Jedyny w Polsce serwis o internecie, prywatności i mediach społecznościowych pisany z perspektywy technologicznej, humanistycznej i społecznej

Szef Twittera Jack Dorsey zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości w działaniu serwisu zostaną wprowadzone bardzo poważne zmiany. Będą one dotyczyły przede wszystkim mechanizmu widoczności odpowiedzi na tweety poszczególnych użytkowników platformy, a ich głównym celem mają być poprawa jakości dyskusji na Twitterze i ograniczenie mowy nienawiści.

Zmiany w algorytmie mają ograniczać widoczność odpowiedzi od użytkowników, które Twitter określi jako źle zachowujące się. Wśród czynników mających wpływ na zmniejszenie widoczności wpisów brane pod uwagę będą m.in. ilość otrzymanych banów (od osób, z którymi dany użytkownik wchodził w interakcje), liczba kont założonych z tego samego IP, czy też powiązania konta z innymi użytkownikami, którzy już wcześniej naruszali regulamin korzystania z Twittera. Użytkownicy, którzy zostaną przez algorytm zaklasyfikowani jako źle zachowujący się, będą również rzadziej pokazywać się w wynikach wyszukiwania treści na Twitterze.

Firma twierdzi, że podczas testów nowego algorytmu zaobserwowała ośmioprocentowy spadek w ilości raportów o niewłaściwych zachowaniach i nadużyciach na platformie. Zmiany będą obowiązywać globalnie i obejmą użytkowników niezależnie od języka, jakim się posługują. Dla Twittera to okazja do realizacji obiecanych wcześniej działań mających na celu walkę z mową nienawiści w serwisie, przy jednoczesnym braku konieczności ponoszenia nowych wydatków – firma zdecydowała się na modyfikację algorytmu, nie zaś na zatrudnienie nowych pracowników, którzy mieliby zajmować się przyjmowaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń dotyczących nadużyć.

Jack Dorsey nie ma jednak wątpliwości, że proponowane działania to remedium na wszystkie problemy platformy, która w ubiegłym roku wielokrotnie stawała w ogniu krytyki ze względu na bezkarność osób posługujących się nią do rozprzestrzeniania mowy nienawiści o rozmaitym podłożu, ale też problemy z działaniami dezinformującymi i propagandowymi. Szef Twittera zapowiedział kolejne kroki celem zapewnienia użytkownikom większego bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu, zaznaczył również, że ma świadomość iż tego rodzaju działania jak najnowsze zmiany w algorytmie wyświetlania interakcji zostaną wkrótce rozpracowane przez twitterowych wandali, którzy znajdą sposób na ich obejście.

// Gosia Fraser Więcej wpisów

Analityczka prywatności i cyberbezpieczeństwa, dziennikarka technologiczna. Interesuje się problematyką przemian społecznych w dziedzinie nowych technologii i psychologią mediów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *