Muzyka klasyczna w internecie; nie tylko Spotify

Serwisy oferujące dostęp do setek tysięcy utworów muzycznych w systemie strumieniowania w ostatnich kilku latach zyskały ogromną popularność. Na zawsze zmieniły też sposób, w jaki większość użytkowników słucha muzyki. Okazuje się jednak, że obiecane przez usługodawców ogromne kolekcje utworów i wykonawców nie wyczerpują wszystkich potrzeb – na przykład u amatorów muzyki klasycznej. Dlatego powstały oddzielne serwisy streamingowe, przygotowane specjalnie dla nich. Przedstawiamy dwa z nich.

IDAGIO

Wśród zalet muzycznych serwisów streamingowych użytkownicy najczęściej wymieniają słowo “dostępność”.

Niewątpliwa zaleta, która pozwala każdemu w dowolnym momencie odtworzyć ulubioną muzykę ma jednak pewną zasadniczą wadę, jaką jest nierówne traktowanie muzyki klasycznej w stosunku do innych gatunków.

W przypadku muzyki takiej, jak rock czy metal sprawa jest dość prosta, gdyż w większości przypadków dominują albumy studyjne nagrane “raz na zawsze”.

Wersji koncertów symfonicznych, organowych, nie mówiąc o symfoniach jest jednak bardzo wiele, a najpopularniejsze serwisy do strumieniowania muzyki na żądanie takie jak Spotify czy Deezer oferują dość ograniczoną ich liczbę.

Z tym negatywnym trendem postanowili walczyć twórcy aplikacji IDAGIO, którzy za cel postawili sobie stworzenie aplikacji przeznaczonej TYLKO do słuchania muzyki klasycznej. Efekt ich pracy jest naprawdę imponujący. W bazie IDAGIO można odnaleźć ponad milion utworów.

Według producenta, co tydzień jest ona powiększana o kolejne 20 tysięcy nowych wykonań.

Jakość dźwięku

IDAGIO oferuje trzy ustawienia jakości dźwięku: normalną (“Normal” – oferującą 160 kb/s w formacie AAC), wysoką (“High” – 320 kb/s AAC) oraz bezstratną (FLAC 1500 kb/s – rozdzielczość 16 bit/próbkowanie 44.1 KhZ).

Jest to niewątpliwie ukłon w stronę użytkowników ceniących sobie wysoką jakość dźwięku, co w przypadku muzyki klasycznej pełni niebagatelną rolę. Dla porównania, Spotify oferuje jakość dźwięku, która waha się od 24 kb/s do jedynie 320 kb/s.

Muzyka klasyczna w internecie; nie tylko Spotify - Mediaphilia.pl

IDAGIO – jakość dźwięku

W czym jednak IDAGIO ma przewagę nad Apple Music i Spotify?

Przede wszystkim pozytywnie zaskakuje ilość wykonań konkretnego dzieła muzycznego. W bogatej bibliotece serwisu możemy wybrać jedną z ponad 290 wykonań (!) 7 Symfonii Ludwiga van Beethovena, o której Ryszard Wagner pisał, że jest “apoteozą tańca”.

W przeciwieństwie do konkurencji, IDAGIO również w bardzo prosty sposób prezentuje wyniki wyszukiwania, które możemy filtrować np. według konkretnego nazwiska dyrygenta lub nazwy wykonującej utwór orkiestry.

Aplikacja oferuje nam także dostęp do ekskluzywnych treści, których nie znajdziemy w serwisach konkurencji.

Należy do nich m.in. IV Symfonia e-moll Elegijna Johannesa Brahmsa w wykonaniu Filharmonii Wiedeńskiej (Wiener Philharmoniker) pod batutą Christiana Thielemanna, wszystkie nagrania symfonii Antona Brucknera i Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Orkiestry Gewandhaus z Lipska pod batutą Herberta Blomstedta, czy też wykonania sonat fortepianowych nr 22 i 24 Beethovena przez Ivo Pogorelicia, który po niemal 18 latach przerwy powrócił do nagrywania.

Interesującą jest również funkcja “Mood”, która pozwala na dobranie muzyki ściśle pod jeden z szesnastu wybranych nastrojów. Jeśli więc chcemy poczuć chwilę napięcia i grozy, aplikacja może nam “zaoferować” poemat symfoniczny Modesta Musorgskiego Noc na Łysej Górze. Jeśli zaś znajdujemy się w minorowym nastroju, możemy w samotności upajać się dźwiękami Arii na strunie G Jana Sebastiana Bacha.

Muzyka klasyczna w internecie; nie tylko Spotify - Mediaphilia.pl

IDAGIO – wybór muzyki odpowiedniej do nastroju słuchacza

Digital Concert Hall

Wartą uwagi alternatywą dla serwisów typu Spotify czy Apple Music jest również serwis internetowy Digital Concert Hall. W 2008 roku Filharmonicy Berlińscy (Berliner Philharmoniker) uruchomili projekt tzw. cyfrowej filharmonii, dzięki któremu każdy użytkownik może oglądać z dowolnego miejsca na świecie koncert nadawany co tydzień w sobotę na żywo w berlińskiej filharmonii.

W bazie serwisu można znaleźć wiele nagrań koncertów m.in. z legendarnym już dyrygentem Herbertem von Karajanem, sir Simonem Rattlem czy Paavo Järvim.

Muzyka klasyczna w internecie; nie tylko Spotify - Mediaphilia.pl

Digital Concert Hall – zapowiedź koncertu

Muzyka klasyczna w internecie; nie tylko Spotify - Mediaphilia.pl

Digital Concert Hall – wyszukiwanie koncertów według dyrygenta

W repertuarze Digital Concert Hall można znaleźć również zapisy transmisji z berlińskiego amfiteatru Waldbühne, czy też cykl koncertów Europakonzert odbywający się w różnych europejskich miastach. Jest to wyjątkowa okazja do tego, aby dostrzec w jaki sposób dyrygentura zmieniała się na przestrzeni ostatnich 50 lat.

Dla kogo są te serwisy?

Z opisanych aplikacji na pewno ucieszą się z nich osoby, które w przeważającej części słuchają muzyki klasycznej i oczekują, że znajdą wszystko w jednym miejscu bez konieczności sięgania do usług konkurencji, która jak już zostało wspomniane posiada dużo uboższą ofertę.

Serwisy takie jak YouTube zawierają setki tysięcy utworów muzycznych, jednak są one albo słabo opisane (brakuje informacji o soliście, dyrygencie, roku powstania, wykonania itp.), lub ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

Sięgając po muzykę klasyczną warto jednak czerpać ją z dobrego źródła, gdyż tak jak wizyta w kiepskiej filharmonii, może ona zniechęcić do dalszego poznawania tej pięknej sztuki.