W USA powstał komputer mniejszy od ziarnka ryżu

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan (UM) w Stanach Zjednoczonych stworzyli najmniejszy “komputer” na świecie, którego bok mierzy zaledwie 0,3 mm – jest to więc znacznie mniej, niż mierzy przeciętne ziarnko ryżu. Według badaczy, niewielkie rozmiary urządzenia mogą być wykorzystane m.in. w diagnostyce chorób nowotworowych.

W przeciwieństwie do tradycyjnych komputerów stacjonarnych lub laptopów, które zachowują dane oraz zainstalowane na nich oprogramowanie, nowy “komputer” po odłączeniu zasilania traci (bądź też usuwa) zarówno dane, jak i  oprogramowanie. Rodzi to liczne pytania, takie jak na przykład to, czy należy takie urządzenia dalej nazywać komputerami, czy też stworzyć dla nich osobną kategorię. 

Nie jesteśmy pewni, czy należy je nazywać komputerami, czy też nie. To w dużej mierze kwestia opinii, tego czy posiadają one wymaganą minimalną funkcjonalność – mówi profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej David Blaauw, który wspólnie z profesorami Dennisem Sylvesterem, Jamie Philipsem i Arthurem Thurnau kierowali pracami nad projektem komputera.

Oprócz pamięci RAM i panelu fotowoltaicznego, urządzenie wyposażone jest w procesory oraz bezprzewodowe transmitery i odbiorniki. Ze względu na swoje rozmiary, komputer nie może być zbudowany z użyciem tradycyjnych anten radiowych, dlatego transmisja i odbiór danych odbywa się w świetle widzialnym (obudowa urządzenia jest przezroczysta). Stacja bazowa komputera dostarcza światło do zasilania i oprogramowania, a także odbiera dane.

Źródło: https://news.umich.edu/

Gdzie można wykorzystać tak mały komputer?

Zespół naukowców z Michigan zaprojektował urządzenie z myślą o tym, aby wykorzystać go do mierzenia temperatury. Nie jest to jednak zwykły termometr, który bada temperaturę otoczenia, ale precyzyjny czujnik, który do pomiaru temperatury wykorzystuje odstępy czasowe zdefiniowane impulsami elektrycznymi. Są one następnie przeliczane w układzie scalonym na temperaturę.

Ze względu na swoje małe rozmiary, komputer może dostarczać informacje o temperaturze w obszarach dostępnych jedynie dla wizji mikroskopowej, takich jak np. grupy komórek. Według naukowców, margines błędu wynosi zaledwie 0,1 stopnia Celsjusza.

Ponieważ urządzenie jest małe i biokompatybilne i nie wpływa negatywnie na otaczające tkanki, można je wszczepić np. w ciało myszy i obserwować komórki nowotworowe rosnące dookoła niego – zauważa profesor inżynierii biomedycznej i radiologii z UM Gary Luker.

Według Lukera, pozwala to na badanie zmian temperatury w obrębie guza w porównaniu do zdrowych tkanek, które nie są zajęte przez zmiany nowotworowe. Takie rozwiązanie może przyczynić się do lepszej oceny szansy powodzenia wybranej terapii nowotworowej. Dzieje się tak dlatego, gdyż – jak wskazują badania – guzy nowotworowe mają wyższą temperaturę niż otaczające go zdrowe tkanki.

Naukowcy podkreślają, że wciąż szukają nowych zastosowań dla swojego urządzenia.

Total
3
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane tematy
PEPP-PT - wspólna europejska aplikacja koronawirus
Czytaj dalej

PEPP-PT. Czy powstanie wspólne, europejskie rozwiązanie technologiczne do monitorowania koronawirusa?

W piątek Google i Apple ogłosiły, że nowe wersje systemów operacyjnych Android i iOS będą wspierać nową usługę mającą pomóc monitorować rozprzestrzenianie się koronawirusa w oparciu o protokół Bluetooth. Wcześniej jednak do stworzenia wspólnego rozwiązania wezwał Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski, którego, jak się zdaje, zaniepokoiła duża liczba inicjatyw poszczególnych państw w opracowywaniu własnych aplikacji mających „śledzić” kontakty międzyludzkie obywateli i tym samym mapować możliwy rozwój epidemii, jednakże z wykorzystaniem różnych środków technicznych i sposobów przetwarzania bardzo prywatnych danych.
Total
3
Share