

Zdjęcie w nagłówku: Hugh Han

Total
4
Shares
Powiązane tematy
Total
4
Share