Iranka aresztowana za nagranie tańca na Instagramie

Mediaphilia: dziewczyna w iranie aresztowana za nagranie tańca na instagramie

Władze w Iranie aresztowały w ubiegłym tygodniu cztery kobiety za umieszczanie nagrań wideo na Instagramie, na których widać, jak tańczą. Tylko jedną z nich zidentyfikowano z imienia i nazwiska – to Maedeh Hojabri, która w opisie swojego materiału użyła hasztaga #مائده_هژیری, co oddaje jej imię w języku arabskim.

Siedemnastolatka chętnie korzystała z Instagrama, na którym zamieszczała głównie posty związane z parkour i sportem. Na filmach, za które została ukarana przez irańskie organy ścigania, nie ma na głowie hidżabu – jej nagrania wideo są zatem zdaniem autorytarnych władz Iranu nieprzyzwoite.

Brytyjski The Guardian pisze, że na temat dziewczyny wiadomo bardzo niewiele – zdołała ona jednak mimo młodego wieku stać się twarzą irańskiej rewolucji kobiet, które przeciwstawiają się bardzo restrykcyjnej polityce obyczajowej islamistycznych władz.

Władze zmusiły Hojarbi i inne ujęte kobiety do złożenia publicznych oświadczeń, które w ubiegły piątek transmitowała państwowa telewizja. Jak powiedziała jedna z aresztowanych, płacząc na antenie:

“Te nagrania nie miały na celu przyciągnięcia niczyjej uwagi. Były przeznaczone dla osób obserwujących moje konto. Nie miałam żadnych intencji zachęcania innych osób do robienia tego co ja i nie współpracowałam z nikim innym. Nikt nie dawał mi żadnych wskazówek względem materiałów, które zamieszczałam. Ja jestem jedynie gimnastyczką”

Niektóre z nagrań dziewczyny są wciąż dostępne na Instagramie i na Twitterze.

Mediaphilia: dziewczyna w iranie aresztowana za nagranie tańca na instagramie

Media społecznościowe jako narzędzie protestu w Iranie

W ostatnich miesiącach kobiety w Iranie zamieszczały na Instagramie materiały będące świadectwem ich protestu przeciwko prawom obyczajowym.

W Iranie od 1979 roku kobiety muszą obowiązkowo nosić hidżab, bądź inne, bardziej konserwatywne nakrycia głowy.

Cztery lata temu, w 2014 roku, znany stał się przypadek sześciu Iranek, które za zamieszczenie w internecie wideo przedstawiającego ich taniec do piosenki Pharrella Williamsa zostały skazane na rok więzienia i 91 razów biczem.

Media społecznościowe w Iranie są blokowane

Światowe agencje informacyjne donoszą, że władze w Iranie rozważają blokadę serwisu Instagram, ale w tej sprawie póki co nie zapadła żadna wiążąca decyzja.

W kraju tym zablokowane są już popularne na Zachodzie serwisy takie, jak Facebook czy Twitter, ale Irańczycy obchodzą nałożone przez władze blokady korzystając w tym celu z usług wirtualnej sieci prywatnej VPN.

 

Zdjęcie w nagłówku: Majid Korang beheshti

Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
Total
1
Share