Niemiecki sąd: można dziedziczyć konto na Facebooku po zmarłym

Mediaphilia.pl czy można dziedziczyć konto po zmarłym

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (Bundesgerichtshof, BGH) z siedzibą w Karlsruhe uznał w ubiegły czwartek, że Facebook powinien zapewnić rodzicom zmarłej dziewczynki pełny dostęp do konta córki zgodnie z prawem spadkowym. Wyrok sądu oznacza, że najbliższe osoby mogą odziedziczyć po zmarłych nie tylko treści zapisane na kartkach papieru takie jak dzienniki, pamiętniki czy listy, ale również treści cyfrowe stworzone w serwisach społecznościowych.

Sprawa, którą rozpatrywał Federalny Trybunał Sprawiedliwości dotyczy 15-letniej dziewczynki, która w 2012 roku zginęła w berlińskim metrze. Rodzice zmarłej zwrócili się do Facebooka z prośbą o dostęp do jej danych i historii wiadomości mając nadzieję, że zgromadzone informacje rzucą światło na to, czy jej śmierć była wynikiem nieszczęśliwego wypadku, czy też dziewczyna popełniła samobójstwo.

Facebook odmówił dostępu do konta, powołując się na troskę o prywatność dziewczynki jak i osób, z którymi kontaktowała się zmarła. Kiedy firma dowiedziała się o jej śmierci, konto zmieniło status na “In Memoriam”. Konto z takim statusem – według Facebooka – służy wymianie wspomnień o zmarłych osobach, ale – co najważniejsze – uniemożliwia innym osobom zalogowanie się. Właśnie dlatego rodzice dziewczynki, pomimo tego, że znali hasło dostępu, nie mogli zalogować się na konto swojej córki.

Mediaphilia.pl czy można dziedziczyć konto po zmarłym

Czy treści cyfrowe podlegają dziedziczeniu?

Matka zmarłej córki argumentowała, że konto i cała zawartość znajdująca się na nim jest pod względem prawnym tożsama z prywatnym pamiętnikiem lub listami, które mogą wchodzić w skład spadku i być przedmiotem dziedziczenia.

Sędziowie sądu pierwszej instancji zgodzili się, że umowa (kontrakt) między zmarłą córką a Facebookiem podlega prawu spadkowemu, włączając w to utworzone na takim koncie treści cyfrowe.

Jednak berliński sąd apelacyjny w 2017 r. poparł stanowisko Facebooka, stwierdzając że prywatność w telekomunikacji jest gwarantowana przez niemiecką ustawę zasadniczą zarówno dla córki jak i dla osób, z którymi kontaktowała się.

11 lipca Federalny Trybunał Sprawiedliwości (pełniący w Niemczech funkcję sądu najwyższego w sprawach cywilnych i karnych) stwierdził, że osoba wysyłająca wiadomość może być pewna, że Facebook udostępni ją tylko osobie, którą wybrali. Jednak – jak zauważa sąd – sposób działania tego serwisu oznacza, że “nie ma pewności, że tylko właściciel konta i żadne osoby trzecie nie dowiedzą się o zawartości konta.

Kontrakt obejmujący konto użytkownika w sieci społecznościowej jest przeniesiony na spadkobierców pierwotnego użytkownika konta – napisał w orzeczeniu Federalny Trybunał Sprawiedliwości.

Ponadto sąd dodał, że rodzice mieli prawo wiedzieć z kim ich dziecko rozmawiało przez internet.

Uzasadnienie orzeczenia

Uzasadniając wyrok, przewodniczący składu sędziowskiego Urlich Herrmann podkreślił, że tak jak listy i pamiętniki są przekazywane spadkobiercom, tak samo nie ma powodu, aby traktować treści cyfrowe w inny sposób.

Według niemieckiego Trybunału Sprawiedliwości, nawet najnowsza, najbardziej rygorystyczna regulacja ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej (niem. DSGVO, ang. GDPR, w Polsce – RODO) nie stoi na przeszkodzie, aby przekazywać dane dotyczące konta zmarłej osoby, gdyż unijne rozporządzenie chroni jedynie żywych ludzi.

 

Zdjęcie w nagłówku: Wikimedia Commons

Total
2
Shares
Powiązane tematy
Facebook otworzy oczy zamknięte na zdjęciach - MEDIAPHILIA
Czytaj dalej

Facebook pracuje nad opaską neuronową

Facebook oraz sam Mark Zuckerberg ogromnie wierzą w przyszłość wirtualnej (VR) oraz rozszerzonej (AR) rzeczywistości. Przed zaprezentowaniem nowego urządzenia z tej kategorii Andrew „Boz” Bossworth, wiceprezes Facebook Reality Labs, zaprezentował prototyp neuronowej opaski na nadgarstek która ma być wykorzystywana z wyczekiwanymi przez wielu okularami AR.
Total
2
Share