Reporterzy Bez Granic idą na wojnę z dezinformacją

Mediaphilia - Reporterzy bez granic dezinformacja

W odpowiedzi na kryzys zaufania do prasy i zalewającą nas falę fałszywych informacji, które podważają fundamenty demokratycznego państwa, organizacja Reporterzy Bez Granic (Reporters Sans Frontières – RSF) powołała niezależną komisję złożoną m.in. z laureatów Nagrody Nobla, znanych dziennikarzy i prawników, której zadaniem jest opracowanie Deklaracji w sprawie informacji i demokracji.

Dokument ma służyć jako punkt odniesienia dla wszystkich tych, którzy są zaangażowani w zachowanie wolnej i pluralistycznej przestrzeni publicznej, która jest warunkiem istnienia demokratycznego państwa – wyjaśnia RSF w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej.

W celu opracowania deklaracji Reporterzy Bez Granic powołali niezależną komisję pod przewodnictwem irańskiej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Szirin Ebadi oraz przewodniczącego organizacji RSF Christophe Deloire’a.

Komisja składa się z 25 członków wywodzących się z 18 krajów na całym świecie. Wśród znanych osobistości wchodzących w jej skład są m.in. politolog i ekonomista Francis Fukuyama, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Joseph Stiglitz, peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa czy redaktor Gazety Wyborczej Adam Michnik.

Ostatecznym celem inicjatywy jest międzynarodowe zaangażowanie ze strony państw, przedsiębiorstw sektora prywatnego i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. RSF oczekuje, że proces polityczny zostanie rozpoczęty z inicjatywy kilku przywódców państw demokratycznych w oparciu o Deklarację, co doprowadzi do powstania “Międzynarodowego Zobowiązania w zakresie Informacji i Demokracji” – głosi oświadczenie RSF.

Mediaphilia - Reporterzy bez granic dezinformacja

Do tej pory prezydent Francji Emmanuel Macron zasygnalizował swój zamiar mobilizacji przywódców, z którymi spotka się w dniach 11-13 listopada 2018 r. podczas pierwszego paryskiego Forum na rzecz Pokoju zorganizowanego przy okazji uroczystych obchodów stulecia zakończenia Pierwszej Wojny Światowej 11 listopada 2018 r.

W opinii Christopha Deloire’a RSF podjął się zadania odzyskania wolności opinii w obliczu kryzysu systemowego, który ma wpływ na debatę publiczną. Jak dodał, coraz częściej dochodzi w sferze publicznej do mnożenia się ataków na media i rozwoju tzw. dżungli informacyjnej przepełnionej dezinformacją, co skutkuje kryzysem zaufania do demokratycznych podstaw państwa.

Misją komisji RSF jest również przeciwdziałanie coraz częstszej “antymedialnej” retoryce, obecnej szczególnie w Stanach Zjednoczonych i w Europie Środkowej.

Według byłej redaktor naczelnej Chicago Tribune oraz członka komisji Ann Marie Lipinski amerykańscy dziennikarze “czują się atakowani przez własny rząd” na niespotykaną do tej pory skalę.

Utworzona w 1985 r. w Paryżu organizacja RSF bardzo często zabiera głos w obliczu łamania praw dziennikarzy oraz bierze udział w tworzeniu nowych projektów. W kwietniu bieżącego roku Reporterzy bez Granic wyszli z inicjatywą Journalism Trust Initiative (JTI), której celem jest promowanie rzetelnych metod pracy dziennikarskiej, niezależności redakcyjnej, przejrzystości mediów i poszanowania etyki zawodu. Organizacja co roku publikuje raport World Press Freedom Index dotyczący wolności prasy na całym świecie.

W najnowszym rankingu Polska zajęła 58. miejsce i znalazła się w gronie państw, w których występują wyraźne problemy z poszanowaniem wolności prasy.

 

Zdjęcie w nagłówku: G. Crescoli

Total
1
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
Total
1
Share